ב"ה יום ראשון, י"ז אדר ב' תשע"ט | 24.03.19
נתינה כפולה ■ בלוג שליחות

"כשאתה מעסה את חבריך כדי לשמור על חייו, אתה בעצם באותם רגעים ובאותם מעשים ממש מציל את חייך. לא סתם המילה "נתן" נקראת משני הכיוונים" ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
הם היו שני חברים טובים שנסעו יחד ב'מסקביץ 412' בשעת לילה בכביש אוקראיני קפוא. לפתע קירטע האוטו הישן ושבת. בקור מקפיא המתינו הם עד שתעבור מכונית. אחד מהם החל להכחיל וכמעט שקפא, אך חברו לא איבד עשתונות והחל לעסות בכוח את גופו על מנת להחזיר לו את האודם והדם, על מנת לשמור על חיי חברו עד שתגיע עזרה.

כשהגיעה ההצלה אחרי שעה ארוכה, אמר הרופא למציל: "כל הכבוד לך שהצלת את חבריך, אבל דע לך שבעצם הצלת גם את עצמך. לולא היית מפעיל את גופך בכדי לעסות ולהציל את חברך, היית קופא למוות".

בפרשת כי תשא נצטווינו לתת מחצית השקל. מחצית השקל הוא בעצם מס, שכל יהודי נדרש לתת פעם בשנה עבור הוצאות בית המקדש.

אבל למה לא להביא שקל שלם? הלא כל דבר ביהדות דורש שלימות ובפרט בכל הקשור לנתינה לה'. קרבן צריך להיות תמים, הביכורים שיהיו יפים ומובחרים, אז למה חצי שקל?

בהגדרה של מהות 'מחצית השקל' מקדימה התורה ואומרת "ונתנו איש כופר נפשו". כשאתה נותן כופר נפשך, אתה נותן את מה שאתה שווה. והנה המסר המרכזי: אתה שווה רק חצי, החצי השני הוא הזולת ורק יחד תהיו דבר שלם, רק היחד בעצם מהווה שלמות.

במילים פשוטות: תן חצי, כי אתה רק חצי!

כשאתה נותן לחצי האחר, אתה נותן לעצמך. כשאתה מעסה את חבריך כדי לשמור על חייו, אתה בעצם באותם רגעים ובאותם מעשים ממש מציל את חייך. לא סתם המילה "נתן" נקראת משני הכיוונים, כי כשאתה נותן את הגם מקבל.


שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
ט"ו באדר תשע"ח