ב"ה ערב ש"ק, י"ז אדר א' תשע"ט | 22.02.19
תפקידנו רק להתמסר לרבי. הרב ערנטרוי ביום שישי האחרון לפני הכניסה ל'אוהל'
תפקידנו רק להתמסר לרבי. הרב ערנטרוי ביום שישי האחרון לפני הכניסה ל'אוהל' צילום: שטורעם, ניו-יורק
היהודי הפתיע את השליח: "אני לוקח על עצמי את התשלום"

שליח הרבי בעיר זפרוז'ה שבאוקראינה, הרב נחום ערנטרוי, עשה את סוף השבוע האחרון בד' אמות של כ"ק אדמו"ר זי"ע בסמוך ל'אוהל' הק' ● במהלך ההתוועדות בשבת סיפר על מה שאירע לו ביום שישי האחרון, בעודו מבקש להיכנס אל הרבי ולהתאונן על בעיה רצינית שצצה לו בעירו ● לסיפור המלא >>>
מערכת שטורעם
בשבת האחרונה לשהות על יד האהל הק' של כ"ק אדמו"ר זי"ע, יחד עם עוד חסידים רבים. בין האורחים שהגיעו בלטה משפחת השלוחים בעיר ז'פרוז'ה, משפחת ערנטרוי שבאו לחגוג את תחילת הנחת התפילין לבניהם אצל הרבי.

בהתוועדות, סיפר הרב נחום ערנטרוי, שליח הרבי בעיר זפרוז'ה שבאוקראינה, סיפור מפעים שהתרחש עמו ביום שישי האחרון:

"הגעתי לאהל ביום שישי אחר הצהריים", מספר הרב ערנטרוי, "והתיישבתי לכתוב לרבי פ"נ. תוך כדי כתיבת הפ"נ, נכנס ל'טענט' יהודי רוסי שביקש סיוע והדרכה בכתיבה לרבי.

"ניגשתי אליו והתחלתי לדבר איתו ברוסית, הוא סיפר לי ששמע הרבה על הרבי והוא באמצע התקרבות לתורה ומצוות, ושכעת זו הפעם הראשונה בחייו שהוא מגיע אל הרבי. לאחר מכן הוא ביקש לדעת איך כותבים לרבי.

"אמרתי לו שהרבי כתב פעם ליהודי: "קראתי את המכתב שלך, וגם את מה שבין השורות", כלומר, שהרבי מבין את אשר על ליבו גם באם יהיה קשה לו לבטא את כל מה שהוא זקוק לו בכתיבה.

"היהודי התיישב, התבונן דקות ארוכות בתמונה של הרבי, והתחיל לכתוב את הפ"נ שלו, ואני המשכתי בכתיבת הפ"נ שלי.

"בנוסף לפ"נ, הבאתי עמי מכתב שקיבלתי לאחרונה מהעירייה; לפני כמה חודשים הציעה לי העירייה לקבל את בית הכנסת היהודי לרשותי, ובתמורה לשלם את החובות הישנים שהצטברו לבית הכנסת במשך השנים. הסכמתי על אף שמדובר בסכום כסף גדול, אך מאז, חלפו כמה חודשים, ועדיין לא הצלחתי לגייס את הסכום החסר. כעת, קיבלתי מכתב מהעירייה שבו הודיעו לי כי באם לא אפרע את החוב בהקדם, הבניין יילקח מרשותי ויימכר במכירה פומבית.

"כשסיימתי לכתוב, ובאתי להיכנס אל האהל הייתה השעה מאוחרת והשבת התקרבה. פניתי ליהודי הרוסי שישב וכתב ברצינות רבה, ואמרתי לו שמוטב שיזדרז מאחר שהשבת קרבה.

"להפתעתי, היהודי הרוסי שאל אותי: "מה זה הדף שאתה מחזיק ביד"? היה זה דף ה"אזהרה אחרונה" שקיבלתי מהעירייה, אותו תכננתי להכניס אל הרבי ולבקש ברכה שאצליח לגייס את הכסף.

- "זה שום דבר", עניתי ליהודי.

- "מה זה"?, התעקש היהודי לדעת.

"סיפרתי לו את פרשת הדברים, ואז, להפתעתי, הוא שאל אותי מהו הסכום שחסר לי. בהתחלה התחמקתי מלענות, אולם הוא לחץ עליי להשיב ונקבתי בסכום.

"הופתעתי מאד לשמוע אותו אומר לי: "אני לוקח על עצמי את התשלום, אין לך כבר בשביל מה להכניס לרבי את האזהרה של העירייה..."

שלוחים, הסיפור הזה ממחיש לנו עד כמה הרבי דואג לנו ונותן לנו כוחות. התפקיד שלנו הוא להתמסר ולבצע את התפקיד שמוטל עלינו, והרבי כבר ימצא את הדרך לענות לנו ולתת לנו את ברכתו.

לחיים!".

י"ט בשבט תשע"ח