ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
מסע הנגיד ב'עיר המלך'
מסע הנגיד ב'עיר המלך' צילום: שטורעם, אוקראינה
דנייפרופטרובסק חגגה עם הנגיד לאונרדו פרקש

הקהילה היהודית בדנייפרופטרובסק שבאוקראינה זכתה לביקור מיוחד של איש העסקים והפילנטרופ היהודי לאונרדו פרקש מצ'ילה, יחד עם משלחת מכובדת שכללה רבני ושלוחי הרבי, בראשות סגן יו"ר ה'מרכז לעניני חינוך' הרב משה קוטלרסקי ● הביקור נחתם בטקס סיום כתיבת ספר תורה חדש שרכש פרקש בעיר ● את פני המשלחת אירחו שלוחי הרבי בעיר, בראשות השליח הראשי ורב העיר הרב שמואל קמינצקי ● 'שטורעם' מגיש סיקור מלא, גלריית ענק וקליפ וידאו - לסיכום הביקור שהותיר חותם ורושם עז על יהודי העיר ● אורח ב'עיר המלך' >>>
כתב שטורעם
הקהילה היהודית בדנייפרופטרובסק שבאוקראינה זכתה בסוף השבוע שעבר לביקור מיוחד של איש העסקים והפילנטרופ היהודי הלל (לאונרדו) פרקש מצ'ילה, יחד עם משלחת מכובדת שכללה רבני ושלוחי הרבי, בראשות סגן יו"ר ה'מרכז לעניני חינוך' הרב משה קוטלרסקי ובנו הרב מנחם-מענדל קוטלרסקי. את פני המשלחת אירחו שלוחי הרבי בעיר, בראשות השליח הראשי ורב העיר הרב שמואל קמינצקי.

כבר בשדה התעופה הורגשה תכונה רבתית כשראש מחלקת בידוק הדרכונים באיזור דנייפר ועוזריו כיבדו את האורחים באופן אישי בהגעתם ובעזיבתם.

הביקור החל במוסדות החינוך- בית הספר היהודי ע"ש רבי לוי יצחק זצוק"ל, אביו של כ"ק אדמו"ר זי"ע, ישיבת הבנים ובבית הספר לבנות אנ"ש "מכון חיה מושקא", פרקש ניגש אל הילדים, שמע אותם אישית וכמובן חילק מתנות...

משם יצאה המשלחת לבקר את זקני הקהילה בבית האבות היהודי "בית ברוך" השוכן בצדו השני של העיר. הרב קוטלרסקי פנה אליהם בדברים חמים ופרקש עלה לבקר את המרותקים למיטות בחדריהם. הביקור והיחס יוצא הדופן בוודאי יוסיפו אורך ימים ושנים טובות למארחים.

יום שישי הארוך איפשר למשלחת להנות מהמרכז היהודי הגדול 'מנורה' וכן מביקור ניצולי השואה וגיבורי הלוחמים היהודיים שהגיעו למשרד הרב קמינצקי להפגש איתו ועם האורחים הנכבדים. גם ממוזיאון השואה היהודי הספיקה המשלחת להתרשם לפני שבת.

תפילת השבת המרוממת נערכה בליווי להקת 'מפתח סול' והחזן יוס'ל גליק מארץ הקודש, שנתנו את הטון לאווירה שאפפה את כולם. לסעודת השבת הוזמנו האורחים לבית הרב קמינצקי, סעודה שנמשכה אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

בבוקר יום השבת בית הכנסת "שושנת הזהב" התמלא עד אפס מקום בציפיה לתפילה שקיבלה בשבת זו משמעות חדשה ומרעעננת בליווי קטעי חזנות מעוררי לב.

בפני הקהל נשאו דברי תורה וחסידות הרב קמינצקי ואחריו הרב קוטלרסקי, שעשה מאמץ רב להשתתף בשבת זו. הרב קוטלרסקי עלה לברך את הקהל ושילב בדבריו סיפור מרגש ביותר על יהודי ניצול שואה בשם וועלוועל בן משה ממערב אוקראינה ועל חזרתו לחיק עמו בזכות עבודתו המסורה של שליח הרבי שם.

לאחר התפילה, כשכולם מלאי התפעלות ותחושת גאווה יהודית, יצאו כל המתפללים בהזמנתו של הנגיד פרקש לסעודת שבת מפוארת באולם השמחות הענק שבמרכז "מנורה". במהלך הסעודה בהשתתפות יותר משמונה מאות סועדים, הופיעה מקהלת החזנים בשירים חסידיים להנאת המשתתפים.

הסעודה נמשכה להתוועדות חסידית של השלוחים לדנייפר עם הרבנים והשלוחים האורחים הרב בנציון קארף, הרב מענדל כץ, הרב חיים שטרן והרב משה דנברג.

השיא היה במוצאי שב כשהקהל הוזמן לאירוע המרכזי - סיום כתיבת ספר תורה שהוזמן ממרכז הסת"ם בדנייפר ע"י האורח המכובד, ויוכנס בעז"ה לבית הכנסת בהאדיטש, מקום מנוחתו של כ"ק האדמו"ר הזקן נ"ע.

בטקס סיום כתיבת ספר התורה, במוצ"ש, ערך מר פרקש חידון יהודי לילדים שהשתתפו באירוע וזיכה אותם בפרסים יקרי ערך, הוא גם הסביר ולימד אותם על גודל הזכות של מתן צדקה.

לילה של ריקודים סוחפים והתוועדות עד אור הבוקר היווה סיום איכותי לשבת חלומית, ולהתחלה של המשך קשר קהילת דנייפר עם הנגיד הססגוני פרקש.

אחד השלוחים בעיר מסר ל'שטורעם', כי הביקור על כל שלביו סוכם כאירוע משמעותי עבור יהודי דנייפר ובוודאי חיזק אותם וכבר משפיע על החלטותיהם בנושא הקשר הנצחי לעם, לקהילה ולעשיה הברוכה ב'עיר המלך'".

צפו בקליפ וידאו
ומתחתיו גלריית תמונות ענקית - לסיכום הביקור המיוחד:


...
ט' באייר תשע"ז