ב"ה יום שני, ד' מנחם-אב תשע"ח | 16.07.18
מקווה היסטורי
מקווה היסטורי צילום: שטורעם
לראשונה בעיר האידיש "בירוביז'אן" - מקווה טהרה

מקווה טהרה מפואר וראשון נבנה בימים אלו בעיר ההיסטורית "בירוביז'אן" אשר במזרח הרחוק ברוסיה ● המקווה הקיים באזור, הוא במרחק של 200 ק"מ ● לקראת חגיגות 20 שנה לחידוש הקהילה היהודית ב'עיר האידיש', אותה הקים סטאלין ימ"ש במטרה לגרש אליה את כל יהודי רוסיה ● לפרטים ולתמונות
מערכת שטורעם
לראשונה בתולדות 'עיר האידיש', אותה הקים סטאלין ימ"ש במטרה לגרש אליה את כל יהודי רוסיה, נבנה בימים אלו מקווה טהרה מפואר בעיר ההיסטורית "בירוביז'אן" שבמזרח הרחוק ברוסיה.

בירוביז'אן נמצאת במרחק 9 שעות טיסה ממוסקבה בירת רוסיה, ומקווה הטהרה היחיד הקרוב לעיר, נמצאת בעיר 'חברובסק' המרוחקת 200 ק"מ, ומקשה מאוד על משפחות יהודיות לשמור על 'טהרת המשפחה'.

הרב אליהו ריס, יליד המקום ובוגר מוסדות החינוך במוסקבה ובאה"ק, פועל בעיר והמחוז מזה מספר שנים, וזכה לקרב משפחות רבות לשמירת תורה ומצוות. בביקורו של רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר בבירוביז'אן, הוא נפגש עם מושל המחוז וביקש ממנו להעמיד שטח להקמת מקווה טהרה. המושל נענה לבקשה, והעביר לידי ראשי הקהילה מגרש במרכז העיר, ואלו הבטיחו מצדם לעשות הכל בכדי שהמקווה ייבנה במהירות האפשרית. ואכן, פרויקט הבנייה יצא לדרך, ובימים אלו הוא נמצא בעיצומו, כאשר עשרות פועלים עובדים על הקמת המקווה שיהיה המפואר ביותר בכל מזרח רוסיה.

הרב ריס מגייס בימים אלו משאבים לבניית המקווה, והוא פונה אל כלל הציבור לקחת חלק בנטל, כדי שבקרוב יוכלו לברך על המוגמר למען אלפי יהודי העיר.

למעקב אחר הקמפיין והשתתפות בזכות לחצו כאן!
א' במנחם-אב תשע"ז