ב"ה יום חמישי, ה' טבת תשע"ט | 13.12.18
קודם מגישים מרק ואז שומעים ■ בלוג שליחות

חוק יש במשפחת רסקין המורחבת: נכנס אליך יהודי הבייתה, דבר ראשון תושיב אותו עם צלחת מרק ואחר כך נראה מה הוא רוצה. זה מנהג ישן. תמיד הנחתי שהוא התחזק במשפחה בזמן המלחמה, כשביתו של הסבא רבא ר' שלמה רסקין שבגורקי היה כתובת לפליטים. אני גם בטוח שזה לא רק מנהג שקיים אצל משפחת רסקין, אלא קיים אצל הרבה משפחות מכל העדות והתפוצות. ככה זה בעם של גולים ופליטים, קודם מגישים מרק ואז שומעים מה יש לומר ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי
חוק יש במשפחת רסקין המורחבת: נכנס אליך יהודי הבייתה, דבר ראשון תושיב אותו עם צלחת מרק ואחר כך נראה מה הוא רוצה. זה מנהג ישן. תמיד הנחתי שהוא התחזק במשפחה בזמן המלחמה, כשביתו של הסבא רבא ר' שלמה רסקין שבגורקי היה כתובת לפליטים. אני גם בטוח שזה לא רק מנהג שקיים אצל משפחת רסקין, אלא קיים אצל הרבה משפחות מכל העדות והתפוצות. ככה זה בעם של גולים ופליטים, קודם מגישים מרק ואז שומעים מה יש לומר.

בהקשר של אברהם אבינו, הייתי תמיד תמה מה גרם לו לחפש לו אלוקים אחר שונה מזה של אבותיו וחבריו? מה היה רע לו? האם כולם חוץ מאברהם היו נבערים מדעת? מה הוא חיפש?

ואתם יודעים, לפעמים התוצאה מלמדת על מה שהוביל אליה. כשאני רואה שכתוצאה מהחיפוש, המציאה וההכתרה של אברהם את הקדוש ברוך הוא כא-ל עולם הייתה הקמת אוהל בן ארבעה פתחים, אשל שנתן לעוברים ושבים, מיטה וצלחת מרק עם לוקשען, אני חושב שאולי זה מה שהוא חיפש. אולי אלוהי אבותיו לא בהכרח הובילו את האדם לנתינה, אולי אלוהי אבותיו אמרו שעל כל אחד לדאוג לעצמו, כי לא מתפקידך לדאוג לאחרים. ואברהם, שבקרבו בערה מידת החסד, לא הסתדר עם זה, אז הוא חיפש את 'א-ל רחום וחנון', זה שצווה 'ואהבת לרעך כמוך', זה שגרם ליהודים בכל הדורות לומר: דבר ראשון תושיב אותו עם צלחת מרק ואחר כך נשמע מה הוא רוצה.

מה דעתכם?

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

ז' בחשוון תשע"ח