ב"ה יום שלישי, ו' תמוז תשע"ח | 19.06.18
הקייטנות הנוסטלגיות
הקייטנות הנוסטלגיות צילום: שטורעם
הקייטנות החב"דיות בעידן דור הטכנולוגיה

עם שוקו ולחמנייה נוסטלגיים יצא כפר חב"ד למסע בעקבות הקייטנות ● למרות ההכבדה הרגולטורית והתחרות הקשה מצליחים שלוחים להפעיל קייטנות מוצלחות שנה אחר שנה ● דרכים יצירתיות להתמודד עם דור הטכנולוגיה המתקשה להשתחרר מהמסך הדיגיטלי ● על המהפך הרוחני שמחוללות הקייטנות הנוסטלגיות ● חופשה נעימה ● הצצה לכתבה המתפרסמת ב'כפר חב"ד' ● לקריאה
מערכת שטורעם

כתב שבועון 'כפר חב"ד' יצא עם שוקו ולחמנייה נוסטלגיים לברר, כיצד למרות ההכבדה הרגולטורית ולמרות התחרות הקשה, מצליחים שלוחים בארץ הקודש להפעיל קייטנות מוצלחות שקוטפות מחמאות נלהבות מההורים שנה אחר שנה * השלוחים מספרים על הדרכים היצירתיות להתמודד עם דור הטכנולוגיה שמתקשה להשתחרר מהמסך הדיגיטלי * ועל המהפך הרוחני שמחוללות הקייטנות הנוסטלגיות * חופשה נעימה– הצצה לכתבה המתפרסמת במגזין 'כפר חב"ד'

חיים גיל

בשנים האחרונות הכבידו הרשויות את הדרישות ממפעילי קייטנות, מה שהטיל עול לא מבוטל על כתפיהם של השלוחים מנהלי בתי חב"ד בארץ הקודש. כאילו לא די בכך, החל משרד החינוך להפעיל קייטנות בבתי הספר, ואלה ייתרו בעבור ההורים את הצורך במציאת 'סידור' דוגמת קייטנה לילדיהם.

כפועל יוצא, חלה בשנים האחרונות ירידה תלולה במספר הקייטנות המופעלות מטעם בתי חב"ד בארץ. עם זאת, לא מעט שלוחים, בעיקר צעירים אך לא רק, נאחזים בציפורניים ב'סדן' שמייצרים עליו חסידים, ומצליחים – למרות כל הקשיים הבירוקרטיים והתחרות הגוברת – להפעיל שנה אחר שנה קייטנה ולעיתים אף שתיים.

'כפר חב"ד' יצא עם שוקו ולחמנייה נוסטלגיים לברר כיצד, למרות ההכבדה הרגולטורית ולמרות התחרות הקשה, מצליחים להפעיל קייטנות מוצלחות שקוטפות מחמאות נלהבות מההורים שנה אחר שנה. מטבע הדברים לא נוכל ביריעה זו להקיף את התופעה הברוכה ונסתפק במדגם מייצג.

אולי יהיה נכון לצטט קודם לכן כמה תגובות של הורים על קייטנות שכבר החלו ועל כאלה שעדיין לא. "הילד קם מוקדם בבוקר בשמחה, שלא כמו בימי הלימודים, וכבר בשבע הוא דורש שניקח אותו לקייטנה", כתבה אימא אסירת תודה. אחרת כתבה: "אין לי מילים להודות לכם. הצלתם אותי מהחופש הזה".

אב לשני ילדים באחת הקייטנות כתב: "שלום אבי (שם בדוי), אני רוצה להגיד לך בשם כל המשפחה תודה על השבועיים האחרונים. הילדים שלנו יודעים היום קצת יהדות בזכותכם". אחר כתב: "תודה שניתקתם את הילד שלי מהמסך. אם לא הייתם היו צריכים להמציא אתכם. תגידו לחב"ד תודה בשמי". הבנתם פחות או יותר את הרעיון?

#להמציא מחדש

ועכשיו, לשליח ביישוב גני יוחנן, הרב אברהם פרודנשטסקי. "אין ספק שבעידן הזה חייבים להמציא את הקייטנה מחדש. כדי להתמודד עם התחרות שיש בשוק, עם כל האטרקציות ועם הקייטנות של משרד החינוך, חייבים להשקיע. אבל זה לא מתחיל בתקופת הקיץ. זה מתחיל הרבה קודם. בעצם זה לא מתחיל, זה נמשך כל השנה.

"כדי להצליח להפעיל קייטנה בקיץ עם כל הקשיים, צריך לעבוד כל השנה. ויש לנו כל השנה פעילות עם ילדים. ולא רק עם הילדים, גם עם ההורים. חלק גדול מהפעילות שלנו זה ביקורי בית. אנחנו מבקרים את ההורים בבתים ומסבירים להם מה אנחנו עושים בקייטנה. מסבירים להם שזו הזדמנות פז להעניק לילדים קורטוב של אידישקייט שאותו הם לא מקבלים בבית הספר הממלכתי לצערנו".

וזה משכנע אותם?

"ברור. גם הורים שרחוקים משמירת תורה ומצוות, שמחים שלילדים שלהם יהיו מושגים ביהדות. אנחנו רואים את זה וגם הם רואים שהכול נעשה בצורה חווייתית. אנחנו לא כופים שום דבר על אף אחד.

"ואם כבר צוות, אנחנו משקיעים בהדרכת הצוות ובוחרים צוות איכותי שייתן לילדים את החוויה הטובה ביותר שאפשר. אני רואה את הקייטנה ככלי מרכזי להפצת יהדות. הזדמנות לחזק את הפעילות של בית חב"ד מול ההורים. כי הילד חוזר הביתה מהקייטנה ומעביר את הערכים שספג לכל המשפחה".

ומה בנוגע לכל הקשיים הבירוקרטיים, הדרישות של הרשויות, של משרד החינוך – איך מתמודדים עם זה?

"זה לא קל אבל מבחינה מסוימת זה ברכה בעבורנו. אחרי שמקבלים את כל האישורים, אפשר להרגיש רגועים יותר מבחינה בטיחותית. בסך הכול זה נועד לטובת הילדים וממילא לטובת הקייטנה. אז צריך לרוץ ממשרד למשרד ולהתאמץ קצת. שטויות. כשחושבים על התועלת הרוחנית הכול מתגמד. גם כאשר זה דורש כספים והתרוצצויות".

ואיך מתמודדים עם הדור הזה שמחובר למסכים?

"בעניין הזה יש משמעות רבה לקשר שלי עם ההורים. אני מזכיר להורים שלטובת הילד הוא צריך לצאת מהבית. לקום בשעה סבירה. להיות בתוך מסגרת וכן הלאה. ההורים מבינים את זה. אני מסביר שאולי הילד מרגיש כרגע סיפוק רגעי, אבל זה מזיק לו בטווח הארוך. וזה עובד".

זו השנה החמישית שבה הרב פרודנשטסקי מפעיל קייטנה ביישוב. קודם לכן הפעיל קייטניות ומסגרות מצומצמות יותר. בכל שנה משתתפים בקייטנה בין חמישים לשישים ילדים. ובמושב כעין זה מדובר במספר גבוה במיוחד.

בהמשך הכתבה: שלוחים מרחבי הארץ מספרים על ההתמודדות, האתגרים וההצלחות. אל תחמיצו את הכתבה המלאה.

י"ט בתמוז תשע"ז