ב"ה יום רביעי, ט' סיון תשע"ח | 23.05.18
הרב לוי שם-טוב עם הנשיא טראמפ בחצר הבית הלבן
הרב לוי שם-טוב עם הנשיא טראמפ בחצר הבית הלבן
בסוף ג'ארד ואיוונקה לא באו / סיוון רהב-מאיר

"רק יומיים קודם, בחג השבועות, הזוג קושנר התפלל ואכל כאן, וג'ארד נאלץ לצאת באמצע החג ולצעוד ברגל לבית הלבן, לעסוק בענייני הסכם האקלים" ● "הם בחרו בבית הכנסת הזה, כך מסביר לי אחד המתפללים, כי בבית הכנסת השני שנמצא בעיר, כמו למעשה ברוב וושינגטון, לא מחבבים את טראמפ, בלשון המעטה. אבל בחב"ד כולם מתקבלים בברכה, אפילו הבת של נשיא ארצות-הברית"... ● העיתונאית סיוון רהב-מאיר חזרה מוושינגטון עם טור שהוקדש לשליח הרב לוי שם-טוב ופורסם ב'ידיעות אחרונות' ● לטור המלא >>>
גב' סיוון רהב-מאיר
בסוף ג'ארד ואיוונקה לא באו. בשבת האחרונה הם היו כנראה, כמו תמיד, באחוזת מאר א-לאגו של דונלד טראמפ בפלורידה. אבל כל כמה דקות, כשסטודנטים חדשים נכנסו בדלת, נתלו בהם מחדש העיניים, בודקות אולי הזוג המפורסם נכנס. זו הייתה תפילת שחרית של שבת בבוקר בבית הכנסת של חב"ד בוושינגטון, שמנהל הרב לוי שם טוב. רק יומיים קודם, בחג השבועות, הזוג קושנר התפלל ואכל כאן, וג'ארד נאלץ לצאת באמצע החג ולצעוד ברגל לבית הלבן, לעסוק בענייני הסכם האקלים. הם בחרו בבית הכנסת הזה, כך מסביר לי אחד המתפללים, כי בבית הכנסת השני שנמצא בעיר, כמו למעשה ברוב וושינגטון, לא מחבבים את טראמפ, בלשון המעטה. אבל בחב"ד כולם מתקבלים בברכה, אפילו הבת של נשיא ארצות-הברית.

אז הם לא היו, אבל מי כן? דניאל מקליפורניה, יונתן מגרמניה, מינדי ממקסיקו, לירון מישראל ועוד כמאה צעירים יהודים שהגיעו מיותר מ-30 מדינות שונות לכנס של ארגון ה-AJC, הוועד היהודי-אמריקאי, שבו התארחתי גם אני. כל השנה הם עוברים סדנאות הסברה ומנהיגות כדי לייצג את העמדה הישראלית בקמפוסים, והשבוע הם היו חלק מכנס שאיגד יחד אלפי תומכים של ישראל. אבל עכשיו שבת. עכשיו הרב שם טוב רוצה לבקש מהם משהו.

על קירות ביתו תמונות שלו עם ג'ורג' ולורה בוש, ביל והילארי קלינטון וברק ומישל אובמה. הוא נחשב לשליח חב"ד לוושינגטון, ולכן גם לשליח חב"ד לבית הלבן. שם טוב הוא ידידם של כל הנשיאים האחרונים, שמגיע להדליק חנוכייה ענקית, לערוך ליל סדר וגם לטפל בסוגיות רגישות יותר, מאחורי הקלעים. התמונה הטרייה שלו עם טראמפ עדיין לא מוסגרה. היא מונחת על הקודמות, מסתירה את אובמה.

אבל הקהל שמולו מטריד אותו כעת הרבה יותר. "אני לא מודאג מהקונגרס", הוא אומר להם. "יש שם תמיכה מובהקת ויציבה בישראל, בפרט בממשל הנוכחי. אני לא מודאג ממחלקת המדינה. אני לא מודאג מהאו"ם. אני מודאג מכם. אתם הנציגים שלנו בקמפוסים. אם ה-BDS ימשיך ויפרח — זה בגללנו. בגלל שאנחנו לא מספיק בטוחים בעצמנו, לא מספיק יודעים. ה-BDS מצליח כי אנחנו, העם היהודי, מאפשרים לו להצליח. כי חלק מהטענות שלו מקננות גם בתוכנו.

"אתם יודעים, עשיתי לא מזמן בראש חשבון. לדעתי מאז שהגענו לשליחות בוושינגטון ועד היום, אשתי נחמה ואני אירחנו פה בבית שלנו מאה אלף איש. זאת אומרת אם מכפילים את מספר האנשים במספר השבתות מגיעים למאה אלף איש שאכלו פה, התפללו פה, פגשו פה יהודים מכל העולם. מה משותף לכל מי שעבר פה? הזהות שלו. הסיפור שלנו. אם נהיה מחוברים ומאוחדים ובטוחים בעצמנו, העולם יבין אותנו".

הוא יודע שהצעירים שמולו עלולים להתבולל. הוא גם יודע שהם בחזית האנטי-ישראלית בקמפוסים. הרצאות, פאנלים וימי עיון הם ישמעו לרוב בשבוע הזה, אבל הוא רוצה לבקש משהו קטן ומעשי:

"הרבי מלובביץ' נהג לומר לאנשים: אל תהיה אוהד, תהיה שחקן. אל תשב ביציע ותגיד מה לא בסדר ומה צריך לעשות. פשוט רד למגרש ותעשה את זה. אתם לא משקיפים על היהדות ומבקרים אותה מבחוץ, אתם חלק מהקבוצה. האחריות עליכם. אוהדים יכולים לעודד, יכולים לקרוא קריאות בוז, ויכולים גם ללכת הביתה אם הקבוצה נכשלת. אבל השחקנים — תמיד יישארו על המגרש, ינסו להשתפר. לכן אני מבקש שכל אחד כאן ייקח על עצמו משהו קטן שקשור ביהדות. ללמוד משהו, לעשות משהו, רק משהו קטן, אבל להתמיד בו. ואחרי שתחליטו מה אתם בוחרים, תחזרו לקמפוס ותגרמו לחבר יהודי נוסף לעשות את זה".

ובעודם מתלבטים אם לקבל החלטה קטנה כזו, ואם להיות אוהדים או שחקנים, הקינוח מוגש, בפעם המאה אלף.
ט"ו בסיון תשע"ז