ב"ה מוצאי ש"ק, ז' טבת תשע"ט | 15.12.18
צילום: מ. ירושלמי
פתיחת הישיבה הראשונה ברפובליקה המוסלמית ברוסיה

יגדיל תורה: מעמד רב רושם בפתיחת הישיבה הראשונה ברפובליקה המוסלמית ברוסיה ● בראשות רבה הראשי של רוסיה ובהשתתפות נשיא רפובליקת טטארסטן שהגיע בראש משלחת נכבדה ● הנשיא העניק אות הוקרה לרב העיר העומד בראש הישיבה החדשה ● תנופת תורה ברוסיה>>>
כתב שטורעם ברוסיה
במעמד מרגש ורב רושם, נפתח "המרכז ללימוד תורה" הראשון מסוגו במחוז 'טטארסטן', הרפובליקה המוסלמית הגדולה ברוסיה, בה חיים כיום למעלה מרבבת יהודים, שרבים מהם נמנים על חברי הקהילה היהודית המפותחת בעיר 'קאזאן' בירת הרפובליקה, בראשות רב העיר ושליח חב"ד, הרב יצחק גורליק, העומד גם בראש הישיבה החדשה.

אורח הכבוד היה רבה הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר, שהגיע בטיסה ממוסקבה, יחד עם משלחת מכובדת, בהם הרב אלכסדר ברדה ותורם הישיבה החדשה הנגיד ר' דוד אמינוב.

לאחר תפילת מנחה נרגשת, הגיע נשיא הרפובליקה מר רוסטאם מיניחנוב, ראש העיר, ומשלחת ממשלתית נכבדת, לכבד את המעמד ההיסטורי, מתוך כבוד והערכה עמוקה על פעילותה של הקהילה היהודית לכל יהודי הרפובליקה, והשפעתה הגדולה על כלל האוכלוסייה.

את האורחים קיבל המרא דאתרא ונכבדי הקהילה, הרב הציג את המוסד החדש וייעודו כשהוא סוקר בפני הנשיא וחברי המשלחת את שלשלת קבלת התורה וצורת לימודה ממתן תורה ועד דורנו.

נשיא הרפובליקה שישב כתלמיד מן המניין, האזין בשקיקה, שאל שאלות ולא יכול היה להסתיר את התפעלותו מהדברים החדשים ששמע.

בקביעת המזוזה בפתח הכניסה כובד הרב הראשי שליט"א, שאף נשא בהמשך האירוע את המשא המרכזי, בו הסביר את חשיבות לימוד התורה הקדושה לכל יהודי בכל גיל ומצב, וסיים בדברי תודה לנשיא על עזרתו לאורך כל השנה לקהילה היהודית במקום.

נשיא הרפוליקה פתח את דבריו בהתרגשות רבה, ואמר: 'אני עדיין תחת הרושם העז של הדברים הנפלאים ששמעתי מהרב. הקהילה היהודית מהווה דוגמה לכולנו איך צריך להתייחס לשימור המסורת והערכים שנמסרים ונשמרים בקפדנות מדור לדור. אני שמח מאוד שנפתח היום מרכז תורה בקאזן, זוהי זכותו וחובתו של כל עם, ואני בטוח שאדם שייכנס לבית המדרש יוכל לצאת משם רק אדם טוב יותר, הצלחה רבה ותודה לכולכם'.

לקול תשואות הקהל המרוגש, העניק הנשיא 'אות' הוקרה מיוחדת לרב גורליק, על השקעתו בהתפתחות הקהילה, ותרומתו לשלום ואחווה בין תושבי רפובליקה טטארסטן.

כמו-כן, נשאו דברים האורחים הרב ברדה והתורם ר' דוד אמינוב, ולאחר-מכן, עלה הקהל הרחב אל אחד מהאולמות החדשים והמפוארים בישיבה החדשה, שם התיישבו לשיעור ראשון שנמסר מפי הרב הראשי הרב בערל לאזאר.

האירוע כולו שודר בהרחבה בכל כלי התקשורת שבמדינה שהגיעו לסקר את האירוע, מה שגרם להד תקשורתי וקידוש ה? עצום לעיניי רבבות אנשים שהתוודעו למקום המרכזי שהתורה תופסת בחיי עם ישראל, בכל הדורות עד דורנו אנו, ובכל מקום שהם.
כ"ג בחשוון תשע"ח