ב"ה יום שלישי, י"ט אדר ב' תשע"ט | 26.03.19
אליוביץ - מייסד 'רוטרניק' (משמאל) עם יו"ר הכנסת
אליוביץ - מייסד 'רוטרניק' (משמאל) עם יו"ר הכנסת צילום: שטורעם
'רוטרניק': האיש שמחבר את עולם התקשורת בישראל ● ראיון

איש התקשורת החרדי אליהו אליוביץ מציין היום (ג') את יום-הולדתה של רשת העיתונאים הגדולה בישראל - 'רשת רוטרניק' ● ה'רשת': מונה עשרות קבוצות וואטצפ שבהן חברים אלפי אנשי תקשורת, עיתונאים, דוברים, יח"צנים ועובדים נוספים בתחום ● ל'רשת' קטגוריות בכל התחומים: מגזר חרדי, מגזר דתי, אנשי קשר, פוליטיקה, תקשורת בעולם ועוד ● בין חברי הקבוצות נמנים עיתונאים חב"דיים רבים ואף שלוחי הרבי מרחבי תבל ● לרגל 6 שנים להקמת ה'רשת', שוחח 'שטורעם' עם המייסד ושמע ממנו על המיזם הענק שמחבר עולמות ● לראיון המלא >>>
מאת: מנדי זילברשטרום
אם אינכם אנשי תקשורת, עיתונאים, פוליטיקאים או סתם חובבי חדשות - ספק אם תכירו את אליהו אליוביץ, מייסד ומנהל 'רשת רוטרניק' - הבית של עולם התקשורת בישראל.

ל'רשת רוטרניק' - עשרות קבוצות וואטצפ, בהן ניתן למצוא את כל הקטגוריות, החל מלמגזר החרדי או הדתי, לחדשות בארץ ולחדשות בעולם, פוליטיקה או תחבורה, ועד לקבוצות עבור תחומי כלכלה ורווחה.

הבוקר (שלישי) הוא חוגג 6 שנים להיווסדה של ה'רשת' אותה הקים לטובת עולם התקשורת הישראלי שאף מחובר לנציגים רבים בעשרות מדינות ברחבי תבל.

בין אלפי החברים בקבוצות, ישנם עשרות אנשי תקשורת חב"דיים המחוברים אונליין 24/7 (לא כולל שבתות וחגים, בהן ה'רשת' שובתת), ואף שלוחים רבים המנהלים בתי חב"ד בגלובוס.

אליהו, המייסד, מחבר כל-כך הרבה בני-אדם מכל גווני הקשת בהצלחה מרשימה, עד שהבוקר, כשאיחל לו אחד מחברי הקבוצה 'מזל טוב', הוא גם הוסיף - "למה לא נותנים לאליהו להרכיב ממשלה? תראו איך הוא מצליח לחבר את כולנו".

לרגל יום-ההולדת השישי, שוחח 'שטורעם' עם אליוביץ ושמע ממנו על פועלה של ה'רשת', על חיבורה לחסידי חב"ד. וגם: על שיתוף הפעולה שלו עם שלוחי הרבי בעולם.

***

אליהו, ראשית. כמה עיתונאים חב"דיים נמצאים אצלך ב'רשת'?

"אני לא ספרתי, אך אני עובד בקשר שותף עם אתרי חב"ד וצוות 'כפר חב"ד' וכן עם עיתונאים חב"דניקים רבים".

מי העיתונאי החב"די הכי מעורה בקבוצות?

"מי שיודע ומכיר אותי, אני מאוד נזהר ונזהרתי במשך השנים, לא לדבר על אף אחד, או לחשוף פעילות של מישהו וכמה. אפשר לומר שכל אחד פעיל בהתאם לצרכיו".

עד כמה אתה נעזר בשלוחי חב"ד כדי להשיג מידע מחו"ל?

"אני נמצא בקשר צמוד עם שלוחים רבים, עם חלקם התפרסמו שיתופי הפעולה ועם חלקם לא, הכל בהתאם לאירועים.

"אתן דוגמאות שפורסמו: באחד מרעידות האדמה בנפאל, תוך כדי שיחה עם משפחת ליפשיץ על רעידת אדמה שהייתה דקות קודם התרחשה שוב רעידה נוספת משנית. שמעתי את הלחץ והצעקות ברקע בלי יכולת לסייע לכל מי שמעבר לקו.

"אחרי דקות מורטות עצבים שוחחתי עם הליפשיצים שוב שהרגיעו ועדכנו שכולם יצאו לאזור לראות שהכל תקין ואין מי שצריך סיוע".

שתף אותנו בסיפור מיוחד שאירע עם שליח/בית חב"ד בעולם.

"זה סיפור שחשפתי לראשונה אצל השדרן החב"די ר' עמי מיימון ב'קול-ברמה'. יש לי 40 נציגים ברחבי העולם. לפני כשנה, בלילה חורפי, קיבלתי הודעה מנציג בבגליה שמודיע לי כי מטוס של חברה זרה העושה דרכו מישראל לבלגיה, נוחת נחיתת חירום ביוון ונוסעים הורדו מהמטוס. מיד חשבתי שאולי אלו יהודים.

"יצרתי קשר עם הרב יואל קפלן משלוחי חב"ד ביוון, הודעתי לו על-כך, והוא שלח למקום את אנשיו. לאחר-מכן התברר, כי המטוס נחת עקב מצב בריאותו של תינוק יהודי בן שנתיים, שם נלקח אל בית-הרפואה.

"למעשה, אנשיו של שליח הרבי דאגו לאמא ולתינוק, עזרו להם בתשלום האשפוז ובשיחות לארץ, ובסוף גם שמעתי שמימנו להם את הטיסות - להמשיך את היעד שלהם - בלגיה.

"המעגל נסגר, שבעקבות המקרה הנ"ל נפתחה שלוחה חדשה של חב"ד באותו המקום".

מה הרגע הכי דרמטי בעיניך, כמי שחי את החדשות סביב השעון במשך שנים?

"מטבע הדברים חיים הרבה רגעים דרמטיים, אירועים שונים ומשונים, אך דווקא תוצאות הבחירות האחרונות באמריקה היו דרמטיים. אפילו הכתבים שהיו בשטח לא תכננו לקפוא מקור בשל אורך השידורים".

מה החשיפה הכי בולטת שעברה דרכך?

"למי שזוכר. לפני זמן מה, הייתה כלה בירושלים שאיבדה את טבעת הנישואין שלה כאשר השליכה שקית לפח-האשפה, בסמוך לביתה. הסיפור תפס כותרות בכל העיתונים ואף הופיע במהדורת החדשות.

"עוד בטרם פורסם הסיפור בתקשורת, 'רשת רוטרניק' הוציאה הודעה על המקרה, ובעזרת מתנדבים ועיריית ירושלים שהרימה את הכפפה ונתנה שטח שבו שפכו את תכולת המשאית - חיפשו את הטבעת. אך למעשה - היא לא נמצאה.

"דאגנו שהאבידה תתפרסם בכל כלי התקשורת. ובאמת כך היה. בשבת ישב יהודי וקרא עיתון 'המודיע'. לפתע הוא הבחין בכתבה על אבידת הטבעת ויצר קשר במוצ"ש עם מספר הטלפון של אדם מהמשפחה. הוא סיפר כי מצא טבעת, אך חשב בתחילה כי היא שווה שקל ויעניק אותה מתנה לנכדיו.

"יתרה מכך. עד היום לא פרסמו מי הייתה הכלה שאיבדה את הטבעת. שמרנו על-כך בסוד, בשביל למנוע את הצער במשפחת החתן עד למציאת הטבעת ואף לאחר-מכן".

אתה עושה את זה בהתנדבות - זה לא מגביל את התנהלות החיים?


"נכון לשלב זה, עד היום - 'רשת רוטרניק' לא מכניסה פרסומות ואף לא גובה כספים. זה התחיל בהתנדבות, אך בשנה וחצי האחרונות מספר חברים יעצו לי לקחת תמורה כספית לפרסום ולחשיפה שנותנת ה'רשת'. אני חושב שהכי מתאים שהיא תמשיך להיות בחינם. זאת ההצלחה שלה!".

תכננת מתישהו להרים ידיים?


"וודאי. הרבה פעמים חשבתי להרים ידיים, במיוחד בימי מלחמות, בהן אני ישן שעתיים בלילה, כי יש דיווחים שוטפים. בנוסף אני מנהל משרד יחסי פרסום, וראשית אני צריך לטפל בלקוחות ורק לאחר-מכן ב'רוטרניק', כך שאין לי יותר מידי זמן ולהרים ידיים זה דבר טוב, אבל למרות הקושי - המשפחה תומכת כי זה מיזם מבורך שמצליח, וכרגע אני עוד ממשיך".

ידוע לך האם יש עוד רשת דומה לזה ברחבי העולם?


"עד כמה שידוע לי - אין. אם היה, ככל הנראה הייתי יודע. בעבר שמעתי שהיה מיזם כזה בארץ בשם סוכנות עתי"ם וזקני עולם התקשורת אומרים שזה דומה. שם זה פעל באמצעות הזימונית ממה שהבנתי".

המסר שלך לשלוחי הרבי בגלובוס?

"כמובן ששלוחים רבים מוזמנים להצטרף לקחת חלק, לעדכן ולהתעדכן. וכן שיהיה ניתן להיעזר בהם לצרכי חסד ועוד.

"לרשת נציגים ברחבי העולם ממדינות אלו: אוזבקיסטן, אוסטרליה, אוקראינה, איטליה, אנגולה, אנגליה, אקוודור, ארגנטינה, ארצות הברית, בולגריה, בלגיה, ברזיל, גאורגיה, גאנה, גרמניה, דנמרק, הונגריה, ונצואלה, יוון, יפן, מקסיקו, מרוקו, נורבגיה, ניגריה, ניו זילנד, ניקרגואה, נפאל, סינגפור, ספרד, פולין, צ?ילה, צ?כיה, צרפת, קונגו, קנדה, צפון קפריסין, רוסיה, שוויץ, תאילנד ותוניסיה.
כ"ג באדר תשע"ז