ב"ה מוצאי ש"ק, ו' אייר תשע"ח | 21.04.18
מכתב דומם ■ בלוג שליחות

"מכתבי היום דומם הוא, דומם כי אין בפי מילה, רק דממה" ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל
חברים יקרים,

מכתבי היום דומם הוא, דומם כי אין בפי מילה, רק דממה.

ר' יצחק פנחס וישצקי (סבא של אבא) היה בבית הכנסת בויטבסק יחד עם עוד כמאה יהודים ביום הכיפורים תש"ב, הוא עלה באש כשהנאצים שרפו את בית הכנסת.

שרה פרומא וישצקי (סבתה של אבא) נרצחה בדרכה לגיא ההריגה, פשוט כי היא צעדה מידי לאט.

יקותיאל דוב בער וישצקי (דוד של אבא) הורעל למוות על ידי הגרמנים עת כיהן כמנהל תחנת רכבת בלנינגרד. בתו רוזה וישצקי נרצחה גם היא.

מאיר וישצקי (דוד של אבא) הוא דווקא כן הספיק להגיע לגיא ההריגה אשר בתעלת אילובסקי, שם נרצח יחד עם אשתו וילדיו הקטנים ועם עוד 4090 יהודים.

פרידה חלפין (-וישצקי, דודה של אבא) נידונה לתליה כי הייתה פעילת ציבור ונואמת להבות נגד הגרמנים. בקשתה האחרונה הייתה לנאום - בגרמנית רהוטה לעגה להיטלר והבטיחה לשומעיה את מפלתו. כתגובה, הם חתכו את לשונה טרם התליה.

לא הכרתי אותם, אף לא אבא שלי הכירם. לצערי אפילו את שמותם כמעט ששכחתי, ובודאי ילדי לא יודעים עליהם. יהיו דברי אלה לזכרם, נזכור אותם בזאת, נתפלל ונלמד לזכות ולעילוי נשמתם.

במסכת בבא בתרא מספר יוסף בנו של ר' יהושע על מה שראה בעולם האמת: "שמעתי שהיו אומרים אשרי מי שבא לכאן ותלמודו בידו" כלומר, אשרי מי שמגיע לעולם האמת והוא נושא עמו את התורה שלמד.

ומיד הוסיף: "ושמעתי שהיו אומרים הרוגי מלכות אין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתן!" כלומר, בין אם תלמודם בידם ובין אם לאו, בעצם הריגתם עקב מוצאם היהודי, הרי שהם בדרגא הכי נעלית שיש, אין בריה אשר יכולה לעמוד במחיצתן.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי

כ"ה בניסן תשע"ז