ב"ה ערב ש"ק, י"ז אדר א' תשע"ט | 22.02.19
השליח בחדרה הרב בוטמן על רקע תחנת הכוח בעיר
השליח בחדרה הרב בוטמן על רקע תחנת הכוח בעיר צילום: גיא חימוביץ, שטורעם.נט
בואו נפסיק להיות קצבים! ■ אנרגיה מחדרה

"כשבאים להסתופף ב'אוהל' של משה, מתעלים רוחנית ומתנתקים מהיצרים הבהמיים" ● השליח בחדרה הרב יוחנן בוטמן מגיש מדי שבוע טור שבועי חסידי עם מבט אקטואלי בפינת 'אנרגיה מחדרה' במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לטור המלא >>>
השליח הרב יוחנן בוטמן, חדרה
שני קצבים מהעיר יקטרינוסלב, (כיום דנייפרופטרובסק) שבאוקראינה, רבו ביניהם וביקשו להתדיין אצל רב העיר הרב בערא וולף, מחסידי הרבי הצמח צדק.

הרבנית הכניסה אותם וביקשה מהם להמתין עד שבעלה הרב יסיים את תפילת שחרית.

בינתיים הם שמעו מהחדר הפנימי בכיות נוראיות, הייתה זו תפילתו של הרב שנאמרה בהשתפכות הנפש.

פעם ראשונה חוו השראה רוחנית כל כך מרוממת. המילים של התפילה נכנסו להם כל כך עמוק בלב, עד כדי שאחד פנה לשני ואמר לו: 'אולי נפסיק להיות 'קצבים' ונתחיל להיות בני אדם?!..'

●●●

השבוע בפרשה פונה יתרו חותן משה אליו, כשראה אותו עסוק כל היום בקבלת קהל ואומר לו: "מדוע אתה יושב לבדך וכל העם ניצב עליך מן בוקר ועד ערב.. לא תוכל עשוהו לבדך.. נבול תיבול גם אתה גם העם אשר עימך". הוא מציע לו לקחת עזרה ולמנות לאלתר "שרי אלפים" וכו'.

נשאלת השאלה; וכי משה רבינו המנהיג הדגול, לא הבין שבן אדם אחד לא יכול לטפל אישית במיליוני אנשים?..

אלא משה רבינו העדיף שכולם יגיעו אליו, למרות הטירחה הגדולה, על מנת להאציל מהשראתו באופן אישי על כל אחד מהם. הוא סבר מלכתחילה שכך הרבה מריבות ייעלמו מאליהם, ובדרך זו "כל העם הזה על מקומו יבוא בשלום".

אולם כשיתרו בא מרחוק והעלה את הבעיה, הוא השתכנע ואכן מינה מיד שרי אלפים וכו' שיטפלו בדברים הקטנים שאינם זקוקים לו ישירות.

מה שכנע אותו פתאום?

משום שהבין שהרעיון שלו לא יכול להיות סדר הנהגה לתמיד.

אמנם כשבאים להסתופף ב'אוהל' של משה, מתעלים רוחנית ומתנתקים מהיצרים הבהמיים. זה אידיאלי וטוב כשנמצאים 'קרוב' ומרגישים את הנוכחות של משה, אבל 'רחוק' בחיים השגרתיים, שם אכן נדרש למנות מורי הוראה שידריכו בכל קהילה וקהילה.

שבת שלום!
הרב יוחנן בוטמן

י"ז בשבט תשע"ח