ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
קמבודיה: סגירת מעגל מופלא ■ מיוחד

"מה הסיכוי שלביטון שנכנס לבית חב"ד בקמבודיה יש קשר לביטון שאני מחפש"? ● מכתב, משנת תשכ"ז ממוען ליהודי בשם אברהם ביטון מנהריה, שקיבל ברכה לרגל הולדת בנו ישראל יאיר וקיבל גם את אישורו של הרבי להתחיל להניח תפילין רבינו תם ● השליח הרב בן-ציון בוטמן בסיפור מופלא של השגחה פרטית ● לסיפור ולצילום הכתי"ק>>>
מערכת שטורעם
מה הסיכוי שלביטון שנכנס לבית חב"ד יש קשר לביטון שאני מחפש?

אתמול (חמישי) בערב נכנס יהודי לבית חב"ד והתעניין אם יהיה מניין לתפילת ערבית. אמרתי לו שבדרך כלל יש לנו מניין רק
לתפילות השבת והוא התאכזב לשמוע. הוא ציין שהערב חלה האזכרה של אביו והוא מאוד רוצה לומר קדיש. "אזכרה זה משהו אחר" אמרתי לו ומיד פניתי לעשות טלפונים לגייס מניין.

אחרי התפילה התיישבנו לאמירת לחיים כנהוג והתברר לי ששם משפחתו הוא ביטון. זה חידד את חושיי: קיבלתי אחר הצהריים צילום כתב יד של קודש של הרבי בוואטסאפ (תודות לרב לובעצקי על המשלוח היומי). כתב היד עניין אותי מאוד, המכתב, משנת תשכ"ז ממוען ליהודי בשם אברהם ביטון מנהריה, שקיבל ברכה לרגל הולדת בנו ישראל יאיר וקיבל גם את אישורו של הרבי להתחיל להניח תפילין רבינו תם (זוג נוסף שיש מהדרים להניח בנוסף לתפילין המקובלות) על נייר המכתבים הוסיף הרבי פיסקה שהתייחסה לבקשתו ללמוד קבלה – שישקיע קודם להבין היטב את ספרי החסידות שכבר למד ואחר כך ילמד את ספרי הקבלה שהובאו שם (מצורף צילום).

הדוד האהוב שלי שנפטר בטרם עת, הרב ישראל בוטמן ע"ה יצא לשליחות בנהריה בשלהי שנת תשמ"ב וניהל את בית חב"ד ביד רמה במשך למעלה משלושה עשורים. הפתיע אותי לגלות שלנהריה היה קשר חם עם הרבי כבר 15 שנה קודם לכן ורציתי מאוד לדעת האם האיש שמר על קשר עם הדוד שלי. מתוך סקרנות, שלחתי את הצילום לרב ברוך וילהלם מחב"ד בנהריה ושאלתי אותו האם הוא מכיר את האיש. נענתי בשלילה. אבל העניין לא עזב אותי.

לכן, כששמעתי ששמו של מי שבזכותו היה לנו מניין הוא ביטון, נדרכתי. הוא אמנם אמר שהוא מפתח תקווה מה גם שביטון זה לא השם הכי נדיר שאני מכיר, אבל החלטתי לנסות:

"אילן, יש לך אולי משפחה בנהריה".

"ודאי! המשפחה שלי מנהריה במקור".

"אולי אתה מכיר את אברהם ביטון? בשנת 1967 נולד לו בן בשם ישראל יאיר".

"ברור! זה הדוד שלי!"

בהתרגשות בלתי מוסתרת התקשרנו לבן הדוד שלו, הרב ישראל יאיר ביטון המכהן כיום כרב שכונה במגדל העמק. הוא שמח מאוד לקבל את הצילום של המכתב והוסיף שהיום הוא יום הולדתו! אביו נולד במרוקו והתחנך במוסדות חב"ד שם. הקשר עם הרבי נשמר לאורך השנים. הם גם הכירו היטב את הדוד שלי.

אחר כך התקשרתי גם לאבא, הרב אברהם ביטון, כיום בנשר, והוא הודה לי מקרב לב על המכתב. הוא קיבל מהרבי מכתבים רבים במהלך השנים (כמה מתוכם בשנת תשכ"ג) והוא לא מוצא אותם. הוא ביקש שאשיג עבורו עותקים של המכתבים האחרים.

כמה מבני המשפחה עדיין גרים בנהריה, וכעת הקשר בין המשפחה לחב"ד יחודש ויתעצם.

מה הסיכוי שדווקא כאן אקבל תשובה לשאלה שהטרידה אותי שעות ספורות בקשר למשפחה מנהריה? אולי מאוד מזערי, אבל לא אפסי.

שבת שלום
הרב בנצ'י

חב"ד קמבודיה

והנה תוספת שקיבלתי מהרב אברהם ביטון בתגובה לפוסט:

"הקשר שלי עם הרבי חזק. בהיותי בגיל 15 הרבי בקש מהרב מטוסוב בישיבה לתרגם ספר של רבי חיים פינטו מערבית לעברית. תרגמתי את הספר בחמש חוברות ושלחתי לרבי. עברו 20 שנה וזכיתי להכנס ליחידות. מיד כשאמרתי לרבי ששמי אברהם ביטון הרבי פנה למזכיר הרב בנימין קליין ואמר: "הוא תרגם את הספרים" ואז הרבי הצביע על הספריה שלו ואמר לי "הנה הם". הרבי נתן לי 100 דולר ואמר תלמד קבלה. היום ברוך השם אני מוסר שיעורים בקבלה בזכות הרבי. אשרינו!"
י' באלול תשע"ז