ב"ה יום שלישי, י"ט אדר ב' תשע"ט | 26.03.19
הצמיד של ליל הסדר בבית חב"ד בפאפוס
הצמיד של ליל הסדר בבית חב"ד בפאפוס
הכח האדיר של חב"ד / עו"ד רבקה שוורץ

"הרבי מלובביץ' אמר שבדורנו נוסף גם 'בן חמישי', שאינו יודע כלל מהו ליל הסדר והצליח להשריש בממשיכי דרכו את הכח להנחיל את הידע הזה באמצעות אהבה אמיתית לכולם. זה הכח האדיר של חב"ד, להפוך אותנו, כל בן ובן בעם היהודי, למשפחה מלוכדת" ● עורכת הדין החרדית רבקה שוורץ, רעייתו של איש התקשורת מני גירא-שוורץ, משתפת את עם ישראל בחוויותיה מליל הסדר עם חב"ד בפאפוס, בראשות השלוחים הרב איציק וחנה אייזנבך ● שווה קריאה! ● לטור המלא >>>
עו"ד רבקה שוורץ

השנה אני רוצה להיות בבית בפסח, כך אמרתי לו מתישהו השנה, כשמימי מגבה את דברי עם גוגל מתכוני פסח, כי מבחינתה בזה מתחיל ונגמר החג, במטבח כשל"פ מאתגר.

יהודית התנגדה - אתם תשבו לי כל היום בבית ובמטבח! נכון, אמרתי, אני רוצה לשבת כל היום בבית ובמטבח ולא לעשות כ-ל-ו-ם, אין לי כח לפגוש אנשים בלובי, אין לי כח להיות צמודה ללוז של שעות אוכל, או ללוז בכלל, זו היתה שנה עמוסה, מדי, אני כל השנה בלופ של לוז 24/6.5 (תודה אלוקים על השבת, תודה!).

 
אז השנה אני בבית בפסח, אמרתי לו במתישהו נוסף השנה ומימי כבר הציגה תיקיית מתכונים דיגיטלית, שכוללת המון שקדים, שוקולד צ?יפס ורשימת קניות מכובדת שכוללת המון ביצים לאטריות ביצים.

והוא שאל אותי ומי ינקה את המטבח והבית שאת רוצה להיות בהם לבד ולא לעשות כלום?

"אני" הכרזתי בגאון ומימי הכריזה שהיא תבשל שיהיה מה לאכול בין לבין.

"את? וואלה, מתי? איך? תשימי סינר בישיבת ועדת האתיקה? או אולי תבואי עם מברשת למשא ומתן עם חוקרי מחוז שי על שחרור של מישהו? תנקי בכתיבת דוח למישהו ב'מן המיצר'? או אולי תצחצחי כלי כסף בגראז סייל שמצאת לך מתי לעשות אותו, תוך כדי עשרת הפרויקטים שלקחת על עצמך בישנן? והעוזרת בכלל הבריזה, באיזה סרט את חיה? ועוד שבוע פסח, כך הוא אמר לי במתישהו אחר השנה.

"אתה תעזור לי" פסקתי. השנה אנחנו בבית.

אז את ה?אתה תעזור לי? הזה, הוא לקח ברצינות והודיע שהוא סידר הכל והשנה אנחנו בבית, אבל הוסיף לזה מילה נוספת, חב"ד.

השנה אנחנו בבית חב"ד.

מה בית חב"ד? "כן, בפאפוס. מצאתי לך מקום בו תוכלי להיות בבית ובמטבח (מימי הלכה להעביר את התיקייה ל-usb ) בלי לראות אף אחד - בלובי שאין, ועם תעסוקה לילדים ובריכה-מתחת-לחלון-מול-הים. שכרתי לנו דירה"

טוב, נכנעתי, איפה זה פאפוס תזכיר לי? שעה מהבית, כמעט קרוב כמו בני ברק.

לא היה לי זמן אפילו לגגל לאן אני הולכת, מן נעשה ואחר כך נשמע, למרות שאולי יהיה מאוחר מדי.

וכך מצאתי את עצמינו, על טפינו ושקינו, יורדים מהמטוס, בקפריסין, מול ים כחול ושקט עמוק, שרים את שירת הים ואילה שואלת, אמא אנחנו לא חוזרים לבית הישן נכון?

מרגישה בבית

וכך מצאתי את עצמינו על טפינו ובגדי חגינו, בליל סדר מפואר בבית חב"ד, אומרים את פסח מצה ומרור, יחד עם עוד 400 יהודים מכל סוגי הבנים שעליהם מספרת ההגדה.

מגברים ב'קיטל' לבן ועד תיירים בחולצת חוף פרחונית וכיפה שחורה גדולה, מהמדף בכניסה, מנשים בפאות עשויות וליפסטיק עמיד ליומיים ועד כאלה ששולפות אייפון כדי לתעד 'סטורי חד גדיא'.
)
זה היה לפני ששליח חב"ד ביקש לכבד ולהשאיר את הניידים בכיס).

ממשפחות ששרות את כל ההגדה עד שחסל סידור פסח עובר דרך כאלה שלהם זו פעם ראשונה שהם מוזגים כוס של אליהו, או פותחים עיניים גדולות מול הזרת שמטופפת בין הגביע למפה ב'דצ"ך עד"ש באח"ב'.

היו שם ילדות בשמלות חגיגיות ששרו אלו עשר המכות וילדים בחליפות חגיגיות ששיחקו עם צפרדעים מפלסטיק שלדוני גומי לבכורות וכדורים שקופים לברד.

וכולם עונדים צמיד חב"די צהוב של חג שמח!

והיה שם חג שמח!

והיה שם שולחן ערוך בכל טוב וזה היה הרגע שבו הרגשנו כולנו, כל ה400 ולא משנה מה ההגדרה שלהם ולא משנה לאיזה קטגוריית בנים הם משתייכים, כולנו, עם אחד, משפחה אחת, שפה אחת - יהודית.
"נטוורקינג" רוחני יהודי מרגש!

ועל כל זה ניצחו שליחי חב"ד בפאפוס חנה ואיציק אייזנבך, שמכונים בפי המקומיים הרב והרבנית (בצדק).

ממש מתוך הבית שלהם כאן בפאפוס הם חולשים על הכל, באוכל והשפע שזורמים מהמטבח של איציק, בקפה שתמיד מוכן לכולם, בעוגיות מהתנור של חנה, בילדים האינטליגנטיים בהגזמה שלהם (האונליין סקול של חב"ד עובד, אני שוקלת להצטרף) והכל בחיוך ומאור פנים כאילו לא הפכו להם את הבית הפרטי לבית התבשיל.

הסיפורים ששמעתי בין השולחנות, הנפשות היהודיות שלא ידעו שהן כאלה , או לא הרגישו בזה בכלל, שזכו לעשות סדר בחברתם בשנה שעברה (שבוע אחרי שנפתח בית חב"ד) והשינוי האדיר שעשו בשנה הזו והנה חזרו שוב לשתות מהבאר הזו. הקולות מהשטח שסיפרו לי שאם לא בית חב"ד, הם היו עושים את הסדר באיזו מסעדה באזור, מה שאומר מאות זכויות לשליחים האלה על כל יהודי שכאן וזכה לארוחה כשרה, לא רק כשרה מחמץ שבאוכל, אלא גם זה שבלב והראש.

ובזכויות האלה אני מקנאה!

הרבי מלובביץ' אמר שבדורנו נוסף גם 'בן חמישי', שאינו יודע כלל מהו ליל הסדר והצליח להשריש בממשיכי דרכו את הכח להנחיל את הידע הזה באמצעות אהבה אמיתית לכולם.

זה הכח האדיר של חב"ד, להפוך אותנו, כל בן ובן בעם היהודי, למשפחה מלוכדת, מקום בו משילים את המחסומים ושוכחים את ההגדרות.

וזו היא חוויה שאי אפשר לתאר אותה, כח ועוצמה שלא משתווים לשום הנאה שהיא, לא בבית, לא בבית מלון, בשום מקום.

את המסר החינוכי, הערכי, המוסרי הזה לא הייתי יכולה להקנות לילדים שלי בשום דרך אחרת.

אז אני שמחה, שנכנעתי, שמחה שהוא בחר את המקום המדויק לנו והנה אני אומרת שוב במתישהו נוסף השנה : השנה אני בבית ! לגמרי מרגישה בבית ועם העוגיות ואטריות הביצים שמימי מכינה יחד עם הרבנית חנה , יש לי סיבה טובה!

זהו, אני ממש יושבת כאן עכשיו חול המועד פסח, על סלע מחודד (נשמע מלודרמטי משהו, אבל הוא לגמרי מחודד) מול ים ודקלים (מרגישה בבית) ועושה את מה שאני אוהבת לעשות בימים אלה - שזה - כלום (כלומר אם לא מחשיבים את "כותבת פוסט").

פסח כשר ושמח חברים!

אשרי העם שיש בו כל כך הרבה טוב!

י"ט בניסן תשע"ח
האולם בו התקיים הסדר בפאפוס
האולם בו התקיים הסדר בפאפוס