ב"ה יום רביעי, י" שבט תשע"ט | 16.01.19
עולים לרגל בשבועות? הכנסת אורחים על אם הדרך

שוחחנו עם הרב לוי בן טוב, בנו של המקובל הרב משה בן טוב זצ"ל, המכונה "צדיק המזוזות", שמזה 15 שנה מקימה משפחתו את אוהל "נקדימון בן גוריון", על מנת לספק את צרכיהם של העולים לכותל במהלך חג השבועות
יוסי אסולין

שוחחנו עם הרב לוי בן טוב, בנו של המקובל הרב משה בן טוב זצ"ל, המכונה "צדיק המזוזות", שמזה 15 שנה מקימה משפחתו את אוהל "נקדימון בן גוריון", על מנת לספק את צרכיהם של העולים לכותל במהלך חג השבועות.

ממש כנקדימון בן גוריון בשעתו, שסיפק את צרכיהם של עולי הרגל שעלו לבית המקדש לקיים את מצוות "שלוש פעמים בשנה יראה כל זכורך...".

על פי ההערכות, קרוב ל-100,000 איש מכל קצוות ירושלים יצעדו במהלך חג השבועות לכותל, על מנת להתפלל את תפילות החג ע"י שריד בית מקדשנו. המתפללים מגיעים מהשכונות הסמוכות, אך חלקם מגיעים גם מהשכונות היותר מרוחקות דוגמת רמות ורמת שלמה.

ברחוב שמואל הנביא, בדיוק באמצע הדרך, כשהעייפות מתגברת, יחכה להם האוהל הענק של מוסדות "שבט אחים", בהנהלת משפחת בן טוב. כ-30,000 איש צפויים לבקר באוהל במהלך חג השבועות. שם תחכה להם שתיה קרה וחמה, מיץ ענבים לקידוש. כיבוד קל כמו קוגלים, פשטידות, עוגות גבינה ועוד. הכל כמובן בהפרדה מלאה.

אנחנו שואלים את הרב בן טוב מי הם האנשים שעוצרים להתרענן אצלו באוהל, והוא משיב: "כל עמך בית ישראל. חרדים, דתיים לאומיים, חילונים, ספרדים, אשכנזים, חסידים וליטאים". הרב בן טוב משאיר את המאהל פתוח עד צאת החג, עבור האלפים שלא הספיקו לעלות אל הכותל במהלך הלילה ועושים זאת במהלך היום.

את מסורת הכנסת האורחים התחיל אביו, הרב משה בן טוב זצ"ל בשנת התשס"ג, ואחרי פטירתו המשיכו אותה ילדיו – הרב לוי והרב בנימין.

לסיום פונה הרב לוי בפנייה נרגשת: "אני קורא לכל עם ישראל להיכנס אל אוהל האחדות, נערכנו בחודש האחרון על ידי תלמידי הרב זצ"ל, הכנו כמויות גדולות של מטעמים ושתייה עבור הציבור כולו, כולם מוזמנים".

ג' בסיון תשע"ח