ב"ה יום שני, ב' טבת תשע"ט | 10.12.18
לחפש את הקוד ■ בלוג שליחות

"עצם הידיעה שעם הקושי והנפילה ישנו קוד סודי מוכן לעליה וצמיחה, עצם הידיעה הזאת יש בה כדי שתתן לנו כוח להמשיך ולהתמודד ולהתקדם בעשייה" ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
רגע לפני שיוסף מת והשאיר את אחיו ואת גורלם בידי מלך מצרים הוא נתן להם את קוד היציאה.

החיים עוד היו טובים בשעת מותו, עדיין הייתה להם אוטונומיה בארץ גושן. כבני משפחת יעקב ויוסף היו הם אזרחים של כבוד ויקר במצרים, אבל כשיוסף אמר להם: אלוקים יגאל אתכם ממצרים, אז כבר היה ברור שהחיים הטובים עומדים להסתיים ובקרוב הם יהיו במצב שדורש גאולה.

בין המשפטים הספורים שאמר להם יוסף ברגעיו האחרונים הוא חזר פעמים על צמד המילים 'פקוד יפקוד': 'ואלוקים פקוד יפקוד אתכם והעלה אתכם מן בארץ הזאת', 'וישבע יוסף את בני ישראל לאמור פקוד יפקוד אלוקים אתכם'. חכמינו במדרש לימדונו שצמד מילים אלו היו מילות קוד שנתן יוסף לאחיו, כדי שבהם יידעו לזהות את הגואל בבוא העת, ואכן 'פקד פקדתי' היה צמד המילים אותו אמר להם משה רבנו כשבא להוציאם ממצרים.

גלות מצרים, בהיותה הגלות הראשונה של עמנו, מלמדת אותנו על חיינו הלאומיים והפרטיים. הנה הנביא מיכה בדברו על הגאולה העתידה אמר זאת בפירוש: 'כימי צאתך מארץ מצרים, אראנו נפלאות'.

אני למד מכך, שבכל גלות, קושי וירידה, בכל נפילה והתמודדות, קטנה או גדולה, אישית או לאומית ישנו מוכן ומזומן מראש קוד יציאה מגלות לגאולה.

זה מאוד מקל ועוזר על ההתמודדות, כי עצם הידיעה שעם הקושי והנפילה ישנו קוד סודי מוכן לעליה וצמיחה, עצם הידיעה הזאת יש בה כדי שתתן לנו כוח להמשיך ולהתמודד ולהתקדם בעשייה.

לפעמים עלינו לחפש את הקוד ולפעמים פשוט להמתין שהוא יבוא, אבל תמיד תמיד לחיות באמונה שהוא קיים וברגע אחד אף ייעשה בו שימוש.

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

י"א בטבת תשע"ח