ב"ה יום שלישי, י"ט אדר ב' תשע"ט | 26.03.19
אחד מלילות הסדר ברחבי גרמניה
אחד מלילות הסדר ברחבי גרמניה צילום: איגוד הרבנים בגרמניה
גרמניה - המדינה עם הכי הרבה סדרים ציבוריים באיחוד האירופי

כ-15 אלף יהודים המתגוררים בגרמניה חגגו את ליל הסדר בסדרים ציבוריים מפוארים, בכ-40 ערים ברחבי גרמניה, בארגון הרבנים השלוחים ● ברלין, המבורג, פרנקפורט, מינכן, אולם, פוטסדאם, שטוטגראט, נירנברג, קלן, דורטמונד אורניינבורג, לייפציג ועוד – הן רק חלק מהערים שבהן התכנסו יהודים, בצוותא, לחוג את חג הפסח ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
כ-15 אלף יהודים המתגוררים בגרמניה חגגו את ליל הסדר בסדרים ציבוריים מפוארים, בכ-40 ערים ברחבי גרמניה. זו המדינה המערב-אירופית שבה התקיימו הכי הרבה סדרים מרכזיים.

ברלין, המבורג, פרנקפורט, מינכן, אולם, פוטסדאם, שטוטגראט, נירנברג, קלן, דורטמונד  אורניינבורג, לייפציג ועוד – הן רק חלק מהערים שבהן התכנסו יהודים, בצוותא, לחוג את חג הפסח.

בערים הגדולות התקיימו כמה סדרים – כמו לדוגמא בברלין – שבכל אחד מהם השתתפו מאות רבות. בערים קטנות, שבהן מתגוררים עשרות יהודים ואין בהן רב קבוע, נטלו חלק מניין ואפילו פחות מכך. 'איגוד הרבנים בגרמניה' נטל על עצמו לדאוג לעריכת הסדרים הללו: החל ממימונם, ארגון הלוגיסטיקה כמו מקום; אספקת מצות, יין וסעודת החג וכולל הבאת כ-70 בחורי ישיבות מישראל שניהלו את הסדרים במקומות שבהם לא מתגוררים רבנים קבועים – או סייעו לרבנים בערים הגדולות.

השליח הרב מרדכי מנדלסון, רבה של קרלסרוהה, אמר: "משנה לשנה כמות הסדרים המרכזיים שרבני האיגוד עורכים ברחבי גרמניה הולכים וגדלים. יש ביקוש אדיר בכל הערים להשתתף באירועי ליל הסדר ואין ספק שהדבר מסייע בחיזוק הקשר בין הרבנים והקהילה ליהודים בכל אתר ואתר. ההצלחה כה גדולה, עד שכמה מראשי-הערים בגרמניה שבהן התקיים הסדר יצרו קשר בעצמם עם הרבנים וביקשו מראש להשתתף בסדרים ולהביע את ברכתם.

"גם שבעה עשורים אחרי השואה הנוראה, איננו שוכחים מה אירע כאן בגרמניה של שנות ה-30 וה-40. בכל ליל סדר מחדש ניתן לראות את אותם שרידים מוצלים מאש, שניצלו ממלתעות הרשע, עם עיניים נוצצות מאושר ורטובות מדמעות של ניצחון".

רבה של נירנברג, השליח הרב אליעזר חיטריק, הוסיף: "חשוב לציין שבכל הערים הבחנו בתופעה מעניינת: יהודים שהיו בסדרים בעבר והתקרבו ב"ה לתורה ומצוות, מקיימים בעצמם סדרים ציבוריים בבתיהם לבני משפחותיהם ושכניהם. אנחנו מעודדים את זה ומסייעים להם רבות"

בנוסף ללילות הסדר, רבני 'איגוד הרבנים בגרמניה' דאגו לאפיית מצות לילדים ונוער ב-36 מוקדים ברחבי גרמניה. בסך-הכול השתתפו בפעילות 2,800 ילדים יהודים.

עד לליל-הסדר היו עסוקים הרבנים בהכנות אחרונות: מסירת שיעורים בהלכות החג, חלוקת מצה שמורה למי שלא יוכל להגיע לסדר – בעיקר קשישים וחולים – ואפילו סיוע של מארזי קמחא דפסחא.
י"ז בניסן תשע"ח