ב"ה יום רביעי, י"א טבת תשע"ט | 19.12.18
למלאות מחדש את בתי הכנסת ■ בלוג שליחות

"אני רוצה לחזור למלון ואני רואה זוהר אדום כדם. בית הכנסת בוער... בראוו! בראוו! בתי הכנסת עולים באש כמו בקתות גדולות וישנות" כך כתב יוזף גבלס ביומנו ביום חמישי טז בחשון ה'תרצ"ט. היה זה, כמובן, למחרת ליל הבדולח, ליל ירח מלא שבין יום רביעי לחמישי. שמי גרמניה האירו באש בתי הכנסת, שנשרפו באש השנאה והרצח של הגרמנים. הירח המלא נראה היה חיוור לעומת האש הלוהטת, חיוור למול אש השואה המתקרבת ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
"אני רוצה לחזור למלון ואני רואה זוהר אדום כדם. בית הכנסת בוער... בראוו! בראוו! בתי הכנסת עולים באש כמו בקתות גדולות וישנות" כך כתב יוזף גבלס ביומנו ביום חמישי טז בחשון ה'תרצ"ט. היה זה, כמובן, למחרת ליל הבדולח, ליל ירח מלא שבין יום רביעי לחמישי. שמי גרמניה האירו באש בתי הכנסת, שנשרפו באש השנאה והרצח של הגרמנים. הירח המלא נראה היה חיוור לעומת האש הלוהטת, חיוור למול אש השואה המתקרבת.

מחר בערב הוא הערב, מחר בערב הוא הערב לפי הלוח היהודי שבו נזכור את מה שקרה באירופה רק לפני שבעים ותשע שנים.

גבלס ועמו מליוני אזרחים גרמנים צהלו ושמחו למראה הזוועות, הם חשבו להיפטר סופית מהיהודים ובכך לפתור את הבעיה היהודית. אבל אנחנו כאן, תמיד היינו כאן. עוד מאז שאברהם העברי עמד לבד מול כולם ולא נכנע, ובזאת נתן לכולנו את הכוח לעולם לא להיכנע, לעולם לא לוותר.

חטפנו, הושפלנו, הוכנו וכמעט שהושמדנו, אבל רק כמעט, כי המנצח הוא זה שנותר, זה שנשאר על הרגליים בסופה של המערכה. אנחנו היום עומדים על הרגליים! לפחות מאה ועשרים בתי כנסת פועלים היום בגרמניה לבדה ועוד מאות רבות ברחבי אירופה, שכמעט הוכתרה כ'יודן ריין'. אנחנו עומדים על הרגליים, אבל זה כמובן לא מספיק. בתי הכנסת הללו שנמצאים היום בכל פינה ברחבי העולם ובאירופה בפרט אינם מלאים. הם היו מלאים, אבל רוקנו אותם בכוח הזרוע הרצחנית ואש השנאה. בעמדנו בשבת שלפני ליל הבדולח, ט"ז בחשון תשע"ח, בבואנו לזכור את ט"ז חשון תרצ"ט, לא מספיק לעמוד עם נר ולשיר שיר נוגה, עלינו למלא מחדש את בתי הכנסת.

בתי הכנסת מחכים לנו, הבה ונצית בהם אש רוחנית של קדושה ואהבה, אש שתהיה כמים המכבים את אש השנאה והטומאה.

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי


י"ד בחשוון תשע"ח