ב"ה יום חמישי, י"א אייר תשע"ח | 26.04.18
הרב לוי מטוסוב מברך את הנשיא הנבחר, הלילה
הרב לוי מטוסוב מברך את הנשיא הנבחר, הלילה צילום: שטורעם.נט, צרפת
יהודי צרפת צוהלים: מקרון הביס את לה-פן

מועמדת הימין הקיצוני לה-פן הודתה בתבוסתה ובירכה את הנשיא הנבחר עמנואל מקרון, שזכה ב-66% מסך הבוחרים ● העסקן החב"די בצרפת הרב לוי מטוסוב פגש בנשיא הטרי בחגיגות הניצחון (בתמונה) ● "ברור שהיהודים תמכו במקרון, רצינו רק שזה יקרה בפער גדול וב"ה זה אכן קרה", אמר הרב מטוסוב ל'שטורעם' הלילה ● לדיווח המלא >>>
כתב שטורעם באירופה
מערכת הבחירות הסוערת לנשיאות צרפת הגיעה אתמול (ראשון) אל סיומה כשמועמד המרכז עמנואל מקרון נבחר לנשיא הבא של הרפובליקה הצרפתית. טקס ההשבעה שלו צפוי להתקיים בעוד שבוע ומיד לאחר מכן יתחיל לכהן בפועל בתפקיד.

בשיחה ל'שטורעם' לאחר הניצחון ההיסטורי אומר העסקן החב"די הצרפתי הרב לוי מטוסוב, כי "ברור שהיהודים תמכו במקרון, רצינו רק שזה יקרה בפער גדול וב"ה זה אכן קרה".

כבר עם סגירת הקלפיות, כל המדגמים שנערכו בצרפת העניקו למקרון את הניצחון בפער של יותר מ-25 אחוזים, וחלקם אף צפו פער של 30 אחוזים ויותר, כשמקרון קיבל כמעט 66 אחוזים מהקולות, לעומת מנהיגת הימין הקיצוני שהשיגה כ-34 אחוז מקולות הבוחרים.

הפרשנים הפוליטיים בצרפת תמימי דעים כי על אף שמקרון הביס את לה פן בפער ענק, עדיין נחשבת התוצאה להישג נאה עבור לה פן, שהצליחה לזכות בתמיכתם של יותר משליש מהבוחרים, מספר כפול מאחוז התמיכה לה זכה אביה, זאן מרי לה פן, בעת שהתמודד בעבר בבחירות לנשיאות.

עוד עולה מהתקשורת הצרפתית, כי 60 אחוזים מהבוחרים שאמרו כי הצביעו למקרון, הודו כי החליטו לבחור בו רק כדי למנוע מלה-פן את האפשרות להיבחר כנשיאה, וכי היו מעדיפים לראות מישהו אחר בארמון ה'אליזה' במקום עמנואל מקרון.

לאחר פרסום תוצאות המדגמים, עוד לפני שנסגרו הקלפיות בערים הגדולות שבהן נמשכה ההצבעה שעה אחת נוספת מעבר לשעות ההצבעה ביתר חלקי צרפת, הודתה הגב' לה פן בתבוסתה, בירכה את מקרון על נצחונו ואיחלה לו כהונה פורייה בתפקידו כנשיא הרפובליקה. בהמשך יצא מקרון לשאת את נאום הניצחון שלו, ובמהלכו הצהיר כי הוא מצדיע ללה פן, וכי הוא מבין ללב הבוחרים שבחרו לתמוך בה, על אף שהוא מתנגד נחרצות למדיניות שהציגה במהלך הקמפיין.

עוד עולה מהדיווחים בתקשורת הצרפתית, כי אחוז ההצבעה בבחירות לנשיאות היה הנמוך ביותר לעומת שלושת מערכות הבחירות הקודמות, ורק 65 אחוזים מאזרחי צרפת השתתפו בבחירות. עוד דווח, כי לפי המדגמים, עשרה אחוזים מהמצביעים שלשלו לקלפי פתק לבן, לאות מחאה על זהותם של שני המתמודדים לנשיאות שנחשבים בעיניהם ללא ראויים לכהן בתפקיד.

עם סיום מערכת הבחירות לנשיאות, נכנסת הפוליטיקה הצרפתית לשלב השני של בחירת ההנהגה, לקראת הבחירות לפרלמנט שיתקיימו בעוד כחודשיים. האתגר הגדול של עמנואל מקרון יהיה לגייס את תמיכת העם בזמן הקצר שנותר לו, כדי להביא לייצוג נרחב של המפלגה שהוא מקים בימים אלו, לאחר שפרש מהמפלגה הסוציאליסטית בה היה חבר כדי להתמודד עצמאית בבחירות לנשיאות. למקרון צפויה מלאכה לא קלה בתחום זה, משום שלה פן ומפלגת הימין הקיצוני צפויים לזכות בכעשרים אחוזים מהמושבים בפרלמנט, מפלגת הרפובליקנים בראשותו של פרנסואה פיון צפויה להשיג תוצאה דומה, המפלגה הסוציאליסטית גם היא צפויה להגיע למספר קרוב לזה, ויתר הקולות יתחלקו בין המפלגות השונות, כשלמפלגתו של מקרון לא נשארו הרבה סיכויים לעבור אפילו את רף 20 האחוזים.

אם כך אכן יקרה, יאלץ מקרון להרכיב קואליציה שלא תהיה לרוחו, ולמנות ראש ממשלה שלא יהיה חבר במפלגתו.

עם זאת, מעמדו של מקרון כנשיא אינו נתון בסכנה, וסמכויות שונות כמו מדיניות החוץ והביטחון, יישארו תחת ידיו באופן בלעדי, גם אם יאלץ להתנהל אל מול פרלמנט לעומתי.

י"ב באייר תשע"ז