ב"ה יום שני, ב' טבת תשע"ט | 10.12.18
צילום: Katarzyna Gwizdoń-Ciachorowska
רה"מ הפולני החדש הושבע ובא לברך לכבוד החנוכה

אמש (שלישי) אירח הפרלמנט הפולני, ה'סיים', שני אירועים חגיגיים במקביל, השבעת ראש הממשלה החדש, מטאוש מורביאצקי, והדלקת נר ראשון של חנוכה ● בנאום ההכתרה שלו ציין מורביאצקי כי "המימד הקהילתי העמוק הזה הוא חלק בלתי נפרד מהמסורת שלנו. לעזור לנרדפים, פעילות המחתרת הפולנית של ה'ז'גוטה' להצלת אחינו היהודים, או תנועת סולידריות שלנו – אלו הם עדות ודוגמה למה היא 'פולניות' מה היא קהילה", מייד לאחר נאום ההכתרה פנה מורביאצקי לברך את הרב שלום בער סטמבלר, שליח חב"ד בפולין, ואת אחיו ר' מאיר סטמבלר לכבוד החנוכה ● לסיקור ולגלריית תמונות>>>
כתב שטורעם באירופה
אמש (שלישי) אירח הפרלמנט הפולני, ה'סיים', שני אירועים חגיגיים במקביל, השבעת ראש הממשלה החדש, מטאוש מורביאצקי, והדלקת נר ראשון של חנוכה. בנאום ההכתרה שלו ציין מורביאצקי כי "המימד הקהילתי העמוק הזה הוא חלק בלתי נפרד מהמסורת שלנו. לעזור לנרדפים, פעילות המחתרת הפולנית של ה'ז'גוטה' להצלת אחינו היהודים, או תנועת סולידריות שלנו – אלו הם עדות ודוגמה למה היא 'פולניות' מה היא קהילה", מייד לאחר נאום ההכתרה פנה מורביאצקי לברך את הרב שלום בער סטמבלר, שליח חב"ד בפולין, ואת אחיו ר' מאיר סטמבלר לכבוד החנוכה.

בנאומו ציין מורביאצקי את החדשנות הישראלית כמודל לחיקוי למדיניות עידוד היזמות שבכוונת ממשלתו החדשה לאמץ. "המדינה חוזרת למשחק, בעידוד יזמים. זו הייתה המדינה שהניחה את היסודות להצלחת עמק הסיליקון בארה"ב, החדשנות הישראלית או התעשייה הגרמנית והקוריאנית. בעניין הזה עלינו למצוא את שביל הזהב". מורביאצקי אף ציין את מאמצי הצלת יהודים במלחמת העולם השנייה. "המאבק למען פולין הוא גם הסיפור של אנשים פשוטים אך יוצאי דופן. אנשים שסביב המאורעות הדרמטיים הראו אומץ וגבורה בלתי מתפשרים, כמו מאות אלפי פולנים שהצילו יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה, צעירים שנלחמו בקומוניסטים ב-1920, או אלפי לוחמים ללא שם במהלך המשטר הצבאי הקומוניסטי".

בטקס הדלקת נרות חנוכה שהתקיים מייד לאחר ההשבעה בפרלמנט הפולני השתתף גם קורנל מורביאצקי, אביו של רה"מ החדש, המשמש כיו"ר לשם כבוד של הפרלמנט הפולני, ה'סיים', ונודע כאחד ממנהיגי האגף הלוחם של תנועת סולידריות. את החנוכיה הדליק יו"ר ה'סיים', מארק קוכצ'ינסקי, שצייץ מייד לאחר האירוע: "קיום מליאת ה'סיים' אתמול לאורה של המנורה הוא עדות לקשר ההיסטורי ולכבוד שמחברים את הקהילות הפולניות והיהודיות". עוד השתתפו בטקס מר שבח וייס, לשעבר יו?ר הכנסת, שגריר ישראל בפולין ויו?ר מועצת 'יד ושם', ושגרירת ישראל בפולין אנה אזרי.

הרב שלום בער סטמבלר, שליח חב?ד הראשי לפולין, התייחס במהלך הדלקת נרות חנוכה בפרלמנט הפולני, ה'סיים', לפרסומים האחרונים בדבר גילויי אנטישמיות במדינה ואמר כי ?חושך מגרשים עם אור. הערב מהבית הזה שמייצג את כל הפולנים יוצא מסר חד משמעי של אור של סובלנות וקבלת הזולת כתשובה גם לאותו מיעוט קיצוני שלצערנו חפץ לקחת אותנו למקומות חשוכים?. סטמבלר אף התייחס להכרזת הנשיא טראמפ בדבר ירושלים וציין כי ?בית המקדש שבו הדליקו את המנורה המקורית שכן בבירתו הפיזית והרוחנית של עם ישראל שזו ירושלים?.


כ"ו בכסלו תשע"ח