ב"ה יום ראשון, ח' טבת תשע"ט | 16.12.18
הלכה יומית. ראש מכון 'אורח מנחם' הרב והבה
הלכה יומית. ראש מכון 'אורח מנחם' הרב והבה
ההלכה היומית: איך נותנים תרופות לחולה בפסח?

אתר חב"ד-'שטורעם' מגיש מדור יומי הלכתי בשיתוף עם אתר ההלכות המקוון 'אורח מנחם' בראשות הרב מנחם-מענדל והבה, רב ומו"צ בכפר חב"ד וראש כולל ומכון הלכה 'אורח מנחם' ● להלכה היומית ליום כ"ז באדר ה'תשע"ח >>>
הרב מנחם-מענדל והבה
- המשך הלכות פסח -

שאלה:
איך נותנים תרופות לחולה בפסח?

תשובה:
כדורים ותרופות וכיו"ב שיש בהם תערובת חמץ, אם אין זקוקים להם או שאסורים בשימוש בפסח - אסור להשהותם בבית בפסח, ויש למוכרם לגוי ב'מכירת חמץ'. אולם אם יש בביתו מי שזקוקים להם ואין להם תחליף כשר לפסח ונוטלים אותם בהיתר רב – מותר להשהותם בבית, אך יש להניחם במקום נפרד מדברי הפסח ואין למכור את אותו המקום במכירת החמץ. כן ניתן להניחם במקרר שיש בו דברי פסח, בהפרדה.

ההיתר להשהותם בבית הוא משום שנחשבים 'מאכל של חולים' ואין חשש שמא הבריא יבוא לאכול ממנו, ולכן גם מותר לבריא לסייע לחולה בנטילת התרופה . אולם אם מדובר בחמץ גמור שצריכים ליתנו לחולה (לאחר היתר מיוחד מרב) – לכתחילה צריך שהחולה יקח את החמץ ויאכל בעצמו, עדיפות שנייה שגוי או קטן יאכיל אותו מהחמץ, ובאם אי אפשר, כמו בתינוק שרק אדם מבוגר יכול להאכיל אותו – הדבר מותר. ובמצבי סכנה כמובן שאין לעשות חשבונות אלו.

======

הלכה זו מופצת ע"י 'אורח מנחם' - המכון לחקר ההלכה והנחלתה. לארכיון המלא, להקדשות ולענייני הלכה נוספים היכנסו לאתר 'אורח מנחם'.
כ"ז באדר תשע"ח