ב"ה יום חמישי, ז' מנחם-אב תשע"ח | 19.07.18
הרב הרטמן לצד מר אברהם קאופמן
הרב הרטמן לצד מר אברהם קאופמן צילום: שטורעם
"חזרה לחיים" בזכות מצוות התפילין

"כבוד הרב יוסף הרטמן ברצוני להודות לך על עצתך, שהחזירה את אשתי ויקי לחיים" כך אמר מר אברהם קאופמן, בשבוע שעבר, בעת סיום ספר התורה בפרנקפורט ● "כעצתך התחלתי להניח תפילין, כבר באותו יום אשתי פקחה את עיניה לראשונה לאחר תרדמת עמוקה של חודשיים ימים"● מרגש ומעורר ● לסיפור המלא>>>
מערכת שטורעם
בשנת היובל ל"מבצע תפילין" עליו הכריז כ"ק אדמו"ר זי"ע ראוי לפרסם נס גלוי זה כדי לעודד את אנ"ש וכל הפעילים לעסוק במרץ רב יותר במבצע זה ואת אחינו היקרים המתלבטים האם להניח תפילין כל יום!

הסיפור התחיל השנה ב"אחרון של פסח". הרב יוסף הרטמן ורעייתו מנחלת הר חב"ד התארחו בעיר פרנקפורט דמיין, אצל חתנם הרב שלמה רסקין ורעייתו.

בקריאת התורה אמר הרב רסקין "מי שבירך" לזקוקים לרפואה שלימה. אחד העולים לתורה בשם אברהם קאופמן, איש עסקים ידוע בקהילה, החל לבכות בדמעות שליש כאשר הזכירו את שם רעייתו. דקות ארוכות עמד ובכה. הרב הרטמן ניגש אליו לאחר התפילה לברר את פשר הדבר.
"רעייתי אסתר ויקטוריה בת שרה שכולם מכירים אותה בשם ויקי, כבר חודשיים בתרדמת עמוקה "קומה" בלע"ז, הרופאים לא נותנים לה שום סיכוי לצערנו הרב".

הרב הרטמן הציע לו להניח תפילין בכל יום, לזכותה ולרפואתה. מר קאופמן העיד על עצמו שלא הניח תפילין מאז ה"בר המצווה" שלו. גם בשנים שהתגורר בישראל תמיד סירב והתחמק מהבקשות של החב"דניקים להניח תפילין.. כעת לאור המצב החמור של רעייתו נאות להצעה להתחיל להניחן בכל יום.

ביום חמישי שעבר, י"א במנחם אב, נערך בפרנקפורט סיום והכנסת ספר תורה חדש ומהודר שנכתב לעילוי נשמת ולזיכרון מרת הניה רבקה רסקין ז"ל. הספר נתרם ע"י בנה הרב שלמה רסקין ובני ביתו, אוהל ענק הוקם במגרש משחקים ליד ביתם.
 
במקום נפתח דוכן להנחת תפילין וב"ה עשרות יהודים הניחו תפילין. מר אברהם קאופמן זיהה מיד את הרב יוסף הרטמן בין בני משפחת רסקין שהניחו תפילין לאורחים, הוא ניגש איליו, חיבקו ונישקו, בדמעות בעיניו, להודות על העצה הטובה להניח תפילין בכל יום: "כבוד הרב הרטמן, תודה לך על עצתך הטובה, התפילין החזירו את אשתי לחיים".

כבר באותו יום שהנחתי תפילין היא פקחה את עיניה, כעבור מספר שבועות כבר קמה החלה לדבר וללכת ברוך השם".

"עדיין לא החלימה לגמרי והיא זקוקה לרפואה והחלמה שלימה".. הרב הרטמן ביקשו לספר זאת עכשיו לידידיו ולהמריצם להגיע לדוכן להניח תפילין וכך עשה. בסעודת המצווה שנערכה לאחר ההקפות התבקש שוב לקום ולספר לכל השלוחים ממשפחת רסקין ולאורחים על הנס הגדול שקרה לו.

אומר הרב הרטמן: "אני לא אדמו"ר ואינני עושה "מופתים". פשוט הסתמכתי על דבריו של הרבי נשיא דורנו כי התפילין מהוות שמירה, הגנה והצלה. על פי דברי חז"ל "כל המניח תפילין מאריך ימים" (מסכת מנחות דף מ"ד ע"א) שנאמר "ה' עליהם יחיו" (ישעיהו פרק ל"ה פסוק ט"ז) כאשר שם השם עליהם אז-יחיו. כך הסביר הרבי. סגולה זו היא בנוסף ליתר הסגולות של הרתעת האויב וכו' העניין של "מוח שליט על הלב" ובעיקר קיום מצוות הבורא יתברך השקולה כנגד כל התורה כולה.

בשבת קודש "שבת נחמו" התקיימה העלייה לתורה של חתן בר המצווה התמים אריה זאב רסקין, ב"מרכז להורים" = בית אבות. בסעודת המצווה ובקידוש רבתי דיברו האב הרב שלמה רסקין ואחרים דברי תורה וברכות. גם הסבא הרב יוסף הרטמן דיבר על מצוות התפילין וחשיבותה, על "מבצע-תפילין" שהחל בסערה גדולה לפני יובל שנים בשנת תשכ"ז במלחמת
"ששת הימים", עליו הכריז כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו שעשה מהפכה בעולם וסייע רבות לניצחון המוחץ של עם ישראל על שונאיו. לסיום סיפר את סיפורו של מר אברהם קאופמן. ו
 
כמה מהנוכחים זעקו: "הנה היא ויקי קאפמן, כאן איתנו ברוך השם" כל הציבור הענק מחא כפיים בהתרגשות ובשמחה, רבים הזילו דמעות של שמחה.
י"ז במנחם-אב תשע"ז