ב"ה יום שלישי, ו' תמוז תשע"ח | 19.06.18
אהב את הניגון. הק' הרב דייטש הי"ד
אהב את הניגון. הק' הרב דייטש הי"ד צילום: מתוך הווידאו
צפו: הרב מענדל דייטש הי"ד מלמד את ניגון סלאוויטא

למערכת 'שטורעם' הגיע תיעוד מיוחד של הק' הרב מענדל דייטש הי"ד כשהוא מלמד את ניגון האחים מסלאוויטא בעת התוועדות בהאדיטש ● הקטע הגיע מלווה בטקסט מרגש שכתב חברו של הרב דייטש לאחר שחזר מההלווייה ● לקריאת הקטע וצפייה בווידאו >>>
מערכת שטורעםוכה כותב חברו הטוב:

אני חוזר מהלווייתו רבת התוגה של הרב החסיד מנחם מנדל דייטש זצ"ל הי"ד. איש יקר ומופלא, שנפטר לאחר תקופה ממושכת שבה היה ללא הכרה, וזאת בעקבות תקיפתו הקשה על ידי פורעים מרצחים אוקראיניים (טיפוסיים), בתחנת הרכבת בעיר ז'יטומיר שבאוקראינה.

ר' מנחם מענדל, אהב במיוחד את ניגון סלאוויטא. ניגון מצמרר זה התחבר על ידי האחים הרבנים לבית שפירא (נכדי רבי פנחס מקוריץ), הידועים כבעלי הדפוס החסידי בסלאוויטא (שבו כידוע נהגו להטביל את מכונות הדפוס). עפ"י הסיפור, נתפסו הרבנים שפירא בעקבות הלשנה שטנית כנגדם (בכך שהם מדפיסים ספרים תוך כדי שהם מתעלמים מהצנזור המקומי, ואף רצחו לשם כך את מי שהם חשדו בו שהוא מלשין עליהם ע"כ. עלילת דם מהסוג הקלאסי והמוכר), והוכו קשות בכל גופם בייסורי מוות של ממש. תוך כדי שהם מוכים עד זוב דם, החלו האחים לשורר את הניגון הזה (ואולי הם אף חיברוהו באותה עת, תוך כדי ממש. כך לפחות עפ"י האגדה), ומאז נקרא הניגון בשמו המוכר; ניגון סלאוויטא. המלודיה המצמיתה שלו כמו מספרת כל הצלפה וכאב בגופם הקדוש.

כמאה וחמישים שנה לאחר מכן, בחודש תשרי תשע"ז, הק' הרב מנחם מנדל דייטש הי"ד, עמד בשעת לילה מאוחרת בתחנת רכבת בעירם של אותם אחים קדושים מהניגון ההוא (כידוע הם עברו לז'יטומיר לאחר הסיפור המחריד ההוא, לאחר שכמעט אך שם היה מותר ליהודים להדפיס ספרים). וכמאמר הפיוט, שלא אחד בלבד עומדים עלינו וכו', מוכה רבי מנחם מענדל עד מוות, על ידי פורעים, רוצחים אוקראיניים מתועבים. כשבשבת - כחצי שנה לאחר מכן, נפח את נשמתו הטהורה והמזוככת בחיסורים.

כמה אירוני, טראגי ומדהים, שאיש שכזה שכה היה מחובר בעבותות לניגון ההוא, ובזכותו אף זכיתי להתוודע לניגון זה, הלך לעולמו בסיפור כה דומה לסיפור ההוא. ועל הדרך, שימש בעבור כולנו תזכורת מבעיתה נוספת, אודות הגורל היהודי וטיבו האלמותי, לצד טיבם האפל, האנטישמי והרצחני, של מיטב בניה של העולם המערבי.

בווידאו המצורף תוכלו לחזות בעצמכם, בקטע בו ר' מנחם מענדל, מלמד אותנו את ניגון סאלוויטא, עם כל הטעם והניואנסים השמורים אך לו. היה זה בכ"ד טבת תשע"ו, מספר חודשים קודם לאירוע הנורא שהביא לפטירתו, בהיכל שעל ציונו של רבנו האדה"ז בעל התניא, שרבי מנחם מנדל היה מצאצאיו, והיה מחובר לדמותו ולהגותו עמוקות (ואף היה מהפעילים המובילים והבולטים בהחייאת ציונו הקדוש והבאת האורחים כדבעי לשם).

תהי ההתעוררות שבניגון זה וההתעלות הנפלאה האצורה בה, לעילוי נשמתו הקדושה.

לך נא ר' מנחם מענדל, ונוח בשלום על משכבך, ושא נא עמך עד כיסא הכבוד, את הקריאה היהודית הנצחית; "למה יאמרו הגוים איה אלהיהם יודע בגוים לעינינו נקמת דם עבדיך השפוך: ואומר כי דורש דמים אותם זכר לא שכח צעקת ענוים: ואומר ידין בגוים מלא גויות מחץ ראש על ארץ רבה: מנחל בדרך ישתה על כן ירים ראש"...

כ"ב בניסן תשע"ז