ב"ה יום חמישי, כ" ניסן תשע"ט | 25.04.19
צילום: דובר צה"ל
40,000 מפרי סדר אלימים ב-13 מוקדים

דובר צה"ל מדווח כי אמש (שני) הוביל ארגון הטרור חמאס פעולות טרור אלימות והמוניות, בהם השתתפו כ-40,000 פלסטינים ב-13 מוקדים ● כוחות הביטחון פעלו לסיכול פעולות הטרור שהוביל ארגון החמאס
מערכת שטורעם
בתגובה לפעולות הטרור ביצעו הכוחות תקיפות כנגד 11 יעדי טרור של ארגון החמאס, באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס. בנוסף, הותקפו באמצעות טנק שתי עמדות חמאס בצפון ובדרום רצועת עזה.

צה"ל פועל וימשיך לפעול באופן נחוש כנגד אירועי האלימות הנרחבים המובלים באופן מתוזמן על ידי ארגון החמאס. כל פעולת טרור תענה בתגובה חריפה. כוחותינו נחושים לממש את משימת ההגנה על ריבונות המדינה ועל אזרחי ישראל.

"מוכנים ונחושים לשמור על הבית, חמאס נכשל במשימה שהציב לעצמו"

"חמאס נכשל במשימה שהציב לעצמו למרות שהפעיל אלימות חסרת תקדים", אמר אמש דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנחנו נערכים לכל התרחישים גם בגדר וגם לא בגדר. הציבור צריך לדעת שהצבא במוכנות גבוהה מאוד וכשיר לבצע את המשימה שלו - אנחנו מוכנים ונחושים לשמור על הבית ולהגן על העוטף".

"היה היום יום חריג מאוד ביחס למה שהתרגלנו לראות בשבועות האחרונים", אמר בפתח דבריו תא"ל מנליס. "חמאס ניסה להביא לגדר מעל ל-100 אלף אנשים. הוא ארגן הסעות של עשרות רכבים והאשים את מי שלא הגיע בשיתוף פעולה עם ישראל. למרות כל זאת, הגיעו בפועל 40 אלף אנשים, שהתארגנו ב-12 צוותים שניסו לפרוץ את הגדר במוקדים שונים. בפועל הגדר לא נרמסה, חמאס נכשל במשימה שהציב לעצמו למרות שהפעיל אלימות חסרת תקדים".

"נכון לכרגע", המשיך דובר צה"ל, "אנחנו מתמקדים בהיבטים הצבאיים שלנו - אנחנו רוצים להבטיח לתושבי העוטף שקט. הכוחות שלנו ערוכים, ואין לנו כוונה לתת לגדר להפוך למרחב טרור. יש פה בחירה של ארגון החמאס, אנחנו רואים איך מסוכלת מנהרה מטרים ממעבר ארז, ואיך חמאס לוקח אנשים לגדר. הדבר הזה צריך להביא להבנה שחמאס הורג את עזה".

מהלך האירועים

בשעות הערב של אתמול בוצע ירי לעבר כוחות צה"ל בדרום הרצועה, אשר הגיבו בירי טנק לעבר עמדת תצפית של חמאס. מוקדם יותר, תקפו מטוסי חיל האוויר שלוש מטרות טרור, ובוצע ירי טנק לעבר עמדת תצפית, זאת בתגובה לניסיונות הטרור לאורך היום.

אחר הצהריים, תקפו כוחות צה"ל, באמצעות מטוסי קרב, חמש מטרות טרור במחנה אימונים של חמאס בעומק הרצועה. זאת בעקבות הפרות הסדר האלימות במיוחד שהתקיימו לאורך רצועת עזה, ואירועים חריגים של חוליות הנחת מטענים וחוליית ירי שנוטרלה באזור ג'באליה.

לפני כן, תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק שתי עמדות טרור נוספות השייכות לארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. התקיפות בוצעו בתגובה לירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל מוקדם יותר היום על ידי ארגון הטרור חמאס.

יותר מ-40,000 מפרי סדר השתתפו היום בהפרות הסדר האלימות ב-13 מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה, כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.  במסגרת הפרות הסדר, הוצת מעבר כרם שלום בפעם השלישית. צה"ל פועל באופן נחוש כנגד אירועי טרור נרחבים המובלים באופן מתוזמן ע"י חמאס. כל פעולת טרור תענה בתגובה חריפה.

בשעות הצהריים סיכל כוח צה"ל פיגוע הנחת מטען על-ידי חולייה של שלושה מחבלים חמושים במרחב העיר רפיח, סמוך לגדר. הכוח הגיב בירי לעבר המחבלים, המחבלים נהרגו. כמו כן צה"ל תקף באמצעות כלי טיס עמדת חמאס במרחב ג'באליה, לאחר שבוצע ירי לעבר כוח צה"ל באזור, אין נפגעים.
מחבלים המניחים מטעני חבלה על גדר המערכת


הפרות הסדר האלימות במיוחד ברצועת עזה

צה"ל נערך למגוון רחב של תרחישים, בכוחות מתוגברים ובמנעד יכולות מיוחדות. ההיערכות כוללת בין היתר פריסה מוגברת של מספר גדודים לוחמים בגבול עזה, יחידות מיוחדות, כוחות איסוף מודיעיניים וצלפים. הלילה פעלו כוחות צה"ל במספר מוקדים בפרמטר הביטחוני לשיבוש תשתיות מוקדמות של חמאס, שיועדו לשימוש כבסיס קדמי לפעילות טרור היום ומחר. מדובר במאמץ מתוחם וממוקד.

הרמטכ"ל ומפקדי צה"ל היו לאורך היום של אתמול בשטח וקיימו הערכות מצב, שלאורן צה"ל הכריז שטח צבאי סגור במרחב הגדר. כל פעילות בשטח האמור מחייבת אישור צה"ל. אין הנחיות מיוחדות לעורף.

"כוחותינו לא יורים לעבר מפגינים שהגיעו להביע עמדה ברצועת עזה", הדגיש דובר צה"ל. "הפעולה ממוקדת למול מי שמבצע פעילות טרור, מול תשתית ביטחונית. לנו יש משימה והיא - להבטיח לתושבי העוטף שגרת חיים".
א' בסיון תשע"ח