ב"ה יום ראשון, י"ג סיון תשע"ח | 27.05.18
המהפכה הגדולה ביותר של הרבי ■ מאמר מיוחד

היום, י"א בניסן הוא יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש ואני רוצה לשתף אתכם במה שנראה לי כמהפכה הגדולה ביותר של הרבי בעולם. אני לא מתכוון ל'בתי חב"ד' ול'שלוחים', אלא למהפכה החשיבתית של כל מי שהעמיק בהגותו של הרבי ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש מאמר מיוחד ומעורר לרגל י"א ניסן - מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● למאמר המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, באזל, שוויץ

"יש לי חלום שיום אחד על גבעותיה האדומות של ג'ורג'יה, יוכלו בניהם של עבדים לשעבר ובניהם של בעלי עבדים לשעבר להתיישב יחדיו לשולחן האחווה", כך נאם ב-28 לאוגוסט 1963 ד"ר מרתין לותר קינג על מדרגות אנדרטת לינקולן בנאום שהיה לאחד המפורסמים ביותר במאה העשרים.

שוב ושוב חזר קינג על המנטרה 'יש לי חלום' ובכל פעם תיאר סיטואציה, שהגשמתה כמוה כהגשמת חלום, בזמן שבעצם הדברים להם ייחל ולמענם לחם אמורים היו להיות המציאות ההגיונית והטבעית. "יש לי חלום שארבעת ילדיי יחיו יום אחד באומה בה הם לא יישפטו על פי צבע עורם אלא על פי טיב אישיותם". האם שאיפה שכזו אמורה להיות חלום? ברור שלא! זוהי שאיפה לגיטימית והיא אמורה להיות מציאות טבעית, ואילו המציאות הגזענית ששפטה אנשים לפי צבע עורם היא זו שצריכה להיות בחלום.

ד"ר קינג אמנם שילם בחייו, אבל החלומות שלו התגשמו ומחלום היו למציאות הגיונית וטבעית.

היום, י"א בניסן הוא יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש ואני רוצה לשתף אתכם במה שנראה לי כמהפכה הגדולה ביותר של הרבי בעולם. אני לא מתכוון ל'בתי חב"ד' ול'שלוחים', אלא למהפכה החשיבתית של כל מי שהעמיק בהגותו של הרבי.

הרבי הפך את החשיבה של כל מי שפגש מגלותית לגאולתית.

אנשים אומרים: אם החיים נותנים לך לימון עשה ממנו לימונדה. מערכת החשיבה של הרבי תאמר: נתנו לך לימון, אל נא תסתפק בלימונדה, עשה ממנו יין לימונים או כל משקה יוקרתי אחר.

הרבי הביט על העולם הזה וטען בלהט: זה לא הגיוני, לא כך העולם אמור להתנהל. לא הגלות הקשה, המעיקה, הכואבת והשורפת היא המציאות ההגיונית והגאולה היא החלום הנעים שאיננו טבעי, אלא הפוך, ממש הפוך: עלינו להבין ולהפנים שדווקא חיים של בריאות ושמחה, של עושר, אהבה ואחווה, חיים של גאולה זה מה שצריך להיות טבעי והגיוני והכי מגיע לנו, זו צריכה להיות המציאות! והגלות, הקושי והרוע, הכאב והסבל זה צריך להיות משהו שמוגדר כחלום שאיננו טבעי והגיוני בעליל.

ובמילותיו של הרבי:

"מכיוון שאדם חדור כל כך ברגש הגלות, אינו יכול לחוש ענין של גאולה ועד כדי כך, שכאשר מדברים עמו אודות גאולה נראה הדבר אצלו כ'חלום'!

אמנם, לאמיתו של דבר ההיפך הוא הנכון, כלומר: ה'חלום' הוא לא הדיבור על הגאולה, אלא אדרבה: מציאות הגלות היא ?חלום?. שכן, מה ליהודי ולעניין של גלות?! ואילו הגאולה היא בהקיץ, זוהי מציאותו האמיתית של יהודי!" (שבת פנחס תשד?מ).

הכל בראש חברים, כשאדם משנה את החשיבה שלו חייו משתנים.

מרטין לותר קינג לחם על שוויון זכויות באמריקה, כי הוא האמין בכל לב שהמציאות שהוא חי בה איננה הגיונית בעליל ושוויון הזכויות שנראה כחלום, הוא שצריך להיות המציאות.

מרתין לותר קינג הצליח במשימה, כי הוא שיכנע את בני עדתו שהמציאות והחלום בחייהם החליפו תפקידים!

כשאני הייתי ילד, המציאות טענה שילד יהודי לא יכול להסתובב בכיפה, פאות וציצית ברחבת הקרמלין במוסקבה, רק החלום איפשר את התמונה הזאת. ואילו היום, המציאות מאפשרת זאת בצורה הכי טבעית.

הרבי היה יהודי גאולתי וכך גם דרש מכל מי שבא עמו במגע.

אדם שאינו בריא לא יבקש להרגיש יותר טוב, אלא יתפלל לבריאות מוחלטת, שתיעלם הבעיה ותהיה כלא הייתה.

אדם שקשה לו בפרנסה, לא יבקש להשיג הלוואה אלא יתפלל לצאת אל המרחב לגמרי.

מי שיש לו בעיות בשלום בית לא יבקש רק לעבור את הפסח בשלום או מקסימום שלום קר, סביר או סביל, אלא יתפלל לחיים מלאים של אהבה ושמחה, אחווה, שלום ורעות.

ומי שזקוק לראות (ומי לא?) נחת מילדיו, לא יתפלל על המינימום שנתפס בעיניו כהגיוני, אלא יבקש מה' את המקסימום!

פסח בפתח, חג הגאולה והחירות, זה הזמן לקחת את הכל צעד אחד קדימה, לפסוח ולדלג מעל הכיווץ וההגבלה שלנו, ולאמץ לעצמנו חשיבה גאולתית. אני מודה שנדרשת לזה לא מעט 'חוצפה יהודית' אבל זה שווה את זה.

סליחה שהארכתי היום,
שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי

 

י"א בניסן תשע"ז