ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
היום, לראשונה מאז החלו ללמוד יחד הן נפגשו "באמת", יכלו לאחוז זו בידה של זו ואפילו לשחק ב"תופסת"...
היום, לראשונה מאז החלו ללמוד יחד הן נפגשו "באמת", יכלו לאחוז זו בידה של זו ואפילו לשחק ב"תופסת"...
"מאושרים על הגג" / השליח הרב ירחמיאל גורליק

בתוך המולת הקהל הגדול לא יכולתי שלא להתרכז דווקא בהן, שתי ילדות בנות שש, חברות ותיקות. בשנה האחרונה הן נפגשו בקביעות מידי בוקר בכיתה א' של בית הספר, החליפו בינהן חויות בהפסקות, שיחקו ופטפטו ● השליח הרב ירחמיאל גורליק מטיומן שברוסיה, מחבר הספר 'ש"ץ ללא מניין", בבלוג אישי ומרגש לאחר האירוע המפואר בחנוכת הבניין החדש של המרכז הקהילתי בעיר קראסנויארסק שבסיביר ● לבלוג המלא וגלריית תמונות מהאירוע >>>
השליח הרב ירחמיאל גורליק, טיומן, רוסיה
בתוך המולת הקהל הגדול לא יכולתי שלא להתרכז דווקא בהן, שתי ילדות בנות שש, חברות ותיקות. בשנה האחרונה הן נפגשו בקביעות מידי בוקר בכיתה א' של בית הספר, החליפו בינהן חויות בהפסקות, שיחקו ופטפטו.

אבל היום הן נראות מרוגשות במיוחד. היום, לראשונה מאז החלו ללמוד יחד הן נפגשו "באמת", יכלו לאחוז זו בידה של זו ואפילו לשחק ב"תופסת".

בכל בוקר, כשאצל רבקה השעה 11:00 ואצל שבי השעה כבר 13:00 הן נכנסות כל אחת בביתה לכיתת הלימוד בבית הספר הוירטואלי של בנות השלוחים, "בית ספר נט".

בית הספר הוירטואלי הוא אחד ה"ניסים" של השלוחים. מאז הוקם הצליח בית הספר להגיע לרמה כזו שהוא מהווה כיום עבור הילדים תחליף כמעט מושלם לכל מה שהם היו מקבלים בבית ספר וחיידר 'רגילים'... מלימודים ותוכניות מלאות תוכן ועד לחברה חסידית.

אך דבר אחד גם בית הספר הוירטואלי עם כל ההשתדלות לא יכול לתת להן... והוא, חברה פיזית.

כך שכשהן נפגשו להן היום בצהריים במרפסת רחבת הידיים על גג הבניין החדש של המרכז הקהילתי בעיר קראסנויארסק שבסיביר, לא היו מאושרות מהן. מאושרות עד הגג. מאושרות מעל הגג.

•••

בשונה מארועי 'גזירת סרט' אחרים, הפעם גזרו את הסרט האדום שבכניסה לבניין המרשים לא אנשי ממשל ותומכים מכובדים, אלא שני ילדים קטנים. כיאה לבניין שעומד לרכז את כל הפעילות עם ילדים ונוער של בית חב"ד קראסנויארסק היו הילדים מרכז האירוע.

מיד אחרי קביעת המזוזה על ידי הרב הראשי לרוסיה השליח הרב בערל לאזאר, הזמין השליח ורבה של קראסנויארסק ר' בנימין הכהן ווגנר את מאות האנשים להיכנס אל תוך המבנה החדש "ואהבת - בית מעשים טובים".

חדר אחר חדר, קומה אחר קומה - אולם אוהל אברהם, באר יצחק, כיתות שבעת המינים, מבואת ירושלים. כל פרט בבניין הענק מתוכנן בקפידה על מנת לתת את המקסימום האפשרי לחינוך יהודי מלא אושר ושמחה לילדי העיר. החיים היהודיים בקראסנויארסק הגיעו היום לשיא חדש.

את סיום הסיור אנחנו עושים על מרפסת גג הבניין. שולחנות בר מלאים כל טוב, ניגוני שמחה יהודיים מנוגנים על ידי תזמורת מקומית ותוכניות הפעלה לילדים. לרגע נראה שאנחנו נמצאים אי שם בעולם אחר.

השליח ר' בנימין, או "רב בני" כפי שהוא מכונה פה בחיבה בפי כל, מסתובב בין הקהל הרב אומר לחיים ומקבל ברכות עד בלי די. רב בני הוא לא הטיפוס הרגשן, אבל גם הוא לא יכול להסתיר היום את השמחה. מי כמוהו וכמו רעייתו יודעים כמה הם עברו עד שהגיעו ליום הנפלא הזה. הוא מנסה להספיק להחליף מילה עם כולם, עוצר מידי פעם להביט מסביב. הוא מאושר היום יחד עם כל יהודי קראסנויארסק שבאו בהמוניהם לקחת חלק בשמחה. מאושרים הם עד הגג. מאושרים על הגג.

***

באחת הפינות חצי עומדים חצי יושבים מתגודדת לה קבוצת אורחים שבאו לכבד את האירוע. הקבוצה בולטת מאוד בנוף. זו קבוצה של חברים, שלוחים ובני משפחה שבאו מרחוק ומרחוק עוד יותר לשמוח בשמחה.

אנחנו עושים כל מאמץ להשתתף זה בשמחתו של זה. מי כמונו יודע כמה חיזוק נותן ביקור של חבר בעיר שליחותך. ואם גם סתם ביקור ביום רגיל הוא דבר גדול, על אחת כמה וכמה ברגעים מיוחדים ובאירועים משמחים.

כמו למען יהיה החלום מושלם, השמש קופחת מעל ראשינו. בל נשכח שאנו נמצאים בעומק סיביר בו הימים מתחלקים בדרך כלל בין כפור לקור וגשם, אבל היום השמש זורחת.

אחד מהשלוחים מתפייט לו: תשמעו, לחגוג על מרפסת גג פתוחה ומלאת שמש בסיביר זה עניין של כמעט למעלה מדרך הטבע... אולי קצת התרגלנו, אבל גם שלוחים שבכוח המשלח בונים בניינים מפוארים, פועלים ומפיצים אידישקייט בסיביר? זה דבר שלמעלה מדרך הטבע לגמרי!

גם לנו המפגש הדי נדיר מרגש, גם אצלנו הקשר היום יומי הוא וירטואלי למדי. אמנם לא חסרה לנו ה"תופסת", אבל מפגש "אמיתי" והתוועדות חסידית משותפת נותנת לנו הרבה הרבה חיות וכח.

נראה בחוש שגם השלוחים מאושרים מהכינוס האיזורי הספונטני שנוצר עבורם, מאושרים מהאפשרות לשמוח בשמחתו של חבר יקר, לראות בהצלחתו וללמוד ממנה. מאושרים עד הגג עם "רב בני", משפחתו ויהודי קראסנויארסק. מאושרים אי שם, על הגג.

ט"ו בסיון תשע"ז