ב"ה יום שלישי, ט' אייר תשע"ח | 24.04.18
בלוג שליחות. הרבי ושליחו הרב וישצקי
בלוג שליחות. הרבי ושליחו הרב וישצקי
יגעת ומצאת תאמין ■ בלוג שליחות

מה שהשגתי מהר ובקלות, בין אם ערכים רוחניים או רכישות חומריות, לא נשאר אצלי הרבה זמן, לעומת דברים שעליהם התייגעתי, הם איתי לעד ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
חברים יקרים,

רובי היה בנו בן העשרה של איש עסקים מצליח. יום אחד קרא לו אביו למשרדו בקומה ה15 ואמר: אני מעוניין להכניס אותך כשותף בעסקיי המסועפים, אבל לשם כך עליך לשלם לי תוך ארבעה ימים 100 דולר. רובי עשה את מה שהוא יודע הכי טוב, הלך לאמו וביקש ממנה 100 דולר והיא נתנה לו בלי לשאול מדי הרבה שאלות. כשהביא את הכסף לאביו, מישש האב את השטר, הריח אותו משני הכיוונים ואז אמר "השטר הזה לא מריח טוב" וזרק אותו מהחלון. למחרת הביא רובי מאמו שטר חדש, הגיש לאביו, האבא שוב מישש ושוב הריח אותו בארשת חשיבות ואמר "השטר הזה לא מריח טוב" וזרקו מהחלון. כך חזר הדבר על עצמו עוד פעמיים.

ביום האחרון אמר האב לבנו: אם לא תביא עד היום בערב מאה דולר טובים, לא תהיה שותף בעסקיי. אמא לא הייתה בבית, אין לו מאיפה לקחת, בלית ברירה יצא רובי לרחוב והחל לנסות להשיג את הכסף. בסופר מרקט אמרו לו שאם יעזור לאנשים לשאת הקניות שלהם לאוטו הם בודאי יתנו לו טיפ. כך מצא הוא את עצמו יום שלם מזיע מעבודה קשה כמו שמעולם לא ידע שהוא בכלל מסוגל. מאחד קיבל דולר, מאחרת קיבל חמשה דולרים וכך אט אט אסף את הכסף, פרט לשטר של מאה ורץ למשרדו של אביו. כולו דרוך ומתוח הגיש את השטר לאביו. האב מישש את השטר, הריח אותו בארשת חשיבות, נגש אל החלון והחל לומר "השטר הזה לא.." הוא לא סיים את המשפט, כי רובי זעק מעמקי לבבו ?לאאא?, אל תזרוק את זה, עבדתי על זה כל היום!!
"השטר הזה מריח מצויין" אמר האבא ולא זרקו.

"כל המקבל עליו עול ריבית – מקבל עול שמים, וכל הפורק עול ריבית – פורק ממנו עול שמים" כך אמרו חז"ל על איסור ריבית המובא בפרשת השבוע. הרבי הסביר את הקשר בין ריבית לבין מלכות שמים: קבלת עול מלכות שמים איננה רק הסכמה שבלב לקבל על עצמו מלכות שמים, היא גם לא רק אמירה בפה ואפילו לא ריקוד ושירת 'הקב"ה אנחנו אוהבים אותך' – קבלת עול מלכות שמים היא יגיעה ומאמץ כדי לעבוד את ה' בלימוד תורתו וקיום מצוותיו, לכן קוראים לזה ?עבודת ה'?.

הכסף שמגיע מריבית אינו מגיע באופן ישיר מעבודה. ריבית זה כסף שמתקבל בעד כסף שעליו כבר עבדו בעבר והאחוזים שמתקבלים עליו אינם עוד תוצאה של עבודה. ומה לעשות, התורה לא מאמינה במתנה שמגיעה ללא עבודה, כי אין לה מספיק ערך והאדם שחי מריבית בעצם סותר את הדרך שסלל הקב"ה לבני האדם.

עובדה היא, שאנשים פחות מכבדים דברים שהתקבלו ללא יגיעה ועבודה, אנשים לא מעריכים דברים שמתקבלים בחינם, בדיוק כמו רובי שאת הכסף שקיבל ללא יגיעה לא היה אכפת לו שיזרקו. אבל כשאביו רצה לזרוק את אותם דולרים שהוא התייגע עליהם, יצאה ממנו זעקה של כאב, הוא הרי עבד על כל דולר.

ואם אפשר להוסיף גם מנסיון אישי, מה שהשגתי מהר ובקלות, בין אם ערכים רוחניים או רכישות חומריות, לא נשאר אצלי הרבה זמן, לעומת דברים שעליהם התייגעתי, הם איתי לעד.

שבת שלום,

הרב זלמן וישצקי

כ"ה באייר תשע"ז