ב"ה יום ראשון, י"ג סיון תשע"ח | 27.05.18
מרעש השמחה אל השקט של הטבע...
מרעש השמחה אל השקט של הטבע... צילום: שטורעם.נט
המוזיקאים החב"דיים ממליצים לאנ"ש: "המקום לטיול בפסח"
מאת: מנדי זילברשטרום
"ארץ זבת חלב ודבש" > בכל ימות השנה עסוקים אנשי המוזיקה החב"דיים בלשמח חתן וכלה, חתני בר-מצוות ועוד... ולא זוכים לרגע של שקט מהעבודה המאמצת, לבלות עם בני-משפחתם.

בימי ספירת העומר הם יוצאים לחופשה - זאת המפרידה בין עונת החורף לעונת הקיץ - אליה חוזרים עם כוחות מחודשים.

בראיון למגזין עונג חב"ד פסח ב'שטורעם' הם ממליצים לקהל חסידי חב"ד - על מקום יפה לטייל בחול-המועד ברחבי ארץ ישראל, ומנמקים - מדוע בחרו בהמלצה זו?


●●●


> ר' מנדי ג'רופי:

"אני ממליץ מאוד על ביקור בעיר האבות - חברון. והסיבות - רבות. ראשית: זהו טיול למקום שמן הסתם לא מגיעים אליו בכל יום. שנית: להתפלל אצל האבות. שלישית: חיזוק המתיישבים והמקום. ובנוסף - אם תחליטו להגיע ביום המופע, תרוויחו גם את שמחת החג באופן הכי שמח וברוב עם".

> ר' אלאור וולנר:

"אני ממליץ על ה"מג'רסה". שמורה מדהימה הנמצאת בצפון מזרח הכנרת. יש שם מסלול הליכה נהדר במים לא גבוהים, המתאימים גם לילדים צעירים. המסלול מוצל ומלא אטרקציות של פינות מחבוא ובעלי חיים הפחות מוכרים לנו. בשנה זו - שהכנרת לא קיבלה מספיק מים - מומלץ למהר בחג הפסח ולראות את האזור, כשהוא עדיין רטוב וירוק".

> ר' יוני שלמה:

"אז כך: היות ואני עוד לא כל-כך מכיר את הארץ, סה"כ רק שנה וחצי זכיתי לגור פה, הייתי ממליץ על טיול בירושלים עיר הקודש... ועדיף אם אפשר - בלילה (בלי כל הפקקים). כותל / עיר העתיקה / מקומות עתיקים ושקטים - א מחיה! ... אחרת - יש לי עבורכם כתובות יפות בפאריז - עיר האורות".

> ר' לייבלה ליפסקר:

"טיפ ממני עבור מקום לטייל בו? ... פחות משנה לאן - יום אחרי שכולם חוזרים מהחופש, לצאת לפארקים ולאתרים ולהנות מהם ללא תורים".

> ר' ברל'ה צוקר:

"אני ממליץ - הגן הלאומי, עיר דוד ונקבת השילוח.

"עיר דוד - הוא ללא ספק אחד מהאתרים הארכיאולוגיים היפים והמרשימים ביותר בארץ ובעולם. האתר שהינו למעשה ירושלים הקדומה הכוללת בתוכה שלל אתרים וחוויות - כמו ארמון המלוכה של שושלת מלכות בית דוד, חומת ירושלים הקדומה, מבנים רבים ומגוונים מתקופת הבית הראשון והשני, מפעל המים הקדום ועוד. הכל בשילוב מולטימדיה וחוויה אורקולית בלתי נשכחת.

הביקור מסתיים בהליכה של כעשרים דקות במערת השילוח. ההליכה הייחודית היא בתוך מי המעיין שזורמים לאורך המערה (ממנו לקחו את המים לניסוך המים על גבי המזבח בחול המועד). בסיום המערה, תגיעו לבריכת השילוח, שם תוכלו להתרענן בטבילה צוננת במי המעיין הצלולים, כיאה לסיום מוצלח של יום חול המועד חם ומייזע. (לא לשכוח להביא נעלי הליכה במים כמובן).

המקום מומלץ במיוחד לחול המועד. כידוע עניין גדול הוא לבקר בימי החג במקום המקדש בירושלים. חוויה חינוכית המחברת את המבקרים להיסטוריה ולמורשת היהודית בצורה חוויתית ובלתי נשכחת. וכמובן - מתאימה לכל גיל".

> ר' יוסף-חיים משה:

"המלצתי - מקום קסום בטבע על-יד העיר ראש העין. בשעה שכל הפארקים מפוצצים, יש מקום מאוד שקט לבלות עם הילדים, הגישה אמנם מומלצת עם רכבי 4×4, אך גם עם רכב רגיל ובזהירות ניתן להגיע למקום. מדובר במקום מאוד פסטורלי, שיש בו צמחייה פרדסים ושביל הליכה של כ-45 דקות. כמובן שיש מקום בצד לעצור ולשחק עם הילדים. זה לא מקום שניתן להגיע אליו בהמונים, לא מקום מוסדר, אבל למי שמחפש את השלווה והפסטורליה באזור המרכז, ימצא את זה. (* מצורפת למטה תמונת מפה של האזור)".

> ר' אהרל'ה ליפסקר:

"שמורת הטבע עין אפק. מומלץ לכל המשפחה. טיול נעים וקל באזור קריית בייאליק, שמורה מדהימה שמתחילה עם מבנה עתיק של תחנת קמח היסטורית. במבנה יש מצג אור קולי ומוצגים היסטוריים מהמקום, כולל מוצגים על השמורה, פרחים עופות ועוד.

"משם נמשיך בטיול על שבילים שבנויים מעל ביצה טבעית. המסלול שופע מים ועופות, כולל צמחייה ירוקה לכל אורך הדרך. ניתן לראות גם חיה נדירה בשם ג'מוס. המסלול מתאים למשפחות עם ילדים קטנים. הכניסה לאתר בתשלום.

"הסיבות שבחרתי להציג את האתר הזה: א', לא רחוק. ב', מתאים למשפחות. ג', שילוב של טבע מים והיסטוריה".

> ר' ישראל ג'רופי:

"אמנם אינני חובב טיולים גדול ובטח לא מתיימר להיות מדריך טיולים. אני אפילו לא מצליח להיזכר בטיול האחרון, ובטח לא בקצב החיים המטורף שבו אנחנו נמצאים... אך בקשתכם הלא שגרתית העירה בי זכרונות ילדות.

"בילדותינו היה אבי שיחי' מארגן את 'מסיבות שבת' לילדי היישוב בו היינו מתגוררים בחבל תענך בצפון הארץ. אחד הפרסים למשתתפים הקבועים היה טיול בהרי הגלבוע הקרובים. אשמח לשתף את הקוראים בחוויות הילדות שלי.

"הרי הגלבוע נמצאים בעמק יזרעאל למי שמגיע מהמרכז. מיד לאחר צומת מגידו, התגלה לעיניו מראה העמק כולו מהרי מגדל העמק בצפון, הר התבור והרי הגלבוע שסוגרים מדרום, מראה מרהיב בהחלט. אחרי כמה קילומטרים באמצע כביש הסרגל, בטרם מגיעים לפאתי העיר עפולה, ישנה פניה ימינה לכיוון חבל תענך ובית שאן. ממשיכים עד לצומת יזרעאל ומיד אחרי הצומת ישנה פניה קטנה ימינה שם נמצאות מעיינות העמק - מסלול הליכה נחמד מאוד.

"אחרי כמה מטרים, פניה ימינה... ומתחילים לעלות לכיוון הרי הגלבוע ל'מסלול הגלבוע'. מסלול נוף עוצר נשימה עם נקודות עצירה רבות ומקסימות. אפשר לראות את כתף שאול ואת ההרים החלקים, כמו שמופעים בנביא עם קללת דוד: "הרי הגלבוע אל טל ואל מטר עליכם. בהחלט מקום שאפשר לחוש בו את ההיסטוריה של מלחמות שאול.

"לכל אורך המסלול ישנם שלטים המסבירים את מאורעות הזמן. ההרים נקראים על שמם של בני שאול ובתוספת ההסברים של אבי על מה שהתרחש שם, יכולנו לשמוע את קולות צהלת הסוסים ורעש החרבות ממש. 'מסלול הגלבוע' בהחלט חוויה מרהיבת עין ויהודית כמובן.

"משם - אפשר להמשיך לכיוון בית שאן וטבריה לקברי התנאים ותלמידי הבעל שם טוב... אבל זה כבר בפרק הבא".
י"ב בניסן תשע"ז
המפה למקום ההמלצה של ר' יוסף חיים משה
המפה למקום ההמלצה של ר' יוסף חיים משה
 
מקום ההמלצה של ר' ארהל'ה ליפסקר
מקום ההמלצה של ר' ארהל'ה ליפסקר
 
מקום ההמלצה של ר' ארהל'ה ליפסקר
מקום ההמלצה של ר' ארהל'ה ליפסקר