ב"ה יום ראשון, י" מנחם-אב תשע"ח | 22.07.18
איזה נדל"ן שייך לכל יהודי? ■ בלוג שליחות

לפתע זה הבריק לי, עצרתי רגע ואמרתי לה: תקשיבי, 770 שייך לכולנו, הוא שלך כמו שהוא של אמא שלי וכמו שהוא של כל אחת אחרת שתראי שם. מהרגע שנולדת לפני 12 שנה, זה שלך, זה בית. לכי בראש מורם, תחשבי כאילו את נכנסת לבית חב"ד בבאזל ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
חברים יקרים,

לפני כמה שנים הייתי עם בתי מוסי בניו יורק בשכונת קראון הייטס שבברוקלין, בה שוכן כבוד בית מדרשו של הרבי מליובאוויטש, הבית האדום הידוע בשם 770.

אלפי אנשים היו שם בשבת, בית הכנסת מלא ממש. עומד הייתי להכנס לעזרת הגברים והיא לעזרת הנשים. אני בקי ורגיל, 770 זה בית בשבילי, אבל מוסי בת 12 ואיך תסתדר לבד בעזרת הנשים? מה עושים? לפתע זה הבריק לי, עצרתי רגע ואמרתי לה: תקשיבי, 770 שייך לכולנו, הוא שלך כמו שהוא של אמא שלי וכמו שהוא של כל אחת אחרת שתראי שם. מהרגע שנולדת לפני 12 שנה, זה שלך, זה בית. לכי בראש מורם, תחשבי כאילו את נכנסת לבית חב"ד בבאזל.

זה עבד. האמת עובדת. הייתי גאה ב'הברקה' הזאת שלי. השתמשתי בה שוב כשבאנו עם שאר הילדים ל770. השבוע ראיתי שזו בכלל לא הברקה שלי, אלא של רבי שלמה יצחקי – רש"י.

כשלומדים גמרא, לפעמים משפט או הסבר שבא לבאר ולהסביר ענין נקודתי נותן לך נקודת מבט כללית ואף השקפת עולם יהודית אוטנטית.

הנה למשל השבוע בפרשה למדנו את מצוות מעקה. נאמר "כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך ולא תשים דמים בביתך כי יפול הנופל ממנו". כלומר, לכל בית שיש לו גג, יש לבנות מעקה סביב הגג. למה? כי מהגג עלול אדם ליפול, עליך למנוע נזק. כמה פשוט.

אגב, יש גם ברכה שאומרים בעת עשית המעקה "אשר קדשנו במצוותיו וצוונו לעשות מעקה".

אבל לא כל בית חייב במעקה. הגמרא במסכת חולין (קלו א) לומדת מהמילה 'גגך – גג שלך' שהבית צריך להיות בית פרטי ולא ציבורי ולכן מוציאה מהכלל 'בתי כנסיות ובתי מדרשות'. רש"י מיד מסביר למה בית כנסת ובית מדרש אינם בכלל חיוב מעקה ואומר את המילים הבאות: שאין חלק לאחד (לאדם אחד יותר מאשר לאחר) מהן בו, שאף לבני עבר הים הוא.

אתם הבנתם את זה?!

רש"י קובע בזאת שבתי כנסת ובתי מדרש בכל העולם כולו שייכים לכל יהודי באשר הוא, כולל בני עבר הים, כל אחד והים שלו.

חברים, בתי הכנסת ובתי המדרש לא שייכים רק לחרדים, לדתיים או למסורתיים, הם שייכים לכולם, הם של כל אחד ואחת. בדיוק כמו שאמרתי למוסי על 770.

הימים הנוראים קרבים ובאים, ראש השנה ויום כיפור כבר מעבר לפינה. על כולנו לזכור את דברי רש"י, הן אלו מאתנו שבאים כל יום לבית הכנסת וגם אלו שבאים רק פעם בשנה. זכרו: אין חלק לאחד מהן בו! שאף לבני עבר הים הוא!

ובאופן אישי: חברי ואני בבתי חב"ד ברחבי תבל עושים הכל כדי ליישם את דברי רש"י, אנחנו מחכים לכולם עם כסא נוח, סידור ידידותי, תפילה נעימה ואוירה חמה ואוהבת.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי

י' באלול תשע"ז