ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
צילום: באדיבות המצלם
"משה רבינו שבדור הבטיח: אף יהודי לא יישאר מאחור"

סגירת המעגל > זוג תמימים חב"דיים יצאו לשליחות בחג הפסח בעיירה רחוקה וקטנה באוקראינה הגדולה ושם - סגרו מעגל עם סיפור אשר התרחש בניו-יורק 40 שנה קודם לכן - כאשר תמים חב"די שוחח במהלך 'מבצעים' עם יהודי מקומי ● לטור המלא >>>
הת' אלעזר כהן
ערב חג הפורים, תשל"ז, ניו יורק, ארה"ב:

ימים של מתיחות נרשמים בין חצרות חסידות ליובאוויטש וסאטמר, אך עם כל זאת, גם השנה יצאו טנקי המבצעים לערוך הפנינג חג מיוחד לילדי שכונת ווילאמסבורג. בין הדוכנים, נצפו להם תמים חב"די לילד צעיר, אשר שוחח עימו על כך, שגם בימינו אנו ישנו לנו "מרדכי היהודי", אשר דואג ומפרנס אמונה לכל יהודי ויהודי באשר הוא, הלא הוא הרבי מליובאוויטש.

אחרי כן, כאשר שבו הבחורים לבית חיינו, 770, כתבו הם לרבי דו"ח מפורט על הישגיהם, וגם על השיחה ההיא. ואכן, תגובת הרבי לא אחרה מלהגיע-וכך היה תוכנה: "מדוע לא הראו לו תמונה?!"...

חג הפסח, תשע"ז, 40 שנה אחרי, ברשאד, אוקראינה:


יושבים אנו, אני וידידי הת' שניאור זלמן שי' אפשטיין, זוג תמימים מתות"ל מגדל-העמק, בשולחן ליל הסדר הציבורי, בעיירה נידחת זו אליה הגענו אתמול, בשליחות ה'מרכז לענייני שליחות' בניהולו של סיו"ר המל"ח הרב משה קוטלרסקי שי' ומטעם השלוחים בעיירה ז'יטומר, קיימים כיום רק כ11 יהודים בלבד (!), אשר נחשבים ליהודי ע"פ הלכה, והתטלטלנו לכאן שעות רבות בדרכים המשובשות בלאו הכי, כדי לערוך להם את לילות הסדר השנה.

עיירה זו הייתה עד לפני 7 עשורים מלאה בעשרות אלפי יהודים, אך לאחר טבח המוני של 25 אלף יהודים הי"ד כאן ע"י הנאצים, והשנים הרבות שעברו כאן תחת השלטון הקומוניסטי, קשה למצוא לבד מבית כנסת אחד ובית החיים היהודי שרידים לכך, והשיר הידוע, אי שם באוקראינה במקום נידח..." מתאים בכל מילה ממש.

במהלך היממה האחרונה כמעט ולא נחנו לרגע, עבודה רבה הייתה: הכשרת כלים, בדיקת, מכירת וביעור חמץ, קניות רבות ובישולים עד לכניסת החג. כעת, יושבים אנו עם מעט היהודים היקרים הללו, ומספרים את סיפורו של החג, לאחר הסעודה, שתיית 4 הכוסות וכזית המצה שמורה אשר הבאנו בשביל קיום מצוות החג לכל המסובים.

ראש הקהל כאן, ר' חיים שי', מתרגם את דברנו מאידיש לרוסית ומדי פעם נשמעים דיונים על סיפור החג...

לקראת סיום ליל הסדר הראשון, נעמדתי וסיפרתי אשר גם בדורנו אנו יש לנו משה רבינו שבדור, אשר אכפת ונוגע לו מצבו של כל יהודי ויהודי, ואשר הבטיח הוא אשר "אף יהודי לא ישאר מאחור", ומשיח יביא עימו אל ארץ הקודש גם אותם, מן כפר קטן ובודד זה, נראה היה שהדברים פעלו את פעולתם, ובעודי מדבר, חילקתי מספר תמונות אשר נמצאות עימי תדיר בכיס החליפה, כרטיסי הביקור המוכרים כ"כ מן בית חב"ד שע"י הציון הק' עם תמונת הרבי, למסובים וגילתי שני בחורים רבים (כפשוטו) על תמונה אחת, כמובן שחילקתי להם את התמונה האחרונה שהייתה עלי.

בין לבין נגשנו לחלק כקינוח בננה ותפוז, לכל אחד מהקהילה, מצבם הכלכלי של תושבי האזור הינו בכי רע ממש, עד כדי כך שבעודי מחלק, ראיתי אשר הילדה היהודיה האחרונה שנשארה כאן, כבת 8-9 חטפה מתוך עיניים נוצצות את הבננה והכניסה אותו במהירות לשקית צדדית... כמובן אשר ישר חילקתי לה בננה נוספת, מתוך הדגשה אשר היא בשבילה-ולאכילה במקום, והיא וסבתה(אמא שלה חלתה נפשית ל"ע) הודו לנו שוב ושוב.

למחרת היום, בסיום ליל הסדר השני, כאשר באנו אנו לצאת מן האולם בכדי לערוך את ליל הסדר הפרטי שלנו בחדרנו שבמלון, ניגשו אלינו הסבתא והילדה, ובקשו ממנו, אשר בבקשה, נזכיר את שמותיהם לברכה והצלחה אצל אותו "משה שבדור", במקומו בקווינס שניו יורק... "שרה אלינה בת נונה חווה"... ועוד ועוד.

וואו! אין מילים אשר יוכלו לתאר את התרגשותנו, אין מכך דוגמא חיה ונושמת יותר ל"ברית כרותה לתעמולה... שאינה חוזרת ריקם!!", הרבי פועל בתוכנו הרבה יותר מתמיד, ועלינו רק לפתוח את עיננו ולהכין את עצמנו ואת העולם כולו לגאולה האמיתית והשלימה, תיכף ומיד ממש, אמן!
כ"ז בניסן תשע"ז