ב"ה ערב ש"ק, י"ז אדר א' תשע"ט | 22.02.19
השליח הרב זקלס, הברית, רגע לפני השקיעה והראיון לתקשורת המקומית
השליח הרב זקלס, הברית, רגע לפני השקיעה והראיון לתקשורת המקומית צילום: שטורעם, רוסיה
להספיק את השקיעה: מרוץ נגד הזמן על גבול רוסיה-סין

מרוץ נגד הזמן על גבול רוסיה-סין: סופת השלגים שהשתוללה בסוף שבוע האחרון במוסקבה שברה שיא של 50 שנה - יותר מ-70 ס"מ שלג נערמו בבירה הרוסית ובארבעת שדות התעופה במוסקבה נצבעו באדום כל לוחות הזמנים, 150 טיסות בוטלו ומאות טיסות נוספות התעכבו עד להודעה חדשה ● כל זה לא הפריע לשליח הרב מנדי זקלס מבריאנסק שברוסיה להיענות לבקשת השליח בבירוביג'אן הרב אלי ריס ולהגיע במהירות הבזק לקיים ברית לילד יהודי ביום השמיני, לפני השקיעה ● בראיון מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' באתר חב"ד-שטורעם מגולל הרב זקלס את מה שעבר מהרגע שבו קיבל על עצמו את המשימה הכמט בלתי-אפשרית ● ומתי לבסוף התקיימה הברית? ● ברית קודש >>>
כתב שטורעם
אירינה גדלה במזרח רוסיה באוטונומיה היהודית בעיר בירובידג'אן לפאתי הגבול עם סין, כבת יחידה להורים יהודיים אך רחוקים משמירת תורה ומצוות. למרות החינוך היהודי הכללי שקיבלה היא נישאה לגוי. לאחר שלגוי נודע על הריונה הוא עזב אותה וברח. כשהיא בהיריון מתקדם שבורה, ומתוסכלת, היא החליטה שאת הילד שיוולד היא תגדל כיהודי גאה!

לאחר הלידה היא פנתה לרב ולשליח הראשי של בירובידג'אן הרב אלי ריס ורעייתו מיכל, שיסיייעו לה להכניס את בנה ביום השמיני למילה ביום שלישי האחרון, כ"א שבט.

הרב ריס ניסה לאתר מוהל פנוי, אך בשל המרחקים העצומים והתחייבויות קודמות, לא ניתן היה למצוא מוהל שיסכים.

סופת השלגים שהשתוללה בסוף שבוע האחרון במוסקבה, שברה שיא של 50 שנה. יותר מ-70 ס"מ שלג נערם בבירה הרוסית. בארבעת שדות התעופה במוסקבה נצבעו באדום בבת אחת לוחות הזמנים, 150 טיסות בוטלו, ומאות טיסות התעכבו עד להודעה חדשה.

בראיון ל'שטורעם' מספר השליח הרב זקלס על התרחשות האירועים מאותו הרגע: "לאחר שפנה אלי הרב ריס לערוך את הברית, נעתרתי לבקשתו, כשהבנתי שאין מוהל אחר שיסע. כשהתחלתי לתכנן את הנסיעה ליום שלישי לבירובידג'אן הבנתי שבשל הסופה אצטרך להיערך לכל תרחיש שיכול להשתנות בכל שעה.

"מרגע לרגע הבנתי את הקושי הגדול. בבירובידג'אן אין שדה תעופה, והדרך להגיע לשם היא בטיסה ישירה של 8 שעות לחברובסק השכנה, ומשם בעוד נסיעה ברכב במשך שעתיים וחצי. בשל הפרשי השעות היה עלי לצאת לדרך ממוסקבה לכל המאוחר ביום שני בערב.

"בעקבות הסופה, גם הטיסה הזו התעכבה. במקום לנחות בחברובסק ב-12 בצהריים היא נדחתה ל-2 בצהריים. באותו הרגע התחלנו לדאוג שיש סיכוי שלא נספיק להגיע לבירובידג'אן לפני השקיעה בשעה 18:13. ואכן, כל העיכובים האפשריים התרחשו. ההמראה בפועל התאחרה בשעה, וכך יצא שנחתנו בחברובסק -ב15:15, כאשר רק ב-16:15 קיבלנו את המזוודה.

"בשלב זה כבר ידעתי שזה אבוד. מה הסיכוי שנעשה את הדרך מפותלת ומושלגת 200 ק"מ בפחות משעתיים?! הנהג היה יהודי דתי שהתקרב לא מזמן והבין שהכל בידים שלו. הוא עשה את הדרך המסוכנת בחירוף נפש. לא ארחיב, אבל לא היה חוק תנועה שאני מכיר, שהוא לא עבר.

"בסערה התפרצתי לאולם בית הכנסת, לנגד עיניהם המשתאות של הנוכחים, ללא כיבודים והקדמות, התחלתי מיד במלאכת הברית.

"מאמצינו השתלמו: השקיעה היתה ב-18:13 והברית התקיימה ב-18:04!

"כ-45 דקות אחרי הברית ב-7 בערב, כבר עשיתי את כל הדרך חזרה מבירובידג'אן לעיר שליחותי בריאנסק.

"אירינה היתה מאושרת, היא ניצחה! בנה הרך הנימול לוי שיחי' עדיין לא מודע לדרמה הגדולה שהתחוללה סביבו. הצעד הראשון לחינוכו היהודי הושלם בהצלחה!", מסיים הרב זקלס כשחיוך רחב של ניצחון יהודי-חסידי על פניו.

כ"ג בשבט תשע"ח