ב"ה ערב ש"ק, ט' תמוז תשע"ח | 22.06.18
השגריר מר גרי קורן
השגריר מר גרי קורן צילום: kremlin.ru
שגריר ישראל במוסקבה מספר על חב"ד

"הופתעתי לגלות שברוסטוב על הדון, הנמצאת בעשירייה הראשונה של הערים הגדולות ברוסיה, יש לפחות עשרת אלפים יהודים, והרב המקומי (איש חב"ד, כמובן) מעריך שיש עוד 30 או 40 אלף שטרם חשפו את עובדת היותם יהודים" ● שגריר ישראל ברוסיה מר גרי קורן העניק ראיון למיכאל טוכפלד מ'מקור ראשון' במהלכו התייחס למצבם של היהודים ברחבי ברית המועצות ● וגם האם לא מפריע לו שחב"ד אינה מעודדת עלייה לישראל? ● לקטעים הרלוונטיים>>>
מערכת שטורעם

מצבה הכלכלי של הקהילה היהודית ברוסיה משופר מהממוצע בקרב כלל האוכלוסייה, אומר לנו קורן. "רובם מתגוררים בערים הגדולות. הופתעתי לגלות שברוסטוב על הדון, הנמצאת בעשירייה הראשונה של הערים הגדולות ברוסיה, יש לפחות עשרת אלפים יהודים, והרב המקומי (איש חב"ד, כמובן) מעריך שיש עוד 30 או 40 אלף שטרם חשפו את עובדת היותם יהודים. זו תופעה שקיימת גם ביתר המקומות, ומכאן הפער הגדול בין הערכת מספר היהודים כעומד על חצי מיליון, להערכות 'ליברליות' או אופטימיות המדברות על מיליון. לזכותם של השלטונות ייאמר שהיום הרבה יותר נוח ליהודי שומר מצוות להסתובב ברחוב באופן גלוי, לא רק בכיפה אלא בלבוש חסידי מלא, בלי שאיש יציק לו או שהדבר יהפוך לנושא לדיונים בפורומים שונים".

קורן נולד בלטביה, ואף שעלה ארצה לפני 44 שנים, "יש עדיין אנשים הממתגים אותי כעולה חדש מרוסיה", הוא מתבדח. כאשר חזר למוסקבה, הופתע לטובה ממצב היהודים. "יש כאן קהילה חזקה ותוססת, לא פחות מבארה"ב", הוא מצהיר. "כבר בשלהי תקופת בריה"מ החלו להתפתח ניצנים של פעילות יהודית חברתית, תרבותית וכלכלית. בראש ובראשונה תנועת חב"ד, שהיא סיפור הצלחה אדיר המקובל במידה רבה גם על גורמים חילוניים בקהילה, ושליחיה מקיימים פעילות ענפה בערים הגדולות ובערי השדה".

ולא מפריע לך שחב"ד אינה מעודדת עלייה לישראל?

קורן צוחק: "חב"ד תמיד ישמחו אם יהודי ימצא את מקומו בארץ, אך תפקידם פה הוא לאפשר לאלה שבחרו להישאר לקיים אורח חיים יהודי. האם זה תואם במאה אחוז את יעדי העלייה של ישראל? כנראה שלא, אבל בזכות הפעילות הזאת יש היום ברוסיה עוד כמה מאות אלפי יהודים שהסיכוי שלהם להתבולל נמוך יותר מבארה"ב. היהודים נהנים מחופש מלא. מי שרוצה לעלות – עולה, ומי שרוצה לקיים כאן אורח חיים יהודי, יש לו מבחר אפשרויות כולל זו החרדית".

י"ב באלול תשע"ז