ב"ה מוצאי ש"ק, י"ג שבט תשע"ט | 19.01.19
צילום: שטורעם.נט
"נדמה להם כהר" ● הרב אלי וולף

אינבסברוק, אוסטריה, בירת הרי האלפים, ערב ל"ג בעומר. הרב אלי וולף מתאר את המסע השנתי של תכנית "יורוסטארס", בו משתתפים כ-1,000 סטודנטים בשעורי תורה
מערכת שטורעם
המחזה שנגלה לעיניי כשנכנסתי לאולם ה"פורום" העתיק את המילים מפי. קריאת תדהמה של הפתעה, נפלטה מכל מי שנכנס איתי יחד לאולם הענק.

אינבסברוק, אוסטריה, בירת הרי האלפים, ערב ל"ג בעומר.

כאלף סטודנטים מכל רחבי מדינות חבר העמים הגיעו הבוקר לעיר זו, כחלק ממסע השנתי של תכנית "יורוסטארס", בה הם משתתפים בשעורי תורה ומתקדמים בקיום מצוות.

הם התחילו את המסע בשוויץ, המשיכו אותו באוסטריה, ויסיימו אותו בשבוע הבא בפולין. הם מטיילים, נהנים, שומעים שיעורים, משתתפים בסדנאות - ושיאו של המסע יתקיים הערב, כאשר יועמדו שש חופות, של ששה זוגות מתוך הסטודנטים, שיינשאו למזל טוב כדת משה ישראל.

אינסברוק. לאן שלא תביט, הרים סביב לה. הרי האלפים. עוצמה של נפלאות הבורא. רכסי הרים גבוהים, מאוד, הנושקים לשמים, ופסגתם עוטה שלג צחור.

כשאתה מביט אל עוצמת ההרים האלו, אתה מרגיש עד כמה קטן האדם. גרגיר לעומתם. איך כובשים הר שכזה...

לא לחינם דימו חז"ל את האתגר להתמודד מול דבר עצום וגדול, המלחמה כנגד היצר: "נדמה להם כהר".

אבל כשנכנסתי לאולם הפורום, כשראיתי את אלף הסטודנטים יושבים יחד תחת מסך הענק שנשא את הכותרת "בית המדרש הגדול", והם יושבים ולומדים תורה בחברותות - ראיתי מה הוא ההר הגדול האמיתי שנכבש...

"נדמה להם כהר". כל אחד מאותם אלף סטודנטים הגיע ממקום לא קל מבחינה יהודית. אבא לא יהודי, בית רוסי טיפוסי, ילדות כילד רוסי, ובשלב מסויים את גילו את יהדותם, ומלחמת היצר החלה.

מלחמה לא קלה. התמודדות לא פשוטה כלל ועיקר. התמודדות מול הורים, מול חברים, ובעיקר מול עצמך. מלחמה על כל צעד ושעל.

והם כאן, למרות שהמלחמה הזו היא אכן "נדמה להם כהר", וההר שלהם הוא צוק תלול ומתנשא. סלע קשה.

הנוף האמיתי של הרי אינסברוק, לא נמצא בנוף הניראה סביב אולם הפורום, אלא דווקא זה שבתוכו.

זהו כיבוש ה"הר" האמיתי. נדמה להם כהר.
י"ח באייר תשע"ח