ב"ה מוצאי ש"ק, י"ג שבט תשע"ט | 19.01.19
הציון הק' בהאדיטש
הציון הק' בהאדיטש צילום: שטורעם.נט
אוקראינה: אלפים נוהרים אל הציון בהאדיטש

העיירה האדיטש שבאוקראינה החלה לקלוט ביממה האחרונה את אלפי היהודים שהחלו לנהור אל ציונו של רבינו הזקן נ"ע, לרגל יום ההילולא שחל הערב - כ"ד בטבת. בשל הסמיכות לשבת מאות רבות יישארו לשבות בהאדיטש ויעבירו את השבת בהתעלות רוחנית ובהתוועדויות שבת אחים, יחד עם רבנים, משפיעים ושלוחים ● הק' הרב מנחם-מענדל דייטש הי"ד, שפעל גדולות ונצורות למען שכלול המקום וקליטת ההמונים, ונרצח לפני כשנה בידי בני עוולה, סיפר בעבר ל'שטורעם' את ששמע בעצמו מפי הרב יצחק קוגן, המכונה 'הצדיק מלניגרד' על האדיטש ● לכתבה המלאה >>>
כתב שטורעם בהאדיטש, אוקראינה
העיירה האדיטש שבאוקראינה החלה לקלוט ביממה האחרונה את אלפי היהודים שהחלו לנהור אל ציונו של רבינו הזקן נ"ע, בעל התניא והשו"ע ומייסד תנועת חב"ד, לרגל יום ההילולא שחל הערב - כ"ד בטבת. בשל הסמיכות לשבת מאות רבות יישארו לשבות בהאדיטש ויעבירו את השבת בהתעלות רוחנית ובהתוועדויות שבת אחים, יחד עם רבנים, משפיעים ושלוחים.

מסופר כי לפני הסתלקותו אמר כ"ק אדמו"ר הזקן מספר פעמים: "האדיטש, האדיטש" ובני ביתו הבינו כי כוונתו הייתה על רצונו להטמן במקום זה. משום כך הובילו את גופו הקדוש לעיירה זו שעל גדות הנהר פסאל, מרחק כ-‏300 ק"מ מכפר פיענא.

תנופת התפתחות בהאדיטש

במקביל להתפתחות המקום והגעתם של אלפי מתפללים במהלך ימות השנה, ובנוסף להכנסת האורחים בהנהלת ר' שניאור זלמן דייטש, בכ"ד טבת אשתקד נפתח בעיירה 'אש"ל בהאדיטש למהדרין' בהנהלת ר' משה גוטמן מאנ"ש בכפר חב"ד, שביחד עם משקיעים נוספים הקימו מתחם אירוח מפואר ויוקרתי במרחק דקות הליכה מהציון הק'.

המתחם החדש ממוקם על הכביש הראשי המוביל אל הציון ומיקומו והאופן שבו הוא נבנה מאפשרים למתארחים ליהנות מאירוח מושלם, שקט ופסטורלי. המתחם כולו בנוי מצימרים מעץ טבעי מלא ומיוחד, שעבר תהליך ייחודי בטכנולוגיה חדשנית כך שיותאם למגורים ואירוח ברמה הגבוהה ביותר. למתארחים במקום מוצעים גם ארוחות ברמה גבוהה בכשרותו המהודרת של השליח והרב הראשי לפולטבה והמחוז הרב יוסף-יצחק סגל, נכדו של ה'אלטער רבי'.

"האלטער רבי דאג ליהודי העיירה"


הק' הרב מנחם-מענדל דייטש הי"ד, שפעל גדולות ונצורות למען שכלול המקום וקליטת ההמונים ונרצח לפני כשנה בידי בני עוולה, סיפר בעבר ל'שטורעם' את ששמע בעצמו מפי הרב יצחק קוגן, המכונה 'הצדיק מלניגרד': בשנות הזעם, כאשר החיילים הצוררים התקרבו לעיירה האדיטש שתושבים יהודים רבים התגוררו בה, החליטו יהודי העיר להתאסף בסמוך לציון קודשו של האדמו"ר הזקן, מתוך תקווה שזכותו הגדולה תגן עליהם להינצל מציפורני הרשע. הם געו בבכייה והתפללו כי בזכותו של ה'אלטער רעבע', לא יאונה להם כל אוון. תוך כדי ההסתתרות המחרידה, נרדם שמש בית הכנסת הסמוך, והנה הוא רואה בחלומו יהודי זקן והדור צורה, שתווי פניו זהים במדויק לתווי פניו הידועים של אדמו"ר הזקן. "בתוך האוהל יש סטנדר, ומתחתיו – חור המוביל אל שפת הנהר הסמוך (הנהר רחוק מרחק של כחמישים מטרים מהאוהל). תברחו משם". וייקץ השמש, והנה חלום.

השמש התעורר, והורה לכל יהודי העיר ללכת אחריו אל האוהל. הסטנדר הוזז, והנה מנהרה. כל יהודי העיר שהסתתרו בבית הכנסת, ברחו אל שפת הנהר, ומשם המשיכו לברוח. רבים מהם ניצלו.

אך השמש עצמו, איש מסירות נפש היה. הוא חשש שמא השקט המוחלט יחשיד את הנאצים, והחליט להישאר ולעורר רחש מתוך בית הכנסת, על מנת שחיות הטרף יחשבו כי היהודים לכודים בפנים. לבסוף תפסוהו הנאצים ורצחוהו נפש, השם ייקום דמו.

"הכרתי יהודי שהיה בין הנמלטים דרך אותה מחילה, וסיפר את המעשה מכלי ראשון", העיד הרב קוגן ברבות הימים. "אתה חושב שהיה שם חור?", אמר הניצול לרב קוגן. "ה'אלטער רעבע דאג שתיווצר שם מחילה".

מופתים מתגלגלים


רבים מספור הם סיפורי המופת המתגוללים סביב ציונו הקדוש. בייחוד אמורים הדברים כלפי חשוכי בנים רבים, שנפקדו בדבר ישועה ורחמים לאחר שאמרו את ספר התהילים כולו על הציון הקדוש. לאורך שנים ודורות ידוע היה המקום כמסוגל לכך, ורבים שנזקקו לברכה לזרעא חיא וקיימא, נהרו אל המקום מקרוב ומרחוק לאורך עשרות בשנים.

סיפר המשפיע הרב נחמן יוסף טוורסקי, בן האדמו"ר מוהר"מ מרחמסטריווקא זצ"ל, כי אחד המתפללים בבית הכנסת בשכונת קראון הייטס שבברוקלין בו הוא משמש כמשפיע, היה חשוך ילדים במשך שנים רבות, והנה, שנה לאחר שהשתכנע ונסע להאדיטש וסיים שם את ספר התהילים, זכה לתאומים. בקידוש שערך בבית הכנסת, ישב יהודי, שוחט ובודק, ר' חיים עזרא צפתמן שמו. הוא שמע את דבר המעשה וזיק ניצת בעיניו.

מיד עם צאת השבת התקשר לחברו המשמש עמו כחבר בצוות השחיטה, שהיה חשוך בנים והוא ורעייתו כבר אמרו נואש. "שמעתי על סגולה נפלאה, לבוא להאדיטש ולומר את כל התהילים", אמר לו הרב צפתמן. הוא נסע עם רעייתו, אמר את ספר התהילים, ביקש מה שביקש, והלא יאומן אירע בתוך מספר ירחים: השניים חבקו בן זכר!
כ"ג בטבת תשע"ח
המתחם החדש 'אשל בהאדיטש'
המתחם החדש 'אשל בהאדיטש' | צילום: שטורעם.נט