ב"ה יום חמישי, ז' מנחם-אב תשע"ח | 19.07.18
 הרב נחום שמריהו ששונקין בסידור קידושין.
הרב נחום שמריהו ששונקין בסידור קידושין. צילום: ארכיון שטורעם
היו ימים: רבם של חסידי חב"ד בירושלים

ארבעים ושתיים שנה חלפו מאז פטירתו של הרה"ג המשפיע הרב נחום שמריהו ששונקין ע"ה שהיה רבם של חסידי חב"ד בירושלים במשך עשרות שנים ● לרגל הייארצייט ביום י"ט מנחם-אב, מפרסם אתר חב"ד 'שטורעם' את תולדות חייו ותמונות נדירות בהן הוא נראה ● לסיפור המלא>>>
מערכת שטורעם
ארבעים ושתיים שנה חלפו מאז פטירתו של הרה"ג החסיד המשפיע הרב נחום שמריהו ששונקין ע"ה שהיה רבם של חסידי חב"ד בירושלים במשך עשרות שנים.

קודם לכן כיהן הרב ששונקין ברבנות בעיר באטום וייסד שם את ישיבת תומכי תמימים, לפיכך היה כינויו של הרב ששונקין "שמערל באטומער".

פרקי זכרונותיו המאלפים של הרנ"ש ששונקין ז"ל נתפרסמו בשעתו בספר "זכרונותי" שנערך על ידי הסופר ר' נפתלי צבי גוטליב ע"ה והופיע בשנת תש"מ על ידי כולל חב"ד.

הרב ששונקין נודע בכשרונותיו המיוחדים ובלמדנותו המופלגת, בנאומיו המיוחדים וכן במאמריו המאלפים.

במהלך השנים הופיעו חוברות ובהם מאמריו בהגות והשקפה.

מלבד היותו רב לחסידי חב"ד ואנ"ש דירושלים, שימש גם כמשפיע דא"ח והרביץ בבני עדתו תורה וחסידות אותה ינק בליובאוויטש שבליובאוויטש, בה הרב מבחירי התלמידים.

בעבר פירסם הרב טוביה בלוי את זכרונותיו מקיץ תשט"ז, שעה שהגיעו שלוחי כ"ק אדמו"ר זי"ע לארה"ק. הזכיר הרבי - גם בע"פ וגם במכתבים ששלח - שהדבר נעשה עבור הפצת המעיינות חוצה. "הגאון החסיד רבי נחום שמריה ששונקין ע"ה, רבם של חסידי חב"ד בירושלים ואחד מזקני אנ"ש, אמר באותה הזדמנות: "למדתי דבר אחד מהביקור שלהם - שהחוצה זה אנחנו. הפצת המעיינות הגיעה גם אלינו, אנ"ש".

לרגל הייארצייט של הרב ששונקין, ביום י"ט מנחם-אב, מפרסם 'שטורעם' תמונות נדירות בהן הוא נראה.

בתמונה אחת נראה הרנ"ש ששונקין ב'דביקות' בשעת סידור קידושין והתמונה נוספת היא מפאריז בשנת תש"ט, כאשר הגיעו שלוחים המרכז לעניני חינוך לחזק ולעודד את הפליטים מאנ"ש שהגיעו לשם.

הרב ששונקין נראה יושב רביעי מימין ביחד עם נכבדי אנ"ש בפאריז באותה תקופה. לצד הרה"ח ר' ניסן נמנוב ע"ה והרה"ג הרב אברהם אלי' פלוטקין ע"ה.

י"ט במנחם-אב תשע"ז