ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
באווירת בית המקדש: פורים שמח ברובנא שבאוקראינה

את חג הפורים חגגו בקהילה היהודית ברובנא שבאוקראינה באווירת בית המקדש ● בית הכנסת התפאר בהדמיות מפוארות ע"י המעצבים ● השלוחים הרב שניאור-זלמן ורחלי שניאורסון יצרו קשר עם הרב מנחם מקובר מנהל מכון 'והראינו בבניינו' ועם הרב ישראל אריאל מנהל 'מכון המקדש' ואלו עזרו להם לבצע את המשימה ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם

שנה שעברה חגגו ברובנא שבאוקראינה את פורים באווירה ירושלמית. בית הכנסת הפך לשכונה ירושלמית עם דמויות ירושלמיות אותנטיות. השנה החליטו השלוחים שאי אפשר ללכת אחורה ואפשר רק להתקדם. הוחלט שהולכים על פורים בבית המקדש, בפרט שבזמן אחרון למדו בקהילה על בית המקדש וגם פרשיות השבוע עוסקים בבית המקדש.

מסתבר שההבדל בין חלום למציאות הדרך ארוכה, אבל עם הרבה מוטיבציה עקביות. חברים ואנשים טובים. השמים הם הגבול.

"יצרנו קשר עם הרב מנחם מקובר מנהל מכון 'והראינו בבניינו' ועם הרב ישראל אריאל מנהל 'מכון המקדש', מספרים ל'שטורעם' השלוחים הרב שניאור-זלמן ורחלי שניאורסון, "הסברנו את הרעיון וירדנו לפרטים. הם נדלקו ונרתמו לעזרה להצלחת מסיבת פורים ברובנא בבית המקדש".

"הרב אריאל והרב מקובר שיתפו אותנו עם החומרים המפוארים, הדמיות ותמונות מוחשיות של בית המקדש והעבודה בו המעצבים הפכו את בית הכנסת היחידי היום ברובנא בית מקש מעט לבית מקדש ממש ולקראת מסיבת הפורים הגדולה הביצוע הפך להיות מושלם.

"האורחים הרבים - יהודי רובנא, מבוגרים, צעירים וילדים הגיעו מחופשים עם תלבושות מזמן בית המקדש. הרב שניאור  והרבנית שניאורסאהן הגיעו מחופשים לכהן הגדול ומשפחת כהונה כשהם מנצחים על האירוע.

"מי שנכנס נותר פעור פה", מספר הרב שניאורסון. "שירי פורים ריככו את האווירה המרוממת ושילוו את האווירה הקדושה עם עליזות ושמחה. המשתתפים הרבים קיימו את מצוות החג - משלוח מנות ומתנות לאביונים וכמובן שמעו את קריאת המגילה כשאת הרעשנים החליפו חצוצרות מבית המקדש".

התכנית: חידון ולימוד חווייתי תוך כדי משחק על בית המקדש. וגם על הקשר של חג הפורים לבית המקדש דוגמת השימוש של אחשורוש במשתה בכלי המקדש. האיסור של אחשורוש על בניית בית המקדש. והגבלת אסתר "עד חצי המלכות" למנוע ממנה את הבקשה לבניית בית המקדש, ואחרון חביב הקשר המיוחד של פורים לבית המקדש שיבנה, שאז יבטלו כל החגים והחג היחיד שישאר זה פורים (וחנוכה).

עוד שאלות רבות ומגוונות היו בתחרות שהוסיפה בשמחה של החוגגים באווירה מיוחדת. כמובן יחד עם סעודת פורים כיד המלך והשתיה כדת אין אונס. השמחה והריקודים נמשכו עד לשעות מאוחרות שמחה של קדושה מתוך צפיה לבניית בית המקדש בקרוב ממש והחלטות להוסיף במעשים לזרז את ביאת המשיח וביית המקדש בקרוב ממש.

"אי-אפשר להישאר אדישים לנוכח הנס הגדול אחרי 75 שנה לתוכניתו של היטלר ימ"ש - עם ישראל חי וברובנא הקהילה היהודית חיה וקיימת ומקיימת חיים יהודיים - שיעורי תורה ומרכז לחיי רוח 'עם ישראל חי'.

החגיגה הגדולה התקיימה אחר-הצהריים, לאחר יום שלם שחברים בקהילה ביקרו אצל זקנים, חולים וגלמודים בביתם והביאו להם את שמחת החג.

הפעילות הגדולה של פורים וכן הפעילות בכלל מתאפשרת בזכות משפחת ראהר וידידים טובים שרואים זכות להיות שותפים בתחיית היהדות ברובנא וברחבי וואלין ויעמדו אלו על הברכה בכל המצטרך להם וימלא השי"ת כל משאלות לבם לטובה ולברכה בבריאות ושמחה.

תודה מיוחדת להרב ישראל אריאל מנהל 'מכון המקדש' והרב מנחם מקובר מנהל מכון 'והראינו בבניינו' על הרשות שנתנו לנו להשתמש בחומרים של המכון על הייעוץ והעזרה הגדולה בעיצוב מסיבות הפורים וגרמו שהמסיבה תהיה המחשה ויזואלית לצפיה אמיתית לגאולה.

כ"ב באדר תשע"ז