ב"ה יום שני, ז' סיון תשע"ח | 21.05.18
במרכז: עם נשיא ניגריה בכותל המערבי
במרכז: עם נשיא ניגריה בכותל המערבי צילום: שטורעם.נט
ספר השלוחים און-ליין ■ ניגריה - אפריקה המרכזית

כמידי שבוע אנו מארחים במדור 'ספר השלוחים' במגזין 'עונג חב"ד' שליח של הרבי מרחבי הגלובוס שמספר על חיי השליחות שלו, המשפחה, ההצלחות והשאיפות ● וגם: מהו הנס האישי שאירע לשלוחים מיד שיצאו מהאוהל? ● והשבוע: משפחת אוזן - ניגריה - אפריקה המרכזית ● לראיון המלא >>>
מנחם בן יוסף

משפחת השלוחים?

"הרב ישראל מאיר אוזן מפריז צרפת. השליחה גב' חיה מושקא אוזן (לבית דהן) שלוחי הרבי בצרפת. וארבעת ילדיהם: יוסי, פרלה, מנדל ועליזה".

מקום השליחות?

"ניגריה שבמרכז אפריקה השחורה".

מתי יצאתם לשליחות?

"לפני 3 שנים, לאחר שנה של ביקורים רבים בקהילה המקומית בחגי ישראל, תחת השליח הראשי למרכז אפריקה, הרב שלמה בן-טולילא.

כמה יהודים מתגוררים בעיר בה אתה שליח, ועם כמה אתם בקשר?

"בניגריה חיים כ-1,200 יהודים שמתגוררים במקום במשך כל השנה. כ-450 בעיר אבוג'ה. כ-500 בעיר לגוס והשאר מסביב למדינה. מתוכם כ-80% ישראלים. השאר - מכל העולם. בדרך כלל יהודים מגיעים לגור פה עם חוזה שנע בן 3-5 שנים. כולם עובדים של חברות ישראליות גדולות המחזיקות פרויקטים גדולים, למען ממשלת ניגריה או חברות פרטיות. אנחנו בקשר עם כולם, ע"י בחורים שבאים הנה בכל חג ומגיעים לכל מקום במדינה שיש בו יהודים".

אופי הפעילות?

"אירועים בכל חג. קונצרט עם זמר ישראלי בחנוכה. הופעות סטנאדפ ישראלי בפורים. 5 לילי סדר ברחבי ניגריה. שיעורי יהדות לאחר בית ספר. בר/בת מצווה. אוכל כשר. קעמפ 'גן ישראל'. Cteen ,ckids, שיעורים בנגלה וחסידות והרבה שיעורים פרטים - אחד על אחד. נשי חב"ד. בית-ספר חב"ד ובו 19 ילדים. ביקורי בית. 'מרכז שליחות'. שבתון בעיר לגוס. פעילויות גדולות הומניטריות למקומיים - ילדים יתומים וכן עם צרכים מיוחדים. ולפני חודש חנכנו מקווה טהרה חדש".

מה מאפיין את מקום השליחות שלך?

"מדינת עולם שלישי, עם סביבה מאוד מאוד ענייה. לייבא לפה דברים מחו"ל זב דבר בעייתי טכנית. פעמים רבות אין חשמל ומים".

איך מתבצעת אצלכם חלוקת התפקידים של האישה והילדים במסגרת עבודת השליחות?

"הילדים לומדים בבית-ספר.נט - אונליין. רעייתי תחי' דואגת מאוד לכך שגם הילדים ישתתפו אישית ב'מבצעים'. בנוסף יש לה שיעורים עם נשים, וכל הארגון הלוגיסטי באירועים באחריותה. אני אחראי על הקשר עם הקהילה, היות ובמשך כל השנה אנשי הקהילה באים והולכים - כאנשי עבודה ועסקים. כמובן שגם נושא השגת הכספים עבור הפעילות תחת אחריותי".

מה השאיפה או הפרויקט הבא שלך?


"קניית חלקת אדמה על-יד המקווה בכדי לבנות את בניין הבית חב"ד ובית ספר ביחד, וכן מקום מיוחד ל'קעמפים'.

החלק הקשה בשליחות?

"המרחק מהמשפחה. בנוסף יש קושי לייבא לניגריה משלוחים של אוכל עבורינו ועבור צרכי השליחות. דאגות ביטחון והוצאות מרובות אותן צריכים להשיג".

נס השליחות שלך?

"באחת הפעמים שהגענו לפה לבדוק את מקום השליחות בניגריה, התגוררנו כמה חודשים בקרבה לקהילה ישראלית. מיד הבנו שבכדי לפעול אנו נצטרך הרבה כסף שיהיה לנו לשלם להוצאות המרובות. לא ידענו מהיכן להתחיל. כמה חודשים לאחר ששהינו במקום - הוא מצא חן בעיננו, אך דברים לא זזו והתקדמו.

"נסענו לרבי והתפללנו באוהל הקדוש, וביקשנו מהרבי שישלח לנו סימן על רצונו שנישאר שם. סיפרנו לרבי שישנו יהודי בשם דוד חזנסקי שמוכן לעזור, אבל הוא זקוק לישועה גדולה עבור עסקיו.

"כשרעייתי תחי' יצאה מהאוהל היא ראתה במסך הווידאו שבחדר הצמוד, כיצד הרבי מסביר לאיש עסקים - שלא לפחד לתרום לחב"ד, כי זה גורם לשוטפות עם הקב"ה ועל-ידי כך תהיה הצלהה בעסקים.

"באותו הרגע שלחתי ליהודי הנ"ל את קטע הווידאו והוא החליט לממן את הבית חב"ד הראשון".

הרגע שלך עם הרבי?

"עד ג' תמוז זכיתי בילדותי להגיע אל הרבי לחגי תשרי. גם כיום, לפני כל החלטה ובקשה אני כותב לו, ומקבל את הברכות שמתגשמות בסייעתא דשמייה".

טיפ לעמיתך השלוחים ברחבי הגלובוס?

"לעולם - לעשות מה שצריך לעשות, ולא מה ש(אנחנו חושבים שאנחנו) יכולים לעשות. לראות הכל בגדול, גם אם אנשים חושבים שזה יותר מדי.

"ועוד והוא העיקר - לשמור על המשפחה. היא השורה הראשונה. חשוב לדעת לבטל הכל: פעילות, פגישות חשובות, אירועים, שיעורים וכו'... למען צרכי האישה או המשפחה של השליח".

י"ח באדר תשע"ז