ב"ה יום רביעי, ט' סיון תשע"ח | 23.05.18
"אדם כי יקריב מכם קרבן לה'" ■ בלוג שליחות

ברצוני לשתף אתכם בשיחה שהייתה לי עם יהלומן שהיה השבוע בבאזל לרגל תערוכת היהלומים, אדם שלא הכרתי קודם ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי
⁠⁠⁠חברים יקרים,

מגוון רחב מאוד של נושאים מגיעים לפתחי במשך השבוע, מעניינים טכניים כמו 'אבא המחשב לא נדלק לי', דרך שאלות בהלכות הפסח ועד עניינים שברומו של עולם, כמו שלום בית וחינוך ילדים. ברוך השם יש אנשים חכמים בסביבתי ואני יכול להתייעץ, כדי לדעת שאני נותן את המענה הכי טוב.

ברצוני לשתף אתכם בשיחה שהייתה לי עם יהלומן שהיה השבוע בבאזל לרגל תערוכת היהלומים, אדם שלא הכרתי קודם. נפגשנו בשבת בבית חב"ד על יד עמדת החמין ובאחד מימי השבוע, אחרי תפילת ערבית שקיימנו בתערוכה הוא ביקש ממני לסור רגע למשרדו.

יש לו שאלה קלאסית. הבן יהיה עוד מעט בן עשר והוא רוצה לדעת באיזו פרשה ייצא שהוא יהיה בר מצווה? בארשת חשיבות הוצאתי את האייפון, נכנסתי לעמוד של חישוב תאריך בר מצווה באתר של בית חב"ד באזל ומצאתי את הפרשה. לפתע שמתי לב שהוא מדבר על נושא הבר מצווה בהתרגשות רבה, אז שאלתי: מה בוער לך כעת לברר? הוא עוד לא בן עשר.

תשמע זלמן, אשתי ואני חיכינו לילד הזה הרבה מאוד שנים, הרבה טיפולים קשים ויקרים עברנו, זה ילד של תפילות. אני רוצה שיתחיל כמה שיותר מהר, כי הוא חייב לקרוא את כל הפרשה ואת ההפטרה, כמו גדול הוא יקרא, אני אמצא את המורה הכי טוב בשבילו.

"איזה יופי של כרטיס ביקור יש לך" אמרתי לו.

"מה מיוחד בו?" אמר לי והוציא כרטיס מהכיס, "זה סתם נייר קשיח רגיל". "לא הנייר" אמרתי. "הבן שלך, הבן שלך החמוד, הילד של התפילות, הוא כרטיס הביקור שלך. בטח לא קל לו עם התיק הזה".

הייתה דממה, ראיתי בעיניו שהוא הבין בדיוק מה אני אומר לו. אחרי כמה רגעים הוספתי ואמרתי: תשמע ידידי, אני פשוט מדבר מנסיון, גם אני מוצא את עצמי מתנהל מול ילדי כאילו הם כרטיס הביקור שלי ואז דורש ומצפה מהם שיעשו דברים שיוסיפו לי כבוד ונחת, במקום שאני בעצמי אעשה דברים שיוסיפו לי כבוד ונחת.

הוא איש גדול ממדים, מחוספס, ישיר ודי שנון, אבל כאן ברגע זה הוא נמס ואמר בקול שקט "מסכן החמוד שלי, מה הוא אשם שאנחנו כל כך אוהבים אותו".

פרשת ויקרא מדברת על קורבנות "אדם כי יקריב מכם קרבן לה'". תורת החסידות מדברת על כך שהאדם צריך להקריב את עצמו, לתת מעצמו לה'. מדי הרבה פעמים אנחנו נוטים להקריב אחרים כקרבנות על מזבח החלומות שלנו. לכבוד פסח יהיה זה ראוי לחשב מסלול מחדש ולבדוק מי מקריב את מי ועל איזה מזבח.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
ד' בניסן תשע"ז