ב"ה ערב ש"ק, ט' תמוז תשע"ח | 22.06.18
הרב משה פעלער לצידו של פרופסור גרין. למעלה הנכד והנין לצד מקום השליחות
הרב משה פעלער לצידו של פרופסור גרין. למעלה הנכד והנין לצד מקום השליחות
מינסוטה: משפחת גרין יוצאת לשליחות

בחב"ד דרום מינסוטה הוכרז על בואם של השלוחים החדשים הרב שלמה וחנה גרין ● ראוי לציין העובדה המרגשת כי נכדיו ונינו (הקרוי על שמו) של אחד מהמפורסמים שבין בעלי התשובה הפרופ' ר' וועלועל גרין ע"ה שגדל במינוסטה, התקרב ליהדות באמצעות הרב משה פעלער וזכה ליחס אישי ולמאות רבות של מכתבים מכ"ק אדמו"ר זי"ע יוצאים כעת לשליחות למדינה זו ● מרגש>>>
מערכת שטורעם
בחב"ד דרום מינסוטה הוכרז על בואם של השלוחים החדשים הרב שלמה וחנה גרין.

ראוי לציין העובדה המרגשת כי נכדיו ונינו (הקרוי על שמו) של אחד מהמפורסמים שבין בעלי התשובה הפרופ' ר' וועלועל גרין ע"ה שגדל במינוסטה, התקרב ליהדות באמצעות הרב משה פעלער וזכה ליחס אישי ולמאות רבות של מכתבים מכ"ק אדמו"ר זי"ע יוצאים כעת לשליחות למדינה זו.


אתר חב"ד 'שטורעם' מגיש את תולדות חייו ופועלו של הסבא הדגול ר' וועלוועל גרין ע"ה

1963 היתה גם השנה שבה ד"ר גרין בא לראשונה במגע עם הרב משה פעלער, שליח הרבי מליובאוויטש במיניאפוליס. עד אז וולול ורעיתו, כמו הרבה יהודים אמריקנים בני דורו, עשו שימוש מועט במורשת היהודית שלהם. שמירה על מצוות כמו שבת, כשרות או תפילין נראו להם משהו ששייך לדורות קודמים, ובהחלט לא רלונטי לחיים המודרניים שהם ניהלו, אבל ההתחברות שלהם עם הרב והרבנית פעלער שינתה את יחסם ליהדות. אורח החיים והאמונה של הזוג הצעיר חשפו בפניהם מבט חדש על היהדות והם ראו בכך מענה הולם לחסר עמוק בחייהם שהיו מאד מוצלחים אך חסרי שורשים.

על פי הצעת הרב פעלער, ד"ר גרין כתב לרבי והתגובה החמה והמעודדת של הרבי לא אחרה לבוא. עם הזמן ההתכתבות עם הרבי עלתה על מסלול קבוע והמדען הצעיר נשבה בקסמי המחשבה הפינומנלית של הרבי והמסירות והאכפתיות שלו. עם כל מכתב, הפרופסר מצא עצמו יותר מעודד במסע הגילוי הרוחני שלו והצמיחה המחייבת שלו לחיים בדרך התורה. די מהר המבטח בביתו הפך לכשר והמשפחה התקדמה צעד אחר צעד בשמירת השבת.

*

יום אחד השיחה בין הרב פעלער והפרופסר גרין התגלגלה לנושא הבריאה בשישה ימים כפי שהדבר מתואר בתורה אל מול רעיון ההאבולוציה. כאן הפרופסור התייצב לצידו של המדע. "אתה יודע שיש לי המון כבוד לתורה", אמר וולוול. "היא בהחלט מקור הדרכה וההוראות שלה ממלאים מקום חשוב מאד בחיי, אבל מעבר לזה אני חייב להביע את תדהמתי על כך שעדיין יש אנשים שלמרות כל התגליות המדעיות על הדרך בה העולם התפתח, אתם עדיין סבורים שהבריאה התרחשה בששה ימים".

"אני חייב להודות שהידע המדעי שלי מוגבל למדי", הגיב הרב פעלער. "אני בהחלט לא יכול לשוחח אתך בנושא ברמה שלך, אבל קיים מכתב ארוך של הרבי על הנושא, בו הוא מוכיח איך תיאורית האבולציה היא לא יותר מאשר תיאוריה מסוג נחות למדי, כזו שמלאה סתירות וחסרת בסיס מדעי ראוי".

הפרופסר נרעש. "תיאורית האבולציה מקובלת על כל מדען רציני, אבל תראה לי את המכתב בכל זאת. אני רוצה לראות מה הרבי כותב על כך".

אחרי קריאת המכתב, וולול עדין לא השתכנע. כשהוא הציע את ההתנגדויות שלו למאמרו של הרבי לרב פעלער, הרב שוב הצביע על כך שאין הוא רואה עצמו ראוי לשוחח במדעים עם איש מדע. "למה לא תכתוב את השאלות שלך לרבי עצמו?", הוא הציע.

וזה בדיוק מה שד"ר גרין עשה. הוא כתב ביקורת נוקבת על המכתב של הרבי. "בגלל שכל כך כבדתי את הרבי", נזכר ד"ר גרין", לא היה במכתב שלי שום דבר מנימת הזלזול שבה מדענים מתיחסים לעתים כלפי אחרים. אדרבה, כתבתי לרבי כפי שכותבים לעמית, אך קבעתי עמדה אחרת בצורה די נחרצת. במיוחד הדגשתי את מה שלא היה נראה לי תואם את עקרונות המדע המודרני, ובסיום מכתבי אף הוספתי משפט כי מוטב שהרבי יעסוק בעיקר במקצוע שלו – תורה, ואילו אנו המדענים נעסוק במדע.

במכתב הבא של הרבי לא היתה שום התיחסות לתלונותיו של הפרופסור. הרבי המשיך את ההתכתבות בדיוק במקום שהיא נפסקה לפני אותו מכתב והמשיך להתיחס לשאלות שקשורות מסע הרוחני והזהות היהודית של הפרופ' גרין. ובנושא האבולוציה – אף מילה.

הפרופסור שיער שהרבי קיבל את דבריו והמשיך לחשוב לתומו שכל אימת שקיימת סתירה לכאורה בין התורה למדע, הצדק צריך להיות עם המדע. מבחינתו, הוא ראה את הענין סגור.

במקביל, ההתקדמות שלו בכיוון של חיי תורה מלאים נמשכה ובמשך שנה וחצי הוא הוסיף ודיווח לרבי על כל שלב שהוא ומשפחתו עברו לקראת חיי תורה. על כל דיווח הרבי הגיב במילים של עידוד וברכות ובהזדמנות מסוימת, גם שלח לו שי - זוג תפילין שוולול התחיל להניח כל יום.

ואז בא המכתב שבו פרופ' גרין ורעיתו סיפרו לרבי על ההחלטה שלהם לשלוח את ילדיהם לבית ספר יהודי שיעניק להם חנוך יהודי מלא. הפעם התגובה של הרבי היתה חמה ומעודדת במיוחד, מה שנתן ביטוי למידת החשיבות שהרבי ייחס לצעד המכריע הזה.

ואז, בסוף המכתב הזה, הרבי הוסיף בהערת אגב:

"ביחס למה שכתבת לי אודות התפיסה של התורה בנושא הבריאה ...", והמשיך להפריך, אחת לאחת, את כל ההשגות של ד"ר גרין לגישה ה'לא מדעית' של הרבי לנושא.

"אתה בטח מתפלא", סיים הרבי את הערתו, "מדוע חיכיתי כל כל הרבה זמן עד שעניתי על ההערות שלך בנושא, אבל התפקיד שלי בחיים איננו לנצח בויכוחים. התפקיד שלי הוא לגרום ליהודים להיות קרובים יותר לתורה ומצוות"..

ה' באלול תשע"ז