ב"ה יום רביעי, ז' תמוז תשע"ח | 20.06.18
בלוג שליחות. הרבי ושליחו הרב וישצקי
בלוג שליחות. הרבי ושליחו הרב וישצקי
חלק מתמונה גדולה ■ בלוג שליחות

מאז ומקדם מתחלק העולם בין אלו המקדשים את השוויון והדמיון בין כל בני האנוש ובין אלו המקדשים את הייחודיות והשוני של האינדיבידואל, וגם: על 'פלאפל נחום' בבני-ברק שנסגר ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
חברים יקרים,

מאז ומקדם מתחלק העולם בין אלו המקדשים את השוויון והדמיון בין כל בני האנוש ובין אלו המקדשים את הייחודיות והשוני של האינדיבידואל.

זוהי שאלה עתיקת יומין - מה יביא לשלום ואחדות? האם כשיוסתרו ההבדלים בין האנשים כדי שכולם ייראו דומים ושווים או כשנדע להאיר את השוני והמיוחדות של כל אינדיבידואל ובכל זאת נכיל את השוני?

בפרשת נשא שנקרא מחר בתורה יש שבעים ואחת פסוקים, שחוזרים על עצמם כמעט מילה במילה. זהו תיאור של חנוכת מזבח המשכן על ידי תרומות וקרבנות, שהקריבו במשך שנים עשר יום נשיאי שנים עשר השבטים של עם ישראל. יש כאן דבר מעניין. מצד אחד, הנשיאים תרמו והקריבו קרבנות זהים ומן הצד האחר, הם לא עשו זאת יחד, כל אחד הקריב בנפרד ביום אחר.

במדרש למדנו, שלמרות שכולם למעשה הביאו את אותם הדברים הרי ?כל אחד ואחד הקריב לפי דעתו?. הרגשות היו שונים, מחשבות אחרות, כוונות יחודיות, כל אחד ביטא באותו המעשה בדיוק את הייחודיות שלו ושל שבטו. ובמדרש גם מפורטות הכוונות השונות של כל אחד ואחד באותו סוג של קרבן או תרומה.

בלקוטי שיחות חלק כ"ג לומד הרבי מסר מהתנהלות הנשיאים. מצד אחד כולנו דומים, כי אב אחד לכולנו ונשמותינו באות מאותו המקור. ידיעה והכרה באחידות זו אמנם תוביל אותנו לאחדות, אבל זה לא מספיק פנימי ועמוק, כיון שלמעשה אנו שונים זה מזה. לכן צריך גם את הצד השני, להביט באומץ בכך 'שיש בכל אחד ואחד בחינות ומדרגות מה שאין בחבירו', מבט שכזה יוביל את האדם למסקנה, שכולנו חלקי פאזל שמרכיבים יחד תמונה אחת גדולה ויפה. ובלשונו של הרבי 'כשיודעים ומרגישים שכולם צריכין זה לזה ואף אחד אין בו שלימות בלי חבירו, אזי זה מביא לידי כך שיתאחדו עם יהודי נוסף, ובכך האחד משלים את חבירו, וכידוע שכל היהודים יוצרים יחד קומה אחת שלמה'.

שילוב שני הצדדים שבאחדות כל כך חשוב, שבלעדיו לא יכל העם להשלים את חנוכת המזבח. מצד אחד היה צורך לתת מקום לשוני ולייחודיות בכך שכל נשיא יקריב ביום אחר ודווקא, כדברי המדרש, 'לפי דעתו' האינדיבידואלית. ומן הצד השני, היה חשוב להדגיש איך שכל אחד בעבודתו הפרטית הוא חלק מדבר אחד גדול המשותף לכל שאר נשיאי ישראל.

בכמה מילים: אנו כולנו חלק מתמונה אחת גדולה, יפה ומדוייקת. אבל, אל לנו לשכוח שבכדי להרכיב אותה, יש להכיר במיוחדות של כל חלק ממרכיבי התמונה.

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

===========

לבקשת גולשים רבים, אנו מביאים שוב את הבלוג של הרב וישצקי על 'פלאפל נחום' בבני-ברק:


חברים יקרים,

'פלאפל נחום' זו חווית ילדות שלי. כשהיינו נוסעים מכפר חב"ד לבני ברק, אנחנו הילדים ידענו ששווה הנסיעה, שווה גם ההליכה בחום המייזע המיוחד במינו של רח' רבי עקיבא, כי באמצע, ממש על הגבעה, מתנשא לו פלאפל נחום.
אתמול חיפשתי בבני ברק את פלאפל נחום. לא שהייתי רעב, פשוט זה כבר ענין של מסורת. אבל הוא לא קיים, פלאפל נחום נסגר.

ולמה אני מייגע אתכם בגעגועי הילדות שלי?

ובכן, לפני שנים ספורות נכנסנו דבורה ואני לנחום. הייתה זו שעת ערב מוקדמת, היו שם כמה רגעי שקט כשרק צלצול הטיגון ברקע. נחום עצר רגע את תנועותיו המעגליות האוטמטיות ואמר: זהו, אני יכול לסגור את הפלאפל. בלי להמתין לתגובה המשיך הוא מייד: 40 שנה אני כאן יום יום מבוקר עד ערב, 40 שנה אני כאן בחום הנורא בין הפלאפל ובין הסחוג ורוטב השום הזה (אין צ'יפס אצל נחום, רק פלאפל) ורק תפילה אחת בליבי 'רבונו של עולם, זכני לגדל בנים ובני בנים עוסקים בתורה ובמצוות, אנשים הגונים, בעלי דרך ארץ ויראת שמים'.

אתה מבין מה אני אומר? לא פלאפל מעניין אותי, ילדים עם 'סימונים' זה מה שביקשתי.

40 שנה אני כאן מכניס שישה כדורים בפיתה עם חומוס, כדי שאוכל לפרנס את משפחתי בכבוד, כדי לאפשר לילדי ללכת בדרכי אבותינו.

הבטנו בנחום מנגב את זיעתו, הקשבנו לליבו. ואז שאלתי: אז למה לסגור, נחום?

זהו, כי בשבוע שעבר זכיתי לארס את ביתי הקטנה, השביעית במספר, גם היא כמו אחיה תקים משפחה יהודית גאה במסורת אבותיה. היום קניתי לה את כל מה שצריך לבית: מקרר ותנור, שולחן סלון ומכונת כביסה, הכל מהפלאפל הזה. רבונו של עולם בחסדו הגדול הגשים את כל משאלותי ותפילותיי, אני כבר יכול לסגור את הפלאפל.

שתקנו כשהקשבנו לנפש יהודית פשוטה אמיתית, שתקו גם האחרים שהיו שם.

שתקנו והקשבנו לפירושו של נחום לפסוק 'ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך'.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי

ח' בסיון תשע"ז
נחום ב'פלאפל נחום'
נחום ב'פלאפל נחום'
 
סגור לצמיתות
סגור לצמיתות