ב"ה יום שלישי, י" אלול תשע"ח | 21.08.18
"כל ישראל ערבים" - לא מופרך? ■ בלוג שליחות

איך עובדה פשוטה זו מסתדרת עם המשפט 'כל ישראל ערבים זה בזה', שכל אחד משלים את החוסר הרוחני אצל חברו, או לפחות הוא ערב להשלים את החסר אצל חברו? הרי ברור שאדם נעלה, צדיק למשל, יכול להיות ערב ליהודי אחר, אבל כתוב 'כל ישראל ערבים', זאת אומרת שגם ההיפך נכון, גם אדם פושט יכול להיות ערב שיש בו כדי למלא את החוסר של חברו הצדיק. אבל איך? האדם הפשוט לגבי הצדיק כמוהו לכאורה כעני לגבי העשיר? ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
מערכת שטורעם
חברים יקרים,

כשאדם מחפש ערב להלוואה שהוא רוצה לקבל, האם יחפש אדם דל אמצעים שיהיה ערב? כנראה שלא. כדי להיות בטוח שתאושר לו ההלוואה, עליו למצוא דווקא ערב בעל אמצעים יותר ממנו.

איך עובדה פשוטה זו מסתדרת עם המשפט 'כל ישראל ערבים זה בזה', שכל אחד משלים את החוסר הרוחני אצל חברו, או לפחות הוא ערב להשלים את החסר אצל חברו? הרי ברור שאדם נעלה, צדיק למשל, יכול להיות ערב ליהודי אחר, אבל כתוב 'כל ישראל ערבים', זאת אומרת שגם ההיפך נכון, גם אדם פושט יכול להיות ערב שיש בו כדי למלא את החוסר של חברו הצדיק. אבל איך? האדם הפשוט לגבי הצדיק כמוהו לכאורה כעני לגבי העשיר?

אני שואל את זה היום כי חלק מפרשני המקרא, כמו רבי שלמה אפרים מלונטשיץ מחבר ה'כלי יקר' על התורה, מזכירים את ענין הערבות שקיימת בעמנו בהקשר של הפסוקים הראשונים בפרשת ניצבים, הפסוקים שמדברים על אחדות העם למרות המעמדות השונות שיש בינינו, החל מראשי העם ושופטיו ועד חוטבי העצים ושואבי המים.

טוב, לא אני שואל, זו שאלה שמביא הרבי בלקוטי שיחות חלק ד', והרבי מביא לכך ביאור חב"די טיפוסי: אדמו"ר הזקן בעל התניא מתאר את עם ישראל כ'קומה אחת שלמה'. כלומר, מן גוף אחד שלם שמורכב ממגוון איברים. לגוף יש ראש ויש לב, אבל יש לו גם רגליים וידיים. ברור לכל, שהראש נעלה יותר מאשר הרגליים והלב חשוב יותר מאשר הידיים, אבל עדיין, הראש והלב רבי החשיבות זקוקים לידיים ולרגליים כדי להתנהל. או במילים אחרות, לרגל הגסה והמגושמת יש מה לתת לראש העדין וללב הפועם. וכן, כשצריך לרוץ מהר כדי לברוח מסכנה או כדי להגיע לאיזו מטרה, הראש לא יעזור פה וגם לא הלב, אז יש צורך ברגליים שיעשו את העבודה.

זוהי הערבות, זהו פירוש המשפט 'כל ישראל ערבים זה בזה' – אנו כולנו מרכיבים קומה אחת שלמה, וכן, גם לאדם פשוט יש מה לתת לצדיק גדול. למשל, כשמחפשים עשירי למנין כדי לומר קדיש, תשעה צדיקים כמו משה רבנו לא יספיקו, הם זקוקים למשהלה בן ה-13 שבמקרה עבר שם שישלים להם מנין, כמו ראש שזקוק לרגל כדי להתנהל.

ואם דיברנו על הדימוי של איברי הגוף, כדאי לזכור עוד משהו: כל איבר יש לו תפקיד מוגדר ומדוייק במערכת, תפקיד שהוא ורק הוא יכול לבצע. גם אנחנו כך, לכל אחד מאתנו יש תפקיד מוגדר ומדוייק בעולמו של הקב"ה, תפקיד שמיועד עבורנו ורק אנו מסוגלים לבצע אותו.

שבת שלום,

כתיבה וחתימה טובה,

הרב זלמן וישצקי


כ"ד באלול תשע"ז