ב"ה יום רביעי, י" אייר תשע"ח | 25.04.18
מבט חסידי ואקטואלי. הרב בוטמן
מבט חסידי ואקטואלי. הרב בוטמן
טובה אישית מראש הממשלה ■ אנרגיה מחדרה

"בכלל לא משנה מי אתה, רק שתדע - אני לא יכול בלעדיך ואתה לא יכול בלעדיי" ● השליח בחדרה הרב יוחנן בוטמן בטור שבועי חסידי עם מבט אקטואלי במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לטור המלא >>>
השליח הרב יוחנן בוטמן, חדרה
סיפר הרב בנימין קליין ז"ל מזכירו המסור של הרבי:

ראש ממשלת ישראל המנוח מר מנחם בגין ז"ל, עוד טרם שנבחר לראשות הממשלה היה כמה פעמים ב'יחידות' אצל הרבי. באחת מהפעמים בסיום ה'יחידות', פנה הרבי למר בגין ואמר לו:
"אני רוצה לבקש ממך לעשות משהו עבורי".

מר בגין הגיב, נלהב: "בוודאי".

הרבי סיפר לו כי קיבל מכתב מהורים לנערה יהודייה מצרפת, בו הם מגוללים בצער סיפור עצוב על בתם שחפצה להינשא לאדם נכרי. הם ניסו להניאה ממעשה נורא זה, אך כל ניסיונותיהם לא צלחו.
הם נואשים ומבקשים את עזרת הרבי בעניין. "אני חושב", אמר הרבי לבגין, "שכאשר אדם בעל שם כשלך ישוחח עמה, בפרט שאתה דובר צרפתית (מהימים בהם ברח מן הארץ ושהה בצרפת), הדבר עשוי להשפיע עליה".

מר בגין ז"ל נעתר לבקשת הרבי, וקיבל על עצמו לבצע את השליחות. הרבי מסר לו את הכתובת והטלפון. הרבי אף עמד על כך לשלם את דמי הוצאות חניית הביניים.
מר בגין ז"ל אכן נפגש עם הנערה, דיבר על ליבה ואכן הצליח למנוע ממנה נישואין אלו.
הרבי אכן כיסה את הוצאות חניית הביניים.

סוף דבר שהנערה הכירה בחור יהודי והקימה בית כשר, משפחה לתפארת המתגוררת בירושלים.
מר בגין שלימים עמד בראש הממשלה, היה מספר על כך תוך התפעמות והתפעלות על אותה 'טובה אישית' שביקש הרבי...

*
השבת פותחים 'דף חדש'. מתחילים לקרוא חומש "במדבר" המכונה גם בשם "חומש הפקודים", על שם המניין של בני ישראל, המופיע בפרשתנו. ה' מבקש ממשה רבינו למנות את בני ישראל לפי השבטים.

מה הרעיון למנות את כולם ביחד?
בוודאי לא בשביל לדעת כמה אזרחים ישנם. זה שייך אולי למבקר חיצוני, לא לאבא, בורא ומנהיג, שאינו זקוק לספור כדי להתעדכן במניין המדויק. הוא יודע זאת בלאו הכי, בכל רגע נתון.

מה אם כן?
לתת חשיבות לכל אחד מבני ישראל. כל אחד נמנה כי הוא חשוב, ובמידה שווה לגדול שבגדולים. לא משאירים אף אחד מאחור, ללא מספר.
נתון זה אכן שווה לכל אחד מאיתנו. במעשים ישנם הבדלים בינינו, כן בתובנות ותפיסת החיים, אבל 'בפנים' עמוק בלב, אנחנו כולנו זכים וטהורים.

בעוד ימים נחגוג את חג מתן תורה. ספר תורה כשר הוא כזה שיש בו את כל האותיות בשלימות. ה'אותיות' הם אנחנו, אתה אני ועוד רבבות מעם ישראל שמשלימים זה את זה.

בכלל לא משנה מי אתה, רק שתדע - אני לא יכול בלעדיך ואתה לא יכול בלעדיי.

חודש טוב ושבת שלום!
הרב יוחנן בוטמן

א' בסיון תשע"ז