ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
'חסד חינם' ■ בלוג שליחות

צמד מילים ששמעתי ועדיין אני שומע מאבא שיחי' לעיתים קרובות כל כך. חסד חינם עשה עמנו הקב"ה. ולא רק כשקורה איזה נס גדול ומפתיע, לא רק כשהוא מדבר על ההישרדות ברוסיה הסובייטית והיציאה ממנה בשנים ההם, 'חסד חינם' הוא אומר על הדברים הטריוויאליים הסטנדרטים לכאורה, כשנולד ילד או נכד או בכלל, כשאתה מספר שהכל ברוך השם כרגיל והכל טוב, הרי זה חסד מאת ה' ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
'חסד חינם'

צמד מילים ששמעתי ועדיין אני שומע מאבא שיחי' לעיתים קרובות כל כך. חסד חינם עשה עמנו הקב"ה. ולא רק כשקורה איזה נס גדול ומפתיע, לא רק כשהוא מדבר על ההישרדות ברוסיה הסובייטית והיציאה ממנה בשנים ההם, 'חסד חינם' הוא אומר על הדברים הטריוויאליים הסטנדרטים לכאורה, כשנולד ילד או נכד או בכלל, כשאתה מספר שהכל ברוך השם כרגיל והכל טוב, הרי זה חסד מאת ה'.

השבוע בפרשה רש"י מסביר את זה.

בסוף הפרשה קורא משה לכל בני ישראל ומדבר איתם על כל הניסים והנפלאות שעשה להם ה' מאז צאתם ממצרים, הנה: "ויאמר אלהם אתם ראיתם את כל אשר עשה ה? לעיניכם בארץ מצרים לפרעה ולכל עבדיו ולכל ארצו. המסות הגדלת אשר ראו עיניך האתת והמפתים הגדלים ההם?.

ובסיום הדברים הוא מוסיף עוד משפט די מפתיע: ?ולא נתן ה? לכם לב לדעת ועינים לראות ואזנים לשמע?. כלומר ה' עשה לכם ניסים, אבל אתם לא ממש ייחסתם לזה חשיבות, כאילו לא ראיתם ולא שמעתם שהיו פה ניסים. וכפי שרש"י כותב: להכיר את חסדי הקב"ה ולידבק בו.

אבל רגע, איך אתה אומר שהם לא ראו ולא הכירו בניסים. הלא כולנו זוכרים את שירת הים למשל, שם עמדו כולם, הכירו בניסים, שרו והודו לה'?

את התמיהה הזאת מביא הרבי בחלק יד מסדרת הספרים 'לקוטי שיחות' שלו. ובביאורו, מדייק הרבי כהרגלו בדברי רש"י ומביא לנו מתוכו את ה'חסד חינם' עליו דיברתי. ובכן: רש"י לא אומר שלא היה להם לב, עיניים ואזנים להכיר את הניסים שהם חוו, כי זאת הרי ברור שהם ראו ואף התלהבו מהם. רש"י אומר 'להכיר את חסדי הקב"ה'. חסדים אינם הניסים הגדולים כמו מכות מצרים או קריעת ים סוף, חסדים זה הדברים הרגילים של היום יום, אלו שאנו כבר רגילים אליהם, הניסים הקטנים שמלובשים בטבע ואנו מקבלים אותם כמובן מאליו. ועל זה בא משה רבנו בסוף הפרשה ואומר: מרוב שהתרגלתם שהכל זורם כמו שצריך, לא שמתם לב, לא ראיתם ולא שמעתם את החסדים הקטנים של היום יום.

כולנו בני אדם, אנחנו מתרגלים מהר לטוב ושוכחים להכיר בחסדים של היום יום ולהודות עליהם. אז הנה בא משה רבנו בפרשת השבוע ואומר, שימו לב, פקחו עיניים הסכיתו ושמעו, הקב"ה עושה עמכם חסד בכל בוקר ובכל ערב. הכירו בזה, והדבקו בו ובדרכיו.

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

י"ז באלול תשע"ז