ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
שער הכתבה המרתקת
שער הכתבה המרתקת צילום: צילומים: אוהד רומנו, באדיבות פרויקט 'צמאה'
עמיר בניון מגלה: השיר הפופולרי בעקבות שיחת כ"ח ניסן

הוא נחשב לאחד מענקי המוזיקאים בישראל וזכה בפרסי מוזיקה יוקרתיים במהלך השנים ● עכשיו הוא מדבר לראשונה, בריאיון מקיף ומיוחד ל'כפר חב"ד', על המהפך הפנימי שחל בחייו בעקבות לימוד תורת הרבי בפרט ותורת החסידות בכלל ● "נפתח לפניי עולם חדש. עולם שנשאבתי אליו וגיליתי באמצעותו דברים ששינו את המבט שלי על החיים", מספר בניון ● לבנו הוא קרא על שם הרבי והבבא סאלי, את שירו המפורסם הלחין בעקבות שיחת הרבי בכ"ח ניסן תנש"א, החלטות אמיצות רבות ביצע בהשראת הרבי ולילות רבים נרדם מתוך האזנה לניגוני חב"ד ● עכשיו הוא נערך לאתגר המוזיקלי: אלבום ניגוני חב"ד ● הצצה בלעדית >>>
חיים גיל, כפר חב"ד
שמעתי שאתה חוזר את כל הדרך / ראיתי מלאכים עורכים שולחן לבן המלך / גם ראיתי סולם, געגועים יורדים ועולים / שמעתי רוחות שמלטפות את העלים / ראיתי אותך, זה לא חזיון תעתועים.

שמעתי שהים הכריז על יום שמח / ראיתי את הכוכבים והירח מרקדים / גם הם יודעים בחזרה להתגלגל / שמעתי שהשמש היא בעצם צל / ראיתי מגדל מזדעזע ונופל.

תבוא, אנחנו מחכים לך יותר מדי שנים / אנחנו השתגענו אין לנו יותר פנים. רק הולכים ומתכלים כל הזמן / אז תבוא. כן תבוא, לא נשארו כלים כדי שנוכל אותם לשבור / אנחנו לא יודעים מי פה צלול, מי השיכור / שתמיד נופל לבור, מן הסתם / אז תבוא, כן תבוא.

שמעתי שאתה ממש עומד בשער / ושכל שה תמים יוכל לגור ביער, ושמעתי / שגם הלב הזה יותר לא ימות / דמיון יחתום הסכם שלום עם מציאות / כל הצלילים יהיו לשיר אחד פשוט.
תבוא, אנחנו מחכים לך יותר מדי שנים.


●●●

השיר שלמעלה נכתב בהשראת שיחותיו הקדושות של הרבי. השיר, שיצא לאור בשנת תשס"ח, נכתב והולחן בידי הזמר עמיר בניון, ונחשב במשך תקופה ארוכה לשיר שנכתב על גלעד שליט. השיר, כפי שכנראה כבר הבנתם, נכתב על מלך המשיח ועל הציפייה הארוכה לבואו. אנחנו מחכים לך יותר מדי שנים...

רבים יגדירו את בניון כאניגמה. גם אנחנו, אחרי שיחה ממושכת אתו, מתקשים לקטלג אותו בתוך התבניות המוכרות והסטנדרטיות. אבל זה בדיוק מה שהוא. עוף חריג בנוף.

בניון אינו איש של מילים. הוא איש של תווים. קשה להגיד שהשיחה אתו זורמת. עם זאת, בריאיון ראשון ל'כפר חב"ד', הוא חושף את הקשר המיוחד שלו לתורת החסידות בכלל ולתורת הרבי בפרט. אך קודם לכן נציין כי בניון הקליט עד עתה שלושה מניגוני חב"ד, או נכון יותר לומר שלושה מניגוני אדמו"ר הזקן.

המעניין הוא שבניון עשה זאת בתוך שבועיים בלבד! במהלכם הקליט את 'אבינו מלכנו', את 'קול דודי דופק' ואת 'כאייל תערוג'. מובן שהניגונים האמורים קיבלו אדפטציה לסגנון המוזיקלי הייחודי שטבע בניון במוזיקה הישראלית.

ככלל, בשנים האחרונות אנו עדים לגל של זמרים שהתקרבו ליהדות ולמוזיקה החסידית, בדגש על זו החב"דית. גם בקרב הזמרים הללו, בניון הוא אחר, שונה. הן בסגנון המוזיקלי, הן בבחירת המילים, הן בנכונות לשלם מחיר על מה שהוא רואה כאמת הפנימית שלו.

והחסידות, כך מתברר, היא האמת הפנימית שלו. בהיותו בן עשרים ושמונה החל בניון את צעדיו הראשונים בעולם החסידות. החיבור הראשון נוצר בעקבות לימוד חסידות משותף עם אברך חסידי מבאר שבע, הרב שאר-ישוב אלחרר. "הוא פתח לפניי עולם חדש. עולם שנשאבתי אליו וגיליתי באמצעותו דברים ששינו את המבט שלי על החיים".

תחילת הדרך


נקפוץ רגע במנהרת הזמן להולדת בנו בכורו. "קראתי לו ישראל מנחם. אתם יודעים על שם מי? ישראל על שם הבבא סאלי ומנחם על שם הרבי", אומר בניון וקולו מתרפק על הצדיקים שבהם הוא נזכר כל אימת שהוא נזכר בבנו. החיבור הזה בין הרבי והבבא סאלי נוכח בחייו והוא למעשה זה שגרם לו בסופו של דבר להתקרב לתורת החסידות ולתורת הרבי.

'עמיר' אינו השם שניתן לו בברית. שמו המקורי הוא שם אביו של משה.

הוא גדל בבאר שבע למשפחה שמקורה במרוקו. "לא שמעתי בבית על הקשר של חב"ד עם יהדות מרוקו. אבל עם הזמן, ככל שהתקרבתי יותר לחב"ד, הבנתי שמדובר בקשר עמוק מאוד שמבטא את מה שמיוחד בחב"ד. ההסתכלות על כל יהודי כמו שהוא, כיהודי".

כאמור, בשנת תשס"ג החל בניון את דרכו בחסידות. "כפי שסיפרתי, למדתי עם הרב אלחרר והתחלתי ב'לקוטי שיחות'. הוא הראשון שהעניק לי את הטעם של תורת החסידות ולא אשכח לו את זה לעולם. אחר כך המשכתי בלימוד מאמרים וצפיתי בווידאו של הרבי. לאט לאט נכנסתי פנימה, אל המהות. גם ברוחניות. זה היה תהליך ארוך עד שפשוט הבנתי שיש מישהו שכל כך, כל כך אוהב אותי, והתחלתי גם אני לאהוב את הרבי.

"היום אני יודע שאי אפשר להסתכל מסוף העולם ועוד סופו בלי לאהוב כל יהודי. גם התורה הקדושה אומרת את זה. אי אפשר ולא קיים מצב כזה בלי אהבת ישראל. אני באופן אישי לא יכול להבין את זה. אני לא מבין את זה, אבל יודע את זה. זה עניין של אמונה. אני יודע שהרבי עבד קשה מאוד בשבילי, בשבילך, בשבילנו, בשביל כולם. הרבי דאג לכלל ישראל יותר מרבים אחרים".

●●●

בהמשך הכתבה המיוחדת ב'כפר חב"ד': בניון מספר על דרכו בלימוד החסידות, ההשפעה על חייו בעקבות לימוד בתורת הרבי, השיר שנכתב בעקבות שיחת הרבי, התובנות שלו בעקבות לימוד בליקוטי שיחות, ההשפעה על חייו לאחר שנחשף לאהבה בין הבבא סאלי לרבי, החיבור שלו לניגוני חב"ד וההפקה החב"דית שבדרך... ויש גם סיפורים מרגשים. אל תחמיצו!

כ"ד בניסן תשע"ז