ב"ה מוצאי ש"ק, י" תמוז תשע"ח | 23.06.18
"היכן המארחים - מתארחים"?
"היכן המארחים - מתארחים"? צילום: שטורעם.נט
המארחים - מתארחים: היכן השלוחים היו רוצים לערוך את הסדר? ● פרויקט חג
מאת: מנדי זילברשטרום
בכל שנה אלפי שלוחי הרבי הפרוסים במדינות הרבות שברחבי תבל מארחים סביב שולחן 'ליל הסדר' שלהם יהודים מכל קצוות הקשת ומביאים להם את שמחת חג פסח כהלכתו.

אין ספק, כי כל שליח של הרבי בפרט וחסיד חב"ד בכלל, היה רוצה להסתופף בצילו של הרבי בחג הפסח, או לחלופין לשהות לצד ההורים ובני המשפחה.

אך הפעם, לרגל חג החירות הקרב ובא - החלטנו לפנות אל כמה שלוחים - צעירים ומבוגרים - ובראיון מיוחד למגזין 'עונג חב"ד -חג הפסח' לשמוע מהם את הצד שלהם: "אצל מי הם היו רוצים להתארח ב'ליל סדר' ומדוע? (לאחר הרצון להיות ב'ליל סדר' אצל הרבי, או לשהות אצל ההורים).


●●●

> השליח הרב יעקב בידרמן - וינה, אוסטריה:

"הייתי רוצה להתארח אצל הנכד שלי - בעוד 20 שנה. לראות איך הוא ממשיך את מורשת השליחות שהרבי הנחיל לנו, לראות איך יראה ליל הסדר בימות המשיח, לראות ולדעת... כי נצח ישראל לא ישקר".

> השליח הרב אוריאל ויגלר - מנהטן, ניו יורק:

"אז כך. מגיל 18 אני עורך סדרים ציבוריים בכל העולם. החל מדרום-אפריקה ועד אוקראינה, ובשנים האחרונות בבית חב"ד שאני מנהל במנהטן. בשנת תש"ס (2,000) זכיתי לערוך את ליל הסדר בקטמנדו נפאל, עוד בטרם הגיעו אל המקום זוג השלוחים הרב חזקי וחני ליפשיץ - והיו ב'סדר' יהודים מכל קצוות תבל. האווירה המיוחדת ששררה במקום הייתה מדהימה. האנשים ערכו את ה'סדר' בהתלהבות. החוויה הזאת לא תשכח ממני - ואיתו הייתי רוצה לערוך את הסדר השנה".

> השליח הרב אליעזר שמטוב - מונטבדיאו , אורגוואי:

"גם אני הייתי משתוקק להשתתף ב'ליל סדר' בקטמנדו. פשוט לראות איך שקהל גדול כזה מקבל ומשתף את החוויה המיוחדת - וחלק חשוב ממנו אף מגלה לראשונה - את הניצוץ היהודי שלו".

> השליח הרב ישראל ליברמן - קאולון, הונג קונג:

"את הסדר שלי הייתי מאוד רוצה לעשות בעיר קוסקו שבמדינת פרו. אחד מלילות סדר הגדולים בעולם (כ-1,500 משתתפים) יחד עם השלוחים הרב עופר ורעייתו יעל למשפחת קריפור. ומדוע?... כי שם אני וחבריי יצאנו לשליחות בפעם הראשונה כבחורים צעירים ונמרצים, וזה הזיכרון הראשון שלי משליחות, ואף מה שבעצם נתן לי את הכח והרצון לצאת לשליחות עם משפחתי".

> השליח הרב צבי ריבקין - בונגלור, הודו:

"האמת, אצל השליח הרב מענדל אלפרוביץ בדרום דקוטה שבארה"ב. אבא שיחי' מגיע משם והיה מעניין לבקר במקום ולחוות מהיכן הגיע. למעשה, אנו נהיה לאחר הפסח בניו יורק ומתעדים לבקר שם. יהיה ממש מרגש לחזור ולבקר במקום - סוג של מסע בזמן".

> השליח הרב מנחם הרטמן - ויאטנם:

"הייתי רוצה להסב ב'ליל סדר' אצל משפחה תימנית מקורית, שחוגגים את 'ליל הסדר' כמנהג יהודי תימן. הייתי רוצה לחוות את זה בעצמי פעם אחת".

> השליח הרב זלמן וישצקי - באזל, שוויץ:

"הייתי שמח לראות את הסדר של סבא שלי ר' משה וישצקי ע"ה בכלא. הייתי רוצה לראות אותו חוגג את חג החירות בבית הסוהר הסובייטי ואוכל בהסיבה 3 קוביות סוכר בתור מצות ועוד ארבע לשם ארבע כוסות.

"הייתי רוצה לראות אותו שר שם בשקט 'והקב"ה מצילנו מידם'. הייתי רוצה לשמוע אותו שופך את ליבו בבטחון באומרו: 'השתא עבדין, לשנה הבאה בני חורין'...".
י"א בניסן תשע"ז