ב"ה יום חמישי, ט"ז אדר א' תשע"ט | 21.02.19
הביקור ההיסטורי המשותף במוזיאון היהודי
הביקור ההיסטורי המשותף במוזיאון היהודי צילום: לוי נזארוב
פוטין ונתניהו בטקס יום השואה הבינלאומי במוזיאון היהודי במוסקבה ■ סיקור מלא וגלריית ענק

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע לביקור רשמי ברוסיה הוזמן ע"י הנשיא ולדימיר פוטין לפגישה ראשונה וסיור משותף במוזיאון היהודי הגדול והמפואר במוסקבה, יחד עם עם מייסד המוזיאון, רבה של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר ● במהלך המפגש ההיסטורי במקום הונחה אבן פינה שהובאה מגיא ההריגה בעיירת ליובאוויטש ובמרכזו עמדה תפילה לזכרם של הנספים בשואה ● אתר חב"ד-'שטורעם' מגיש סיקור מלא וגלריית ענק ● הביקור ההיסטורי במוזיאון היהודי >>>
מערכת שטורעם
יותר מארבע שעות בילה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במתחם הענק של המוזיאון היהודי הגדול בשכונת 'מארינה רושצ'ה' במרכז מוסקבה, לציון יום השואה הבינלאומי, כשהתאריך המקורי חל בשבת האחרונה, אולם נדחתה ליום שני לכבודה של השבת קודש. פוטין לא הסתפק בכך, אלא אף הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע לביקור רשמי ברוסיה, להצטרף אליו לחלק מהביקור המיוחד.

הנשיא פוטין שהגיע למקום ראשונה התקבל ע"י מייסד המוזיאון רבה הראשי של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר, וסייר במתחם הנחת אבן פינה להקמת אנדרטה גדולה ומיוחדת לזכרם של מורדי הגטאות הי"ד, בו תשולב אבן גדולה שהובאה מגיא ההריגה בעיירת ליובאוויטש, במקום בו נרצחו למעלה מאלף יהודים הי"ד ע"י הנאצים ימ"ש במהלך מלחמת העולם השנייה.

משם המשיך לחנוך תערוכה חדשה ומיוחדת לציון 75 שנה למרד מחנה ההשמדה 'סוסיבור', ובהמשך השתתפו בטקס הרשמי לציון יום השואה, בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו, נשיא איגוד הקהילות היהודית בחבר-העמים הנגיד ר' לוי לבייב, הנגיד ר' מיכו מירלשוילי, עשרות שגרירים מכל העולם, וטירנים וניצולי שואה.

יצוין כי ראש הממשלה נתניהו שרצה להיפגש עם פוטין, הוזמן על ידו לעשות זאת במוזיאון היהודי ואכן, לקראת התחלת הטקס, ישבו השנים בארבע עיניים בחדר שהוקצה עבורם במתחם המוזיאון היהודי ועם סיום פגישתם יצאו להשתתף בטקס הרשמי, שנפתח בתפילת 'א-ל מלא רחמים' מפי הרב לאזאר.

הטקס הונחה ע"י נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה השליח הרב אלכסדר ברדה ונשאו בו דברים הנשיא פוטין, ראש הממשלה נתניהו, ונכדת אחד הלוחמים היהודים בצבא האדום שהיה ממשחררי מחנות ההשמדה והצלת אלפים מאחיו היהודים.

לפני התפילה נשא הרב הראשי מספר מילים ובהם אמר: העולם ציין שלשום תאריך מיוחד - יום הזיכרון לשואה. בימים אלו אנו נזכרים המעשה הנורא של רציחת ששה מיליון איש, רק כי נולדו יהודים.

לא לחינם את יום השואה אנו מציינים לא ביום בו החלו הפוגרומים ומעשי טבח, אלא ביום בו שחרר הצבא האדום את מחנה ההשמדה הגדול של באושוויץ. תאריך זה הוא עבורנו קודם כל הזדמנות לומר תודה לחיילים המנצחים, שבזכותם עדיין שרדו עמנו.

מדי שנה אנו לוקחים יותר מאלף צעירים יהודים שלומדים במוסדות שלנו לבקר ב'אושוויץ'. אנו מראים להם כדי שיזכרו. ובכל פעם הם שואלים: "אבל מה עם האנשים שחיו בסביבה? הם ראו עשן מתנורי הקרמטוריום וריח מתאי הגזים. האם אלה שידעו ולא חשו אחריות?"

שאלה זו, למרבה הצער, נותרה ללא מענה עד היום. זיכרון השואה - זיכרון המתים וההוקרה למשחררים - מחייב אותנו לנקוט עמדה חד-משמעית כאן. אלה שראו, ידעו ולא עשו דבר - נושאים גם את חלקם באחריות, גם אם אין להם דם על הידיים.

בל נשכח שמדובר במשימה של כל דת. עזרה הדדית, כבוד הדדי, אהבת הזולת - כל זה מהווה את הבסיס של האמונה בהקדוש ברוך הוא! אלה ערכים נצחיים - הם עזרו לאנושות לשרוד ולהתפתח במשך השנים ובימים אלה חשוב במיוחד להבין שחובתנו לשמור על ערכים אלה.

בדבריו אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מאוד מעריך את ההזמנה הזאת ואת ההתייצבות שלך אישית, במקום הזה וביום הזה, שמשקף את המאבק המשותף שלנו ברוע הגדול ביותר שידעה האנושות. במחיר הנורא ששילם העם שלי, העם היהודי, והעם הרוסי והקורבן הגדול של 20 מיליון רוסים לצד 6 המיליון שלנו; והגבורה של הצבא האדום להשגת הניצחון על הנאצים. אנחנו ראינו כאן הצגה מאוד מרגשת של דוקומנטים ממרד סוביבור, שבה קצין יהודי מהצבא האדום הוביל נגד כל הסיכויים את הפריצה שהצליחה, הפריצה לחופש", אמר נתניהו.

נתניהו הוסיף: "אני חושב שהלקח העיקרי של עליית הנאצים ואח"כ תבוסת הנאצים, הוא שצריך לעמוד מול אידיאולוגיות רצחניות בזמן ובעוצמה. זו המשימה שלנו גם היום ועל כך אני רוצה לדבר איתך, על המאמצים המשותפים שלנו לקדם ביטחון ויציבות באזורנו, וכמובן גם על שיתוף הפעולה ההדדי בינינו, בין רוסיה לישראל. השיחות האלה שלנו, שאנחנו מקיימים אותן מעת לעת, לדעתי תורמות הרבה להשגת המטרות האלה ואני בטוח שכך יהיה גם עכשיו".

י"ד בשבט תשע"ח