ב"ה מוצאי ש"ק, ו' אייר תשע"ח | 21.04.18
מעמד ברכת הכהנים בכותל, היום
מעמד ברכת הכהנים בכותל, היום
'בברכה המשולשת': רבבות במעמד ברכת הכהנים

יותר מ-80 אלף איש השתתפו היום (חמישי) במעמד ברכת הכהנים המסורתית הגדולה ביותר בפסח, שהתקיימה בתפילת שחרית ובתפילת מוסף בכותל המערבי, במעמד הרבנים הראשיים ורב הכותל והמקומות הקדושים ● לכתבה המלאה ותמונות נוספות >>>
מערכת שטורעם

יותר מ-80 אלף איש השתתפו במעמד ברכת הכהנים המסורתית הגדולה ביותר בפסח, בתפילת שחרית ובתפילת מוסף בכותל המערבי, בה נשאו מאות כהנים את ידיהם ובירכו את המוני הבאים בברכה המשולשת הכתובה בתורה.

המעמד התקיים בנוכחות הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו; רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ'; שר החקלאות אורי הכהן אריאל; השר לשירותי דת הרב דוד אזולאי; מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן, ויהודים רבים מהתפוצות שבאו לחגוג בירושלים את חג הפסח.

המעמד שנוסד על ידי איש ירושלים של מעלה הרב מנחם-מענדל גפנר זצ"ל, מתקיים זה ארבעים ושש שנים, ומסתמך על הסגולה המיוחדת שכותב 'בעל הרוקח', על ברכת שלוש מאות כהנים במקום הקרוב למקום המקדש. בסיומה נערכה תפילה לשלום עם ישראל, חיילי צה"ל ומשטרת ישראל, וקבלת עול מלכות שמים.

לפני התיבה התפללו בתפילת שחרית הרב מרדכי גפנר בנו של מייסד המעמד, ובתפילת מוסף רב הכותל הרב רבינוביץ'.

עם סיום המעמד קיבלו הרבנים הראשיים לישראל ורב הכותל את פני העולים לרגל לרגל חג הפסח, כנהוג.

יצוין, כי רבבות נוהרים אל רחבת הכותל המערבי במשך כל ימי החג לקיים את מצוות זכר עליה לרגל, ומשטרת ישראל העמידה כוחות רבים לשמור על ביטחונם ובטיחותם.

עם סיום המעמד אמר הרב רבינוביץ', כי "היום חשו כולם באחדות נפלאה במעמדי ברכת הכהנים, בהם השתתפו יהודים מכל רחבי הארץ ומהתפוצות, ללא הבדלי מעמדות. העלייה לרגל היא עדות מרשימה לזיקתו של עם ישראל אל שריד בית מקדשנו. כשהמוני העם באים להתרפק על אבני המקום. המחזה המרנין הזה של המוני בית ישראל הגודשים את הרחבות מזן אל זן, מזכיר במשהו ימים מקדם עת היו המוני עולי רגלים באים לראות ולהיראות, ויש בכך זכר למקדש יותר מזכר לחורבן", אמר רב הכותל.

י"ח בניסן תשע"ז