ב"ה יום ראשון, י"ב אדר א' תשע"ט | 17.02.19
הלכה יומית. ראש מכון 'אורח מנחם' הרב והבה
הלכה יומית. ראש מכון 'אורח מנחם' הרב והבה
ההלכה היומית: מותר להשתתף בחתונה בספירת העומר?

האם מותר להשתתף בחתונה בספירת העומר? ● אתר חב"ד-'שטורעם' מגיש מדור יומי הלכתי בשיתוף עם אתר ההלכות המקוון 'אורח מנחם' בראשות הרב מנחם-מענדל והבה, רב ומו"צ בכפר חב"ד וראש כולל ומכון הלכה 'אורח מנחם' ● להלכה היומית ליום א' באייר ה'תשע"ח >>>
הרב מנחם-מענדל והבה
■ המשך הלכות ספירת העומר ■

שאלה:
האם מותר להשתתף בחתונה בספירת העומר?

תשובה:
אדם הנוהג באבלות במשך כל ימי ספירת העומר שהוזמן לחתונה בימי הספירה, הנערכת באופן המותר לפי מנהגם של משפחת המחותנים, כגון לאחר ל"ג בעומר וכדומה, דנו הפוסקים האם הוא יכול להשתתף בחתונה מאחר שלפי מנהגו הוא אין מתחתנים בימים אלו.

להלכה נאמרו בזה כמה דעות; מהם יש הסבורים שמאחר שלפי מנהגו של המוזמן זהו זמן שאסור להתחתן בו, אסור לו גם להשתתף בחתונות, אף של מי שמותר לו להתחתן בימים אלו. אולם מאידך, יש הסבורים, שמאחר שלחתן ולכלה מותר להתחתן אז, הרי שכל הקרואים נמשכים אחריהם ומותר להם לשמוח בשמחתם.

ולכן למעשה ראוי להימנע לכתחילה מלהשתתף בחתונות אלו, ובפרט בריקודים ושמיעת כלי-זמר, ודי בהשתתפות בחופה ולקיים בזה מצות שמחת חתן וכלה. אך בשעת הצורך (כגון בחתונה של קרוב וחבר שחשוב להיות נוכח בכולה) ניתן לסמוך על הדעות המקלות ולהשתתף בשמחת החתונה כולה.

======

מדור ההלכה היומית ב'שטורעם' מתפרסם בשיתוף עם 'אורח מנחם' - המכון לחקר ההלכה והנחלתה. לארכיון המלא, להקדשות ולענייני הלכה נוספים היכנסו לאתר 'אורח מנחם'.
א' באייר תשע"ח