ב"ה יום רביעי, ד' טבת תשע"ט | 12.12.18
היכן שמואר וחם, שם גם כשר ■ בלוג שליחות

הדרך לא הייתה סלולה והחסיד נקלע לגשם שעכב אותו בדרכו, הוא שקע בבוץ ובסופו של דבר הגיע לבית השוחט רק בחצות הלילה. עייף ומלוכלך, רטוב וקופא מקור נקש הוא על דלתו של השוחט מבלי לומר מדוע ולמה הוא בא. השוחט ובני ביתו קיבלו אותו בחום ובשמחה, הדליקו נרות לכבודו, מצאו לו בגדים להחלפה ואף הגישו לו צלחת מרק חמה להשיב את לבו. כששב החסיד אל הרבי מרוזין וסיפר על הביקור, קם הרוזינער ובהתרגשות פסק ואמר: דארט וו איז ליכטיג און ווארם, איז אויכט כשר - היכן שמואר וחם, שם גם כשר ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא>>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
חשבתם פעם למה הסימן שקבע אליעזר לבחירת אשה ליצחק היה 'שתה וגם גמליך אשקה'?

אליעזר לא ידע את מי יפגוש ועל דעת עצמו קבע קריטריון: זאת שהמענה לבקשתי 'הטי נא כדך ואשתה' תיענה בחיוב ובנדיבות, היא הכלה.

אליעזר ודאי ידע את מה שאנחנו יודעים, שהוא נשלח לחפש אשה כשרה שתתאים ליצחק, הוא אמור לבחור אמא לאומה, אחת שראויה לקבל את התואר 'אמנו'.

עם כל הכבוד לנדיבות והחסד, האם לא כדאי היה לבדוק את אמונתה, את לבושה, האם היא מתפללת או לומדת כדי לדעת האם היא כשרה עבור יצחק?

המענה בעיני טמון בסיפור שאבי שיחי' נוהג לספר בהתרגשות בשמו של חסיד יקר ואהוב בשם ר' מאיר פרידמן.

וכך סיפר ר' מאיר ז"ל:
כהרגלם של יהודים, יצאה שמועה על השוחט של העיירה, שהוא אינו ירא שמים כנדרש ואי לכך אי אפשר לסמוך על השחיטה שלו, דבר שכמובן השפיע על פרנסתו.

הדברים הגיעו לאזניו של הרבי מרוז'ין והוא החליט לשלוח חסיד, שילך לבקר בבית השוחט.

הדרך לא הייתה סלולה והחסיד נקלע לגשם שעכב אותו בדרכו, הוא שקע בבוץ ובסופו של דבר הגיע לבית השוחט רק בחצות הלילה. עייף ומלוכלך, רטוב וקופא מקור נקש הוא על דלתו של השוחט מבלי לומר מדוע ולמה הוא בא. השוחט ובני ביתו קיבלו אותו בחום ובשמחה, הדליקו נרות לכבודו, מצאו לו בגדים להחלפה ואף הגישו לו צלחת מרק חמה להשיב את לבו.

כששב החסיד אל הרבי מרוזין וסיפר על הביקור, קם הרוזינער ובהתרגשות פסק ואמר: דארט וו איז ליכטיג און ווארם, איז אויכט כשר - היכן שמואר וחם, שם גם כשר.

ובכן, כך חשבתי, גם אליעזר אמר לעצמו באידיש כנענית: דארט וו איז ליכטיג און ווארם, איז אויכט כשר.


שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי

כ"א בחשוון תשע"ח