ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
ארגנטינה: ביקור היסטורי בקהילות רוסריו

"הארובה היחידה לקיום עם ישראל בגולה, היא שמירת ההלכה על כל פרטיה ודקדוקיה" ● בסוף השבוע האחרון הגיעה משלחת החיזוק לעיר רוסריו שבמדינת פרובינציה סאן טה פה וביקרו אצל הרב שלמה טוויל רב קהילת חב"ד ● שיתוף הפעולה היוצא דופן בין הקהילות האורטודוקסיות בארגנטינה ייחודי במינו ● לסיפור המלא>>>
מערכת שטורעם
התרגשות רבה בקהילה היהודית בארגנטינה. 'אמיה' - ארגון הגג של הקהילה היהודית בארגנטינה מקיימת בימים אלו, מסע חיזוק בקהילות מדינות הפרובנצייה בארגנטינה - לקראת הימים הנוראים. ביקור ראשון בשורת המסעות, נערך השבת בקהילות העיר רוסריו שבמדינת פרובינציית סאן טה פה בארגנטינה.

ההנהגה החדשה בארגון ה'אמיה' בהנהגתו של ראש ישיבת 'חפץ חיים' הגאון רבי שמואל אריה לוין שליט"א, פותחת החודש במסעות חיזוק היסטוריים לקהילות מדינות הפרובינציה בארגנטינה לקראת הימים הנוראים.

ביום חמישי האחרון משלחת בראשות הגאון רבי משה המרה שליט"א מרבני מדינות הפרובנציות בארגנטינה, ונשיא ה'אמיה' מר אגוסטין זבאר הי"ו, הגיעה בסוף שבוע האחרון לעיר רוסריו שבמדינת פרובינציה סאן טה פה, בכדי לחזק את בני הקהילות היהודיות במקום.

את הביקור המרומם פתחה המשלחת במעמד קבלת פנים בקהילת 'עץ החיים', שבראשות הר"ר גבריאל מלכי שליט"א, בדבריו עמד נשיא ה'אמיה' על הזכות שנפלה בחלקו לפתוח את שורת הביקורים במדינות הפרובינציות בקהילה האורטודוקסית בעיר רוסריו. 'הארובה היחידה לקיום עם ישראל בגולה, היא שמירת ההלכה על כל פרטיה ודקדוקיה', ציין. כמו כן הביע נשיא ה'אמיה' תקווה כי ארגון ה'אמיה' בראשותו ייתן מענה לצרכי הקהילה היהודית בארגנטינה כולה.

הגאון רבי משה המרה שליט"א, יוזם המסע, שיבח בדבריו את האחדות של רבני הקהילות בעיר רוסריו הרב שלמה טוויל רב קהילת חב"ד, הרב אוריאלדניז רב קהילת 'שבת אחים', והרב גבריאל מלכי שליט"א רב קהילת עץ החיים, שהתאגדו יחד בפתיחת רבנות אורתודוקסית בעיר רוסריו בכדי לנהל את עניני הקהילות ע"פ ההלכה המסורה. בדבריו עמד הרב המרה עלחובתו של כל יחיד בימים אלו להתחזק בלימוד התורה, ולחוש אחריות כלפי הקהילה כביתו האישי, רק באחריות אישית ניתן לבנות ולהתקיים בתהפוכות הזמן.

אם סיום מעמד קבלת הפנים ערכה המשלחת סיור במוסד הקירוב 'אוקסיכנו' שבהנהלת ר' יונתן סיגלובסקי הי"ו, ועמדה על הפעילות הענפה של ארגון 'עולמי' מטעם קרן אורן – וולפסון בעיר רוסריו.

בבוקר יום שישי נערכה תפילת שחרית משותפת לכלל הקהילות, בבית חב"ד בראשותו של שליח חב"ד בעיר הרב שלמה טוויל שליט"א, בהמשך ביקרה המשלחת בבית הספר המקומי, המנוהל ע"י הקהילה הכללית, בביקור עמדה המשלחת על צרכי בית הספר, ודרשו מהנהלת הקהילה להוסיף שעות ללימוד יהדות לתפילות לתלמידים החפצים לשמור על מסורתם.

במהלך ביקורו הוזמן נשיא ה'אמיה', לביקור אצל המזכיר הכללי של העיר רוסריו מר פבלו חבקין ששיבח את פעילותה של ה'אמיה' בעיר, בפגישה קבע נשיא ה'אמיה' יחד עם המזכיר הכללי, לשתף פעולה יחד ולעמוד על צרכיי בני הקהילה היהודית בעיר.

במהלך השבת ביקר הגאון רבי משה המרה שליט"א בבתי הכנסת השונים בעיר, בהם נשא דברי חיזוק ועורר את הציבור ללימוד התורה ושמירת מורשת היהדות.

המסע ננעל באירוע מרומם שהתקיים באולם שע"י מלון הווארד ג'ונסון שבבעלות משפחת אזומבודבעיר, בהשתתפות המונים מבני הקהילה שהגיעו לשמוע דברי התעררות לרגל הימים הנוראים.

הנהגת הקהילות היהודיות בעיר רוסריו הודו למחלקת התרבות בהנהלתו של הרב ד"ר שלחן שליט"א המוציאה לפועל את מסעות החיזוק למדינות הפרובינציה.

כאמור במהלך השבועות הקרובים מחלקת התרבות בארגון ה'אמיה' תקיים מסעות נוספים למדינות הפרובינציה, בהם לפרובינציה קורדובה ע"י הגאון רבי גבריאל דבידוביץ' שליט"א רב ארגון ה'אמיה', ולמדינת הפרובינציה טוקומן ע"י הגאון רבי אפרים דינס שליט"א, רב קהילת 'חכם ניסים כהן'.
ח' באלול תשע"ז