ב"ה יום ראשון, י"ז אדר ב' תשע"ט | 24.03.19
פרופסור אבנר חי שאקי ז"ל עובר בדולרים. למטה: השליח הרב וישצקי
פרופסור אבנר חי שאקי ז"ל עובר בדולרים. למטה: השליח הרב וישצקי
ואפילו בהסתרה ■ בלוג שליחות

הקשר בין מענה הרבי לפרופסור אבנר-חי שאקי ז"ל לפרשתנו ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
פרופסור אבנר חי שאקי ז"ל היה אחד האנשים שאהבתי להקשיב להם. כילד הייתי מקשיב לכל מילה מנאומיו בבואו לכפר חב"ד, מרותק לפאתוס שבדבריו בחית ועין ובריש מתגלגלת.

כמו היום זוכר אני אותו מספר כיצד הוזמן אל הרבי, אחרי שבשנת 1972 נצמד להוראות התורה ופעל נגד הממשלה לה היה שותף, כמו גם נגד סיעתו המפד"ל, בהצביעו בעד תיקון חוק השבות הידוע בתור 'מיהו יהודי'. חבריו כעסו עליו והוא נאלץ לעזוב את המפד"ל והיה לסיעת יחיד.

הרבי מליובאוויטש שלח אליו את עו"ד יחיאל גרטנר ובידו הזמנה לביקור בברוקלין. כשהיה אצל הרבי חיזק אותו הרבי על שעמד איתן והצביע לפי צו מצפונו. וכך סיפר פרופסור שאקי בנאומו, כשכבר שב להיות יו"ר המפד"ל והשר לענייני דת: "הרבי אמר לי, ספורטאי אמיתי עושה כמה צעדים לאחור לפני שהוא עומד לתת זינוק קדימה. עכשיו אתה נמצא בשלב של כמה צעדים אחורה. ואז הוסיף הרבי: "אמנם היית צריך להתפטר מתפקידך, אבל אתה עוד תחזור בכבוד גדול ותהיה שר!".

מצב דומה מתארת התורה בסוף פרשת פקודי: "ויכס הענן את אהל מועד.. ולא יכל משה לבוא אל אהל מועד" - ענן ה' כיסה את אוהל מועד שהיה אז בית ה', עד כדי כך שמשה רבנו לא יכול היה להיכנס כהרגלו לאוהל מועד. היה זה מצב של הסתרה מצד ה', משה שהיה רגיל לגילוי שכינה לפתע לא יכול היה להיכנס.

אבל זמן קצר אח"כ, מיד בתחילת פרשת ויקרא, קורא ה' אל משה וכפי שרש"י אומר, הייתה זו קריאה של חיבה מאת ה'. כלומר, סרה ההסתרה ובא הגילוי ובמאור פנים.

כי ככה זה בדיוק עובד, לפני הגילוי, ובפרט גילוי של חיבה ואור, ישנה הסתרה. כמו שאומר הפתגם: לפני עלות השחר החושך גדול. אבל, מי שיודע להביט במבט רחב ובאורך רוח לא ייבהל מרגעי הקושי, החושך והסתר הפנים, כיון שאחרי ההסתרה מגיע הגילוי. כמו עם הספורטאי.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"ב באדר תשע"ח